Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋπάρχουσα δήλωση αυθαιρέτου (ανακριβής)


Recommended Posts

Χαίρεται,

 

Η περίπτωσή μου είναι η εξής:

 

Αρχική άδεια: pilotis και α' όροφος και έπειτα άδεια για προσθήκη καθ' ύψος β' ορόφου με στέγη.

 

Υπάρχει σύσταση για τρεις ιδιοκτησίες (α' όροφος, διαμέρισμα Β1 β' ορόφου, διαμέρισμα Β2 β' ορόφου).

 

Η πραγματικότητα: το Β1 και το Β2 έχουν γίνει ένα διαμέρισμα (ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος), η στέγη έχει ψηλώσει και έχει γίνει σοφίτα με πρόσβαση μόνο μέσα από τα Β1+β2. Επίσης έχει κλείσει και μέρος της πιλωτής.

 

Μετά από επικοινωνία με συμβολαιογράφους μου είπαν να θεωρήσω την σοφίτα κοινόχρηστη και να μην την βάλω στην ίδια δήλωση με τα Β1-Β2.

Το πρόβλημα είναι πως υπάρχει ήδη ολοκληρωμένη δήλωση υπαγωγής για τους κοινόχρηστους χώρους όπου ο συνάδερφος έχει βάλει μέσα μόνο την πιλωτή.

 

Αν καταθέσω κοινόχρηστη δήλωση (βάζοντας την σοφίτα) και αναφέροντας την δήλωση του συναδέρφου (που έχει τακτοποιηθεί η πιλωτή) είμαι καλυμένος ή θεωρούνται αυτομάτως ψευδείς - άκυρες και οι δύο δηλώσεις?(με ό,τι αυτό συνεπάγεται)

Θα μπορούσα να βάλω την σοφίτα στις δηλώσεις των Β1-Β2 δεδομένου πως η πρόσβαση σε αυτήν γίνεται μόνο απο αυτά?

Τί με συμβουλεύετε?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ιδιοκτητης στον α' οροφο

ποιος "εχει" την πυλωτη?

δλδ το κλεισμενο τμημα και το ανοιχτο??? τι τακτοποιηση εχει κανει στην πυλωτη?

 

ή τι λεει η συσταση για πυλωτη??

 

[δλδ πώς να βαλεις την σοφιτα "κοινοχρηστη" οταν μονον απο τον συνενωμενο β' οροφο εχει προσβαση????]

Link to comment
Share on other sites

Μία δήλωση με έναν αναλυτικό αντί διαμερισμάτωσης για τη συνένωση των Β1-Β2 και την σοφίτα.

Δεν μπορεί να θεωρηθεί κοινόχρηστη, αφού δεν έχει καν ξεχωριστή πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Η πιλωτή στην πράξη είναι μαζί με την τον α' όροφο σαν ιδιοκτησία.

Δεν γίνεται αναφορά στην σύσταση ούτε για την πιλωτή ούτε για το δώμα ή έστω για κάποιο μελλοντικό δικαίωμα υψούν.

Η πιλωτή έχει τακτοποιηθεί ως κοινόχρηστη (και οι δύο ιδιοκτήτες στην δήλωση).

 

Φίλε sagiasd, είχα την εντύπωση πως εφόσον υπάρχει υπέρβαση ύψους η σοφίτα δεν πάει με αναλυτικό αλλά με τα τ.μ. και ΥΥ.(καπου στις ερωτοαπαντήσεις το χω δει).

 

Αρχικά είχα θεωρησει δύο δηλώσεις (Β1-Β2), βάζοντας την σοφίτα σε αυτό που υπάρχει η σκάλα αλλά μιλώντας με την συμβολαιγράφο που θα κάνει μετά την τροποποίηση μου είπε τα περί κοινοχρήστου φακέλου με την σοφίτα.

Συμφωνώ μαζί σας ως προς την οπτική σας (αποκλειστική πρόσβαση-λετουργική αυτοτέλεια) αλλά μου τα ανατρέπει όλα η συμβολαιογράφος...

 

Όσον αφορά τα περί ψευδής-ανακριβής δήλωσης ξέρει κανείς τι γίνεται?

Edited by dim.man
Link to comment
Share on other sites

Παρεξήγησες τι είπα και όχι άδικα. Ήμουν λίγο ασαφής. Παραπάνω εννοούσα

Μία δήλωση

με έναν αναλυτικό (όταν συνυποβάλεται και άλλη παράβαση δεν γίνεται στο σύστημα αποδεκτή η επιλογή της διαμερισμάτωσης) για την συνένωση των Β1-Β2 και

την σοφίτα (με ΥΔ Β*Χ και ΥΥ, όπως σημείωσες και εσύ).

Εάν τα Β1-Β2 έχουν διατηρήσει την αυτοτέλειά τους, παρά τη συνένωση (ξεχωριστή είσοδος, ξεχωριστές κουζίνες/λουτρά) θα σκεφτόμουν, εάν είναι στις βλέψεις τους, να μην δηλώσω την διαμερισμάτωση.

 

Η σοφίτα δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί όμοια με την πιλοτις, καθότι η πιλοτις είναι ξεκάθαρα κοινόχρηστος χώρος, ενώ ο χώρος κάτω από τη στέγη (και ο αέρας άνωθέν της) όχι, ενώ ταυτόχρονα η απουσία ξεχωριστής εισόδου της σοφίτας (με την πιλοτις τί συμβαίνει; ) δεν αφήνει περιθώρια χαρακτηρισμού της ως "αυτοτελή ιδιοκτησία".

Προσωπικά, ούτε την πιλοτις θα δήλωνα ως κοινόχρηστη. Άλλο κοινόχρηστο αυθαίρετο και άλλο αυθαίρετο σε κοινόχρηστο χώρο.

 

Έτσι κι αλλιώς το ιδιοκτησιακό θα ξεκαθαρίσει με την ανασύσταση και όχι τις δηλώσεις του 4014. Κάνε εσύ τη δουλειά σου και εκείνη τη δική της

 

*Β=Βοηθητικός εφόσον η "σοφίτα" είναι σοφίτα

Link to comment
Share on other sites

sagiasd, σωστος

με τις καλημερες μου

 

για την πυλωτη, καντε μια τροποποιηση της συστασης ή πιο απλα εναν κανονισμο να ορισετε τις χρησεις και ολα καλώς...

 

και βεβαια, οπως προειπε kai ο sagiasd, δεν εχεις κανεναν ουσιαστικο λογο να ενωσεις τα "τυπικα" δυο διαμερισματα σε ενα...

Εχεις μια καθαιρεση τοιχου...μπορεις και "αυριο" να την δηλωσεις..αν χρειαστει...

 

για την σοφιτα ...δες αν εχει ..."προδιαγραφες ΝΟΚ", οποτε με την εναρμονιση θα παει πολύυυυ χαμηλα

 

υγ

και ρωτα την συμβ/φο...πόσα κλειδια του διαμερισματος να βγαλεις και να μοιρασεις στους γειτονες..

για να μπορουν να μπαινουν στην "κοινοχρηστη" σοφιτα ανετα... :smile: :-)

 

ακου κοινοχρηστη!!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γελάμε με την κατάσταση..

 

Οπότε αν καταλαβαίνω καλά μου προτείνετε να κάνω 1 δήλωση με αναλυτικό πχ στο Β1 για την συνένωση και μία δήλωση στο Β2 με την σοφίτα μέσα. Δεν ασχολούμαι με κοιν/στη αίτηση καθόλου.

Έτσι κι αλλιώς μετά την τακτοποίηση θα γίνει τροποποιήση στην σύσταση σύμφωνα με την πραγματική κατάσταση.

σωστά?

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου έχουν δίκιο οι συμβολαιογάφοι. Ο αέρας είναι αυτοδικαίως κοινόχρηστος και η στέγη απο την άδεια θα είχε ύψος το πολύ 1,5 μέτρα, δύσκολα να έγινε εκεί σοφίτα. Ο υποκείμενος χώρος της στέγης σε ποιόν ανήκει, μήπως είναι επίσης κοινόχρηστος επειδή δε προκύπτει χρήση (κάτι σαν το φωταγωγό). Συνάδελφε αυτό με τη δεύτερη δήλωση μη σε απασχολεί, εφόσον συμφωνείς με την προηγούμενη δήλωση η βεβαίωση που θα δώσεις είναι νομιμότατη.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Φίλε nzerman, απλά η δική μου δήλωση (δεύτερη) θα είναι ελλειπής (θα λείπει η πιλωτή-άσχετα που θα αναφέρω πως τακτοποιήθηκε στην πρώτη) οπώς είναι και η πρώτη (λείπει η σοφίτα). Αυτό είναι που με προβληματίζει. Μπορούν να υπάρχουν δύο δηλώσεις για την ίδια ιδιοκτησία που να λειτουργούν συμπληρωματικά μεταξύ τους?

 

Αν ακολουθήσω την λύση που προτείνουν ο sagiasd και ο dimitrisGM, παίρνοντας από τους συνιδιοκτήτες δήλωση συναίνεσης θεωρείτε πως είμαι καλλυμένος?

Edited by dim.man
Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα βεβαιώσεις πως στο εν λόγω ακίνητο (κοινόχρηστοι χώροι) δεν υπάρχει υπέρβαση δόμσης, κάλυψης, αυθαίρετη χρήση κ.τ.λ.. Αν εσύ συμφωνείς με την προϋπάρχουσα δήλωση η βεβαίωση σου είναι αληθής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.