Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος επιτηδεύματος για νεους κάτω των 30 ετων


Recommended Posts

Καλησπέρα,μία ερώτηση...

Παρότι είναι νωρίς ακόμα,από ποια ημερομηνία και μετά σε πιάνει η 5ετία για το τέλος επιτηδεύματος ??

Έχω κάνει έναρξη 23/12/2009

Το ρωτάω,μήπως να κάνω διακοπή εφόσον δε χρησιμοποιώ μπλοκάκι

Αναφέρομαι για τη δήλωση του 2014 πλέον

 

Επαναφέρω την ερώτηση μιας και μπαίνουμε σε τροχιά φορολογικών δηλώσεων

Link to comment
Share on other sites

To 2014 είναι αισίως η έκτη διαχειριστική χρήση σου, κατά συνέπεια στη φορολογική δήλωση που θα κάνεις το έτος 2015 , θα πληρώσεις 650 Ευρώ. Όλα αυτά αν διατηρηθεί η συγκεκριμένη διάταξη ως έχει. Για το 2014(φετινή δήλωση) δεν προκύπτει τέτοιου είδους οφειλή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Έτσι το είχα υπολογίσει κι εγώ...

Το ερώτημα είναι το εξής τώρα.

Επειδή δεν το χρησιμοποιώ μέχρι πότε πρέπει να κάνω διακοπή ώστε να γλιτώσω το τέλος για το 2015 ??

Μήπως οι 2 μήνες που ήδη μετράνε Γενάρης-Φλεβάρης θα μετρήσουν και θα χρειαστεί να πληρώσω ένα μέρος από τα 650 του χρόνου??

Ή αρκεί να έχει γίνει διακοπή μέχρι να συμπληρωθεί ημερολογιακά η 5ετία ?? (23/12/2009 - 23/12/2014)

Link to comment
Share on other sites

Πλήρως δεν μπορείς να το γλυτώσεις, ωστόσο, αν κάνεις διακοπή εργασιών εντός του 2014 θα περιοριστεί το τέλος ανάλογα τους μήνες λειτουργίας. Χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των δεκαπέντε (15) ημερών λογίζεται ως μήνας.(ΦΕΚ 152Α' - 01.07.2011), άρθρο 31 παρ.2 εδάφιο 2(σελ.3253).

Edited by thntoumas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,μία ερώτηση...

Παρότι είναι νωρίς ακόμα,από ποια ημερομηνία και μετά σε πιάνει η 5ετία για το τέλος επιτηδεύματος ??

Έχω κάνει έναρξη 23/12/2009

Το ρωτάω,μήπως να κάνω διακοπή εφόσον δε χρησιμοποιώ μπλοκάκι

Αναφέρομαι για τη δήλωση του 2014 πλέον

 

 

To 2014 είναι αισίως η έκτη διαχειριστική χρήση σου, κατά συνέπεια στη φορολογική δήλωση που θα κάνεις το έτος 2015 , θα πληρώσεις 650 Ευρώ. Όλα αυτά αν διατηρηθεί η συγκεκριμένη διάταξη ως έχει. Για το 2014(φετινή δήλωση) δεν προκύπτει τέτοιου είδους οφειλή.

Ισχυει σιγουρα η παραπανω απαντηση? Εγω εχω κανει εναρξη τον 10/2009. Το Φετινο Ε1 δεν εχει πεδιο που να ρωταει αν καναμε εναρξη μετα την 01-01-2009 αλλα ρωταει μονο αν εχουμε κανει εναρξη μεσα στο 2013 :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας,

Τελικά το τέλος επιτηδεύματος το πληρώνουμε μετα την τριετία ή πενταέτια από την έναρξη

στην εφορία γιάτι άλλοι μου λένε τριετία και άλλοι πενταετία γνωρίζει κάποιος σίγουρα τι ισχύει

Link to comment
Share on other sites

 

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τις πιο πάνω δημοσιεύσεις (και δεν είναι πολλές ) θα είχε λυθεί η απορία σου . Από την άλλη πλευρά τώρα πως είσαι σίγουρος ότι ότι διαβάσεις παραπάνω ισχύει και πως είσαι σίγουρος ότι  θα ισχύει αυτό που θα σου απαντήσει κάποιος άλλος  ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τις πιο πάνω δημοσιεύσεις (και δεν είναι πολλές ) θα είχε λυθεί η απορία σου . Από την άλλη πλευρά τώρα πως είσαι σίγουρος ότι ότι διαβάσεις παραπάνω ισχύει και πως είσαι σίγουρος ότι  θα ισχύει αυτό που θα σου απαντήσει κάποιος άλλος  ?

Φυσίκα και διάβασα τις δημοσιεύσεις αλλά επειδή το φορολογικό συστήμα αλλάζει καθημερίνα στην Ελλάδα

γιαυτό ρώτησα να σιγουρευτώ. Οπότε το ειρωνικό υφός όχι σε μένα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.