Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή μετά την λήξη της ειδοποίησης-ερώτηση


graves

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω διαβάσει αρκετά το τοπικ με τις πρόσφατες αυξήσεις και έχω και εγώ μια απορία σχετικά.

Αρχές του 2013 μπόρεσα και πλήρωσα τις εισφορές για το 2012 που ήταν 3000 ευρώ.

Τελικά, πλήρωσα με βάση τις (νέες;;;;) τιμές 700 ευρά επιπλέον, συν τα πρόστημα.

 

Με έπιασε στον ύπνο ο υπάλληλος λέγοντας μου οτι όλοι θα πληρώσουν (και αυτοί που εξόφλησαν εμπρόθεσμα το 2012) την διαφορά παλιών με νέων τιμών που ισχύει αναδρόμικα απο 7/2011.

Έτσι δεν προσπάθησα να γλητώσω το φέσι έστω και προσωρηνα.

 

Η ερώτηση μου είναι κάθε φορά που πληρώνουμε μια ληγμένη οφειλή, δεν πληρώνουμε το ποσό του ειδοποιητηρίου αλλά πληρώνουμε με βάση τις νέες τιμές (αν υπάρχουν) για την δεδομένη χρονική συγκυρία?

 

Δηλαδή αν αργήσεις να πληρώσεις ένα 6μηνο που αφορά ασφάλιση 3 χρόνων πχ, το πληρώσεις μετά απο ένα χρόνο που θα έχει αυξηθεί το ποσό που θα πλήρωνε κάποιος με 3 χρόνια, έχεις χάσει??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όταν καθυστερήσεις να πλήρώσεις και υπάρχει αύξηση τιμών πληρώνεις με τις νέες τιμές.αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο τις % πληρώνεις παραπάνω όταν καθυστερήσεις να πληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

Εσύ εξόφλησες το Α' και Β' εξάμηνο του 2012.

Οι εισφορές για αυτά τα εξάμηνα ήταν με τα νέα τιμολόγια, ασχέτως που τα ειδοποιητήρια ήρθαν με το παλιό.

Για αυτό σου τα πήραν. Πρόσεξε όταν έρθουν τα αναδρομικά για Β'2011 και Α',Β' 2012 μη σου τα χρεώσουν ξανά.

 

π.χ. άμα πήγαινες να πληρώσεις για το Α' του 2011 τότε θα πλήρωνες με το παλιό τιμολόγιο,

αφού η αναδρομική αύξηση είναι από το Β' του 2011.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα φίλε. Το 2011 ήμουν μισθωτός, οπότε μάλλον δεν θα μου έρθουν άλλα αναδρομικά.

Να ρωτήσω κάτι άλλο?

Εαν έχω απλήρωτο ένα εξάμηνο πριν 3 χρόνια, τότε που ήμουν στο 8 εξάμηνο ασφάλισης, και είχε μια τιμή Α.

Πάω να το πληρώσω τώρα, που για τον νέο ασφαλισμένο που είναι σε αυτό το εξάμηνο έχει παει η τιμή 2*Α.

Εγώ θα πληρώσω με την αρχική χ΄ρεωση??

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Οι τόκοι είναι τραγικοί:

 

"Σε περίπτωση καθυστέρησης πέραν των ανωτέρω προθεσμιών οι εισφορές και των ελευθέρων επαγγελματιών και των μισθωτών, πληρώνονται με τιμές που ισχύον κατά την ημερομηνία εξόφλησης, επιπλέον δε επιβαρύνονται με πρόσθετο τέλος που ανέρχεται σε

  1. 3% για τον πρώτο μήνα καθυστέρησης και στη συνέχεια
  2. 1% για κάθε επόμενο μήνα περαιτέρω καθυστέρηση. "

ΤΣΜΕΔΕ->...-> Γενικά περί εισφορών

http://www.tsmede.gr/Default.aspx?TabId=301

Link to comment
Share on other sites

Οι τόκοι είναι τραγικοί:

 

Οι τόκοι είναι "τραγικοί" γιατί ποτέ δεν εισπράττονταν στο σύνολό τους. Ανέκαθεν σε διακανονισμό, υπήρχαν με όλους τους νόμους περί "ρυθμίσεων" εκπτώσεις από 20-40% στη χειρότερη έως 100% διαγραφή των προσαυξήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.