Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχει βάλει κανείς ανεμογεννήτρια


Recommended Posts

με ενδιαφερει η περιπτωση των 50 kw. χωρις βυσμα και χωρις λαδωμα ποσο ευκολο και ποσο δυσκολο ειναι να φτιαχτει ενα μικρο παρκο μονο με μια ανεμογεννητρια των 50kw?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα το θεσω αλλιως γιατι δεν ειδα ''φως'' μεχρι τωρα :mrgreen:

 

εχω ενα οικοπεδο 4+ στρεμματα στη σκιαθο (για οσους ξερουν ειναι αναμεσα στην μονη της ευαγγελιστριας και στα καλυβια) εκτος σχεδιου βεβαια (αλλιως θα ειχα σπιτι εκει). σκεφτομαι να κανω μια επενδυση σε απε. φωτοβολταικα δεν με πολυνοιαζουν γιατι ειναι ακριβη η επενδυση και με διαφορες μειωσεις και φορους εγινε χαμος. σκεφτομαι λοπον να βαλω 2 ανεμογεννητριες των 30 kw και 20kw. το να βαλω μια 50kw δεν συμφερει http://www.iasos.eu/WIND1.htm

 

εψαξα με μηχανικο και το νησι ευτυχως δεν ειναι περιοχη natura και επισης το αγροτεμαχιο ειναι μακρυα απο τη θαλασσα (παλι ευτυχως)

 

η ερωτηση ειναι η εξης, εχει βαλει κανεις να μου πει τι εμποδια θα συναντησω?

Edited by ducatista
Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν εχει βαλει κανεις.Προσωπικα δεν γνωριζω το νομικο πλαισιο καθως δεν εχω ασχοληθει καθολου.Καταγραφη του αιολικου δυναμικου εκανες?Ειναι απαραιτητο απ'οσο γνωριζω για να διαπιστωσεις τη βιωσιμοτητα της επενδυσης.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το τοπίο σχετικά με τις "μικρές ανεμογεννήτριες" είναι θολό. Ο ΔΕΔΔΗΕ μέχρι τώρα δεν έχει βγάλει Όρους Σύνδεσης για μικρές Α/Γ. Επίσης στο νέο νομοσχέδιο για τις ΑΠΕ που πρόκειται να ψηφιστεί σύντομα, ορίζεται ότι οι μικρές Α/Γ μπορούν να χωροθετηθούν σε απόσταση κατά μέγιστο 1000 μέτρα από γραμμές διανομής, κάτι πολύ περιοριστικό.

 

Επίσης λάβε υπ'όψιν σου ότι θα πρέπει να γίνει εκτίμηση του αιολικού δυναμικού τις περιοχής, επιπλέον θα έχεις κόστος συντήρησης (κιβώτιο ταχυτήτων, λιπαντικά κλπ)...

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

θες να κανεις επένδυση με ανεμογεννήτριες 50kW, καταλαβαίνουμε καλά?

 

ακόμη k εάν στην δεχτούνε σαν επένδυση (παρότι πολύ μικρή επένδυση για να θεωρηθεί πάρκο) όπως είπε k ο συνάδελφος μονο k μονο η μελέτη δυναμικού αξίζει πιο πολλά από τις "ανεμογγενητριες" που θες να βάλεις

 

για οικιακή χρήση η για δικη σου χρήση της ενέργειας είναι μια χαρά k από όσο θυμάμαι γρήγορο, αλλα αιολικό πάρκο τόσο μικρής εγκατεστημένης δεν νομίζω ότι είναι οικονομικά συμφέρον

τα διαδικαστικά θα είναι πιο ακριβά

ξανασκέψου το θα σου έλεγα εγώ

Link to comment
Share on other sites

....

εχω ενα οικοπεδο 4+ στρεμματα στη σκιαθο .... εκτος σχεδιου βεβαια (αλλιως θα ειχα σπιτι εκει). ...

....

 

 

Φυσικά με 4+ στρέμματα γήπεδο εκτός σχεδίου έχεις αρτιότητα και οικοδομησιμότητα να κάνεις το σπίτι που θες.

Επίσης αν προσανατολιστείς με ανεμογεννήτριες  επί κάθετου άξονα χωράει και το σπίτι και οι ανεμογεννήτριες για τα 50Kw.

 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρωτα δεν εχω βαλει ανεμογεννητρια, περα απο οτι πραγματα ειχα κανει προπτυχιακα. Μιλαμε για κατι σοβαρο, οχι για ανεμιστηρες 500W

 

Δευτερον. Θες να βαλεις ανεμογεννητριες χωρις να ξερεις το αιολικο δυναμικο της περιοχης? Εχεις ψαξει να βρεις ανεμολογικα δεδομενα? Το αναγλυφο της περιοχης προσφερεται για αυτη τη δουλεια? Οι επικρατουντες ανεμοι στην περιοχη πιανουν το μερος?
Δεν σε αποθαρρυνω, δες το σαν "προσγειωση" καλυτερα, αλλα οι σποραδες δεν προσφερονται για τετοια επενδυση, λογω χαμηλου αιολικου δυναμικου. Ψαξε βρες ανεμολογικα δεδομενα και πιθανοτητα ανεμου>=4bf και θα καταλαβεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να σου τεκμηριωσω αυτα που εγραψα, δες αυτο http://www.windfinder.com/windstats/windstatistic_skiathos.htm και σκεψου κατι αλλο να κανεις τα χρηματα σου!

Οριστε και για σκυρο http://freemeteo.com/default.asp?pid=24&la=2&md=1&sid=16684&gid=253643 , που σαφως ειναι μερος που φυσαει περισσοτερο.

 

Αναζητησε επισημα ανεμολογικα δεδομενα πριν κανεις οτιδηποτε

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε να δειτε. εναν χαρτη που βρηκα δειχνει αυτο.

ο υπευθυνος του μαγαζιου που θα μου πουλησει το συγκεκριμενο προιον λεει οτι θελουμε απο 5 εως 12  m/s. πιστευω το καλυπτω γιατι στη συγκεκριμενη περιοχη δεν καθεσε απο τον αερα. http://www.cres.gr/kape/datainfo/maps.htm

 

ειδωμεν παιδες. απο αυριο θα σας εχχω νεοτερα. τουλαχιστον να βρεθει καποιος που να εχει βαλει ρε γμτ. εαν εχετε ορεξη διαβαστε για τις μικροτερες η ισες με 50 kw οτι δεν εχει πολυ γραφειοκρατεια

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ομως μιλαμε για το συγκεκριμενο οικοπεδο πιστευεται αξιζει να αγορασω καπου αλλου για μια τετοια επενδυση? η εστω να νοικιασω ενα μερος για 25 χρονια

.

 

μηπως αυτες οι τιμες ειναι για μεσα στη χωρα?

εμενα το αγροτεμαχιο ειναι για οσους ξερουν σε κορυφη λοφου και ξανατονιζω ΒΟΡΕΙΝΗ πλευρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.