Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχει βάλει κανείς ανεμογεννήτρια


Recommended Posts

δεν το εβαλα το θρεντ για να συμφωνησετε με αυτο που παω να κανω. εγω τις παγιδες θελω να μαθω και σας ευχαριστω πολυ ολους

 

το διαβασμα και η ερευνα συνεχιζετε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα για αυτό σου λέμε k την γνώμη μας, η μεγαλύτερη παγίδα που πας να πέσεις είναι αυτή του "Έλληνα", μην θεωρείς ότι θα βγάλεις ένα σκασμό λεφτά μονο με μικρό κεφαλαιο, απλά δεν γίνετε.

από ενεργειακής άποψης έχεις ελλείψει στοιχειων k άρα έλλειψη βασικών μεγεθών υπολογισμών.
Από οικονομικης άποψης τα αποτελέσματα δεν θα είναι αυτά που περιμένεις.

Βάλε τις ανεμογγενητριες εάν k εφόσον θα χρησιμοποιήσεις το ρεύμα k εσύ για κάποια δουλειά στο χωράφι σου , αλλιώς φοβάμαι ότι θα χαλάσεις πολλά λεφτά για το τίποτα

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το κεφαλαιο που εχω το διλημμα ειναι ενα. συνεχιζω τις οικοδομες που τη ξερω τη δουλεια. η ψαχνω να βρω μια εναλλακτικη δουλεια με λιγοτερο ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

όταν ξέρεις μια δουλειά, σημαίνει ότι με τον ένα η τον άλλο τρόπο μπορείς να κανεις μια επένδυση k να κερδίσεις κάτι.

Όταν από την άλλη δεν γνωρίζεις ένα τομέα τότε απλά k μονο επειδή ακούς "παπαγαλάκια" είναι πιο επικίνδυνο.

εφόσον είμαστε μηχανικοί να σου υπογραμμίσω ότι το κεφαλαιο που λες είναι μονο για οικιακή χρήση όταν αναφερόμαστε σε ανεμογεννήτριες, μικρές κυρίως, δεν είναι σε κάποια περίπτωση αιολικό πάρκο.
όπως καταλαβαίνεις ανάλογο ρίσκο θα πρέπει να πάρεις εάν αποφασίσεις να προχωρήσεις gt άλλη επένδυση k βαρύτητα έχει ένα αιολικό πάρκο τις 30m Ευρώ k άλλη ένα πάρκο 30-50k E

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμπειρικά από μελέτες που έχω διαβάσει η ανεμογεννήτρια ξεκινάει να έχει οικονομικό όφελος από τα 500kW.

 

Όλα τα συστήματα ελέγχου  και προστασίας που έχει μια μεγάλη τα χρειάζεσαι και για μια μικρή. 

 

Πρέπει να υπολογίσεις επίσης φθορές χρόνο που θα είναι εκτός λειτουργίας και όλα αυτά.

 

Οικονομικές λύσεις σε μικρές ανεμογεννήτριες θα βρεις αλλά δεν πρόκειται να έχουν όλα τα απαιτούμενα μέτρα προστασίας.!!!

 

Αυτά από εμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.