Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος Εισόδου & Εξόδου σε υπόγειο χώρο στάθμευσης


Recommended Posts

Καλημέρα Σας & Χρόνια πολλά,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για υπόγειο χώρο στάθμευσης (οριζόντιες ιδιοκτησίες) προβλέπονται υποχρεωτικοί χώροι ελιγμών, τέτοιοι ώστε όλα τα αυτοκίνητα να μπαίνουν με την "μούρη" αλλά να βαίνουν επίσης με την "μούρη".

Να διευκρινίσω πως η ερώτησή μου αναφέρεται σε "μικρούς" υπόγειους χώρους λίγων θέσεων.

Υπάρχει κάτι σχετικό στην ¨οικοδομική νομοθεσία";

Ο λόγος της ερωτήσεως μου είναι πως στην δικιά μας περίπτωση είναι αδύνατο αυτό (να μπαίνουν όλοι με την μούρη & να βγαίνουν με την μούρη) και έχει τεθεί θέμα "νομιμότητας" της κατασκευής, δοσμένο πως οι 3/4 του πάρκινγκ μπαίνουν με την όπισθεν και βγαίνουν με την μούρη.

Να το πω αλλιώς για να μπορεί να συμβεί αυτό πρέπει το υπόγειο να είχε 2 θέσεις και όχι τέσσερις (η πολεοδομία ενέκρινε 4).

Υπάρχει πρόβλημα με αυτό; Υπάρχει σχετική πρόβλεψη για ελιγμούς στην νομοθεσία;

Είναι "παράνομο" τα αυτοκίνητα να μπαίνουν με την όπισθεν και να βγαίνουν με την μούρη; 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικώς

 

Edited by Ηρώδης
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η σύσταση τα προβλέπει όλα και σε αυτή προσχωρήσατε ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ αγοράζοντας .

 

Βέβαια αν είχε 2 θέσεις αντί γιά 4 και σας ζήταγε διπλάσια τιμή γιά το γκαράζ , τότε ίσως σας φαινόταν ακριβός .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να Σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις.

Κρατάω πως για υπόγειους χώρους στάθμευσης μικρότερους των 10 θέσεων δεν υπάρχει υποχρέωση χώρου ελιγμών για είσοδο και έξοδο με την "μούρη".

Στο σχεδιάγραμμα της πολεοδομίας ο Μηχανικός επίσης δεν έχει κάνει τέτοια πρόβλεψη. Αντίθετα υπάρχει η πρόβλεψη "όπως μπαίνεις βγαίνεις" στο σχεδιάγραμμα.

Οπότε δεν μπορεί κάποιος από τους ιδιοκτήτες να διεκδικήσει άλλον χώρο ελιγμών (Σωστά ;  )

Γνωρίζεται μήπως, αν υπάρχει κάπου νόμος που να διασφαλίζει τα ως άνω; και ποιος είναι αυτός;

 

Ευχαριστώ

Edited by Ηρώδης
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφοροι νόμοι που ορίζουν τον τρόπο και τις διαστάσεις των χώρων στάθμευσης , όπως επίσης και το απαιτούμενο εμβαδόν που περιλαμβάνει τον χώρο στροφής . Γιά να έχετε μιά ιδέα οι διαστάσεις που προβλέπει ο νόμος που είναι του 1981 με κάποιες τροποποιήσεις αργότερα , είναι γενικά 2,25 Χ 4,50 ανά θέση . Δηλαδή εμβαδόν 10,12 τμ . Αν τώρα έχεις μέχρι 3 θέσεις , το συνολικό εμβαδόν του χώρου πρέπει να είναι πολλαπλάσιο του 12 , ανά θέση , αν έχεις από 4-10 τότε πολλαπλάσιο του 15 και αν είναι πάνω από 10 , τότε πολλαπλάσιο του 20 .

 

Αρα εσείς θέλετε εμβαδόν γιά τις 4 θέσεις , συνολικά 60 τμ .

 

Επίσης οι διαστάσεις κάθε αυτοκινήτου που ορίζει ο νόμος , ήταν αρκετές στο παρελθόν , αφού ένα γκόλφ του 1981 , είχε διαστάσεις 3.71 Χ 1,61 , αλλά ένα σημερινό γκόλφ , έχει διαστάσεις 4,26 Χ 1,79 . Καταλαβαίνετε ότι ο νόμος είναι παρωχημένος , αλλά αυτός ισχύει .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Το πρόβλημά μου είναι πως η υπόγεια θέση στάθμευσης βάση του τοπογραφικού της πολεοδομίας είναι 12μ2 ενώ βάση σύστασης η θέση μου είναι πολύ μεγαλύτερη.

Δηλαδή ενώ αγόρασα οριζοντια ιδιοκτησία υπογείου >20μ2 (συμβόλαια, σύσταση, ε9, φορολογία, κλπ κλπ), στο τοπογραφικό (κάτοψη) της πολεοδομίας η θέση εμφανίζεται σαν 12μ2!

Οι λοιποί συνιδιοκτήτες του υπογείου παρκάρανε τα δίκυκλα τους στον χώρο που στη σύσταση είναι δικός μου αλλά στο τοπογραφικό της πολεοδομίας είναι χώρος ελιγμών.

Θέλοντας να υπερασπίσω την ιδιοκτησία μου πήγαμε δικαστικός και αυτοί υποστηρίζανε πως ο χώρος αυτός είναι υποχρεωτικός από την πολεοδομία για ελιγμούς (αναστροφής) εντός του υπογείου.

 

Εβαλα ξεχωριστό θέμα γιαυτό.

Αν θέλει ο admin να σβήσει την παρούσα δημοσίευσή (δεν ξέρω να το κάνω εγώ)

Edited by Ηρώδης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.