Μετάβαση στο περιεχόμενο

LINUX - Το ελεύθερο λειτουργικό...


Recommended Posts

Με την εγκατάσταση του Kubuntu στο ένα μου PC σε συνέχεια της δοκιμής του Mint 15 RC ανακάλυψα ένα θέμα που χρονίζει στο Linux, τα ζητήματα των drivers Nvidia και ειδικά με τη παλιά μου Geforce 6600 GT. Μέσω Google είδα πολλές αναφορές ειδικά για τέτοιες σειρές Nvidia. Δυστυχώς το θεωρώ πολυτέλεια να αλλάξω κάρτα τώρα χωρίς λόγο στο PC και θα προσπαθήσω να κάνω κάτι αν και η απευθείας εγκατάσταση από την Nvidia με πακέτο deb μου βγάζει σφάλμα...

 

Ενα από τα πιο μισητά πράγματα που βλέπω στο Linux είναι ακριβώς αυτό που κάνει τα Win κυρίαρχα... Η ανάγκη να ασχολείσαι με βλακείες την ώρα που τρέχεις λειτουργικό σύστημα... κάτι δηλαδή που δεν πρέπει να σε απασχολεί την ώρα της εργασίας σου...

 

Π.χ. προσπαθώντας να κάνω την παραπάν εγκατάσταση, έλαβα μήνυμα ότι δεν ικανοποιούνται όλες οι συνθήκες  και σε παρένθεση κάτι σαν

(linuxabvent >= 107). To κείμενο δεν είναι ακριβές γιατί έχω κλειστο το PC.... το νόημα είναι όμως ότι λαμβάνω μήνυμα τύπου αρχαίου λειτουργικού και αυτό δεν μπορώ να το θεωρήσω πρόοδο...

ΠΕΣ ΜΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ τί σου φταίει και να το καταλάβω... αλλά κατά την εγκατάσταση ενός προγράμματος να ψάχνω να βρώ τί είναι αυτό, ειδικά ως αρχάριος, με εκνευρίζει...

Ισως είναι και θέμα ηλικίας, τί να πώ....

 

******************************

EDIT

*****************************

 

Για όποιον τραβά το ίδιο ζόρι...

 

http://www.noobslab.com/2012/10/install-latest-nvidia-drivers-in-ubuntu.html

Edited by JTB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερες;

Αν ναι, τοτε να ξερεις πως και εκει βρισκεται η ομορφια των Linux (μαζι με το σπασιμο που αναφερεις), στο οτι κανεις εσυ πραγματα και δεν ειναι ολα ετοιμα.

Bαλε και στο τερματικό σου την εντολή

sudo apt-get install kubuntu-restricted-extras

 

Αν δεν τα καταφερες, τοτε πες μου:

α) απο που κατεβασες το .deb να το δω κι εγω

β) το εκανες install με διπλο κλικ; Αν ναι, τοτε παρε το .deb και βαλτο μεσα στο /home, ανοιξε το τερματικο και κανε γραψε

sudo dpkg -i package_file.deb

 

Ομως, με λιγο ψαχτηρι, βρηκα drivers εδω και εδω ενα καλο οδηγο για εγκατασταση .run πακετων. (εκει καποιος ρωτα για τη δικη σου καρτα στο 5ο post!!!!)

 

Πες μου εντυπωσεις απο Kubuntu...

Επίσης, τσεκαρε το http://forum.ubuntu-gr.org/index.php?&http

Τα παιδια εκει ειναι σουπερ και απο γνωσεις και απο βοηθεια.

Edited by saltapidas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα, ή μάλλον... έτσι δείχνει... θα το μάθω σύντομα... πάντως σε ευχαριστώ πολύ... αν δώ καμιά στραβή θα ανατρέξω εδώ και θα κάνω ότι λες... 

Το φόρουμ το ξέρω... τώρα πλέον θα το παρακολουθώ στενά... αν και νομίζω ότι το Linux  θα είναι μάλλον το φετεινό summer project...που θα καθόοοομαστε...!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, update στο θέμα....

 

Αποφάσισα να δοκιμάσω το VirtualBox. Ετσι στο ένα μου PC που τραβά τα πάνδεινα το τελευταίο καιρό, έχω τα Win7x64 και έβαλα και το τελευταίο linux Mint 15 RC που το εγκατέστησα σαν Virtual Machine. Μπορώ να πώ ότι είναι ΟΚ αν και φαντάζομαι ότι υπάρχει μια μείωση στη ταχύτητα λειτουργίας του. Είναι όμως πολύ ωραίο να βλέπω ότι μπορώ να λειτουργώ το linux σαν ένα ακόμη πρόγραμμα. Εχω π.χ. Windows, Revit, linux-LibreOffice, linux-Gimp, linux-Chromium ΟΛΑ ταυτόχρονα ανοικτά και δεν βλέπω πρόβλημα.

 

Υποθέτω ότι το λογικότερο θα ήταν το αντίθετο. Δηλαδή να έχω τον υπολογιστή σε Linux και να εγκαταστήσω το VirtualBox ώστε να τρέχω Win7 και Autodesk προγράμματα. 

Στο συγκεκριμένο PC δεν το έκανα γιατί είναι μόνο με 4GB RAM. Θα δώ πως πάει με το linux και κατά πόσο θα ασχοληθώ σοβαρά και ίσως το κάνω τελικά για να δώ και τη συμπεριφορά των προγραμμάτων. 

 

Πάντως, είτε τώρα είτε σε λίγο καιρό, νομίζω ότι θα προχωρήσω με το Linux ως κεντρικό λειτουργικό. Ταχύτητα, ασφάλεια - προς το παρόν - και ΔΩΡΕΑΝ... Τί άλλο να ζητήσει κανείς; 

 

Υ.Γ. Ενα ακόμη καλό του VirtualBox είναι ότι μάλλον δεν θα έχω και το πρόβλημα με τη κάρτα γραφικών (το οποίο όμως λύνεται) γιατί μάλλον λειτουργεί σαν να είναι στα windows... 

Link to comment
Share on other sites

το ότι τα υποσυστήματα του υπολογιστή σου λειτουργούν σε ένα λειτουργικό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο στο ίδιο λειτουργικό που τρέχει σε μια vm, πρέπει πρώτα να ελέγξεις την υποστήριξη που εχει η vm στο υλικό σου

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ενα ακόμη καλό του VirtualBox είναι ότι μάλλον δεν θα έχω και το πρόβλημα με τη κάρτα γραφικών (το οποίο όμως λύνεται) γιατί μάλλον λειτουργεί σαν να είναι στα windows...

ΔΕΝ θα εχεις προβλημα (στην εγκατασταση).

Χθες, εκανα ενα VBox στα Linux και τα αποτελέσματα ηταν αποκαρδιωτικά.

Ηταν πολυ αργο και γι'αυτο το παρατησα...

 

Ειμαι υπερ των "καθαρων" λυσεων με όποιο κόστος:

Ή dual boot, ή 2 pc με kmv switch.

Link to comment
Share on other sites

Νέο update...

Επειδή το μόνο που έχω να κάνω σήμερα είναι 5 τοίχοι στο revit για μια διορθωσούλα, αποφάσισα να σφάξω το test PC μου και να βάλω το Ubuntu 13.04x64.

 

Μετά, θα κάνω VB με τα Win7.

Τελικά θα ξεκινήσω με το Ubuntu ως πιο συχνό και στα tutorials και σε όλα... και το πιο σημαντικό... κατάλαβα ότι το πιο ενδιαφέρον είναι να μην υπάρχει καμία σχέση με τα windows.... να νιώθω ότι κάνω κάτι εντελώς καινούργιο... (σαν 8χρονο ακούγομαι, το ξέρω...)

 

Ηδη το εγκατέστησα, ήδη έβαλα και τους drivers της Nvidia και αργότερα θα προχωρήσω με το VB και Win7.

Link to comment
Share on other sites

@saltapidas: Νομίζω ότι η λύση dual boot είναι πάντα καλύτερη αλλά όπως εργάζομαι εγώ είναι αδύνατο να το κάνω...

Ενώ δουλεύω στο Revit χτυπά το τηλέφωνο και πρέπει να δω μια προσφορά ή να στείλω ένα mail ή να διαβάσω ένα pdf.

Αλλες φορές πρέπει να ανοίγω το Revit για να δω κάποια κατοψούλα ενώ γράφω τη τεχνική περιγραφή...

Με δεδομένο ότι το Revit θα είναι πάντα Windows θα έπρεπε να κάνω 50 reboot την ημέρα... άρα για μένα το 

VirtualBox είναι μοναδική ευκαιρία και το ψηφίζω ως προϊόν της δεκαετίας.

 

Προς το παρόν πάντως τα αποτελέσματα είναι καλά... Συγκεκριμένα το μηχάνημα με i7-4Gb RAM και με μόλις 160Gb σκληρό τρέχει 2 λειτουργικά και τα προγράμματά τους. Το μηχάνημα αυτό έχει το ρόλο κόμβου σε network rendering με τον Maxwell οπότε εκτός της ισχύος του επεξεργαστή δεν ήθελα κάτι άλλο και γιαυτό το έφτιαξα με υπάρχοντα υλικά.

Δοκίμασα ακόμη και ταυτόχρονη λειτουργία των συστημάτων με αλλαγή επιφανειών εργασία στο Ubuntu. Πιθανώς όμως το παράκανα με τη μνήμη που παραχώρησα στα windows, ίσως το μειώσω λίγο...

 

Θα κάνω και δοκιμή 3ds MAX, Maxwell, και άλλων προγραμμάτων...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ελπίζω να μην κουράζω...

 

Κατ' αρχήν θα πρέπει το Linux ως λειτουργικό και ως μια τεράστια κατηγορία προγραμμάτων να αποκτήσει το δικό του subforum και να μη μεινει στη συζήτηση αυτή...  Φαντάζομαι ένας τουλάχιστον mod θα το δεί αυτό που γράφω :)

 

Να πώ ότι η συμπεριφορά του 3dsMAX Design 2012 στο VirtualBox είναι απογοητευτική. Το Revit δεν έχει μεγάλο πρόβλημα αλλά σίγουρα καθυστερεί. Αιτία η έλλειψη 3d acceleration που δεν γίνεται. Μάλιστα βλέπω και μήνυμα που λέει ότι επειδή είμαι σε virtual περιβάλλον δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί.

Για το Revit δεν μπορώ να κάνω πολλά.... Το Max μου τρέχει καλά αν βάλω OpenGl σαν driver γραφικών.

 

Ευτυχώς Maxwell και Octane τρέχουν σε Linux αν και 99% χρησιμοποιώ το Max Plugin και στα δύο.

 

*********************

 

Εκανα dual boot και το άλλο μου PC με το Ubuntu 13.04 και εγκατέστησα και το Cinnamon ώστε να δώ τελικά ποιό DE με βολεύει.

 

Εγκατάσταση του Cinnamon ή άλλου DE (Desktop Environment) 

http://ubuntuxtreme.com/howto/how-to-change-desktop-environment-in-ubuntu-12-10/

 

 

Επειδή η τρέλλα δεν πάει στα βουνά, παρά το dual boot θα κάνω κι εδώ μια virtual εγκατάσταση των Win7 και να δώ όλα τα προγράμματά μου.

Εχω GB ελεύθερα, τί να τα έχω να κάθονται :)

 

Ισως η ύπαρξη της GTX 550Ti να κάνει τη διαφορά... τί να πω... Θα επανέλθω το συντομότερο...

 

(Πείτε κι εσείς κάτι ρε παιδιά... μονόλογος πάει να γίνει!)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πολυ καλο το ubuntuextrene.com... Θενξ, δεν το ήξερα.

 

Στο settings οτ VB σου δινει επιλογη να καταμερίσεις τα MB της καρτας γραφικων σου αλλα και να εχεις και 3d support.

Αλλα, 'νταξ, ειπαμε... 3dsMAX Design 2012 στο VirtualBox?  Θα βγαλει κανενα χερι να σε χτυπήσει το καημενο το pc βρε!! :lol:

Για να καταλαβεις, δες στα win ποσο cpu "τραβαει" το 3dsmax και σκεψου πως στο VB το ΟS σου δουλευει με ενα ποσοστο % της δυνατοτητας του cpu...

Αρα, λογικο...

 

Πάντως θα σου έλεγα να μην προσπαθεις αλλο με VB...

Μιλαμε για επάγγελμα, οπότε πρέπει να δεχτουμε πως θα χρησιμοποιουμε ΚΑΙ win, οσο κι αν δεν μας αρεσει αυτο.

 

Για να... κολλησεις και να εκτιμήσεις πραγματικα τα linux, προσπαθησε τα σαν μοναδικο os σε υπολογιστη στο σπιτι λχ, οπου δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις για δουλεια.

 

YΓ.  Δοκιμασες λυση KVM???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.