Μετάβαση στο περιεχόμενο

LINUX - Το ελεύθερο λειτουργικό...


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Σαφώς και δεν είμαι γνώστης δικτύων, δεν με ενοχλεί που το λές...

Αν και έχεις δίκιο σε όσα λες, ένιωσα ξαφνικά ότι βάζω μπελάδες στο κεφάλι μου ενώ ήδη έχω μια κατάσταση πλήρως ελεγχόμενη... Ασχολούμαι πολλές ώρες και με μεράκι - ειδικά παλιότερα - και γιαυτό και βρήκα ενδιαφέρον το να ξεκινήσω κάτι καινούργιο.

 

Τα περί ασφάλειας Linux που γράφεις, τα ξέρω... μου γυρίσαν τα μυαλά κάποια site που με γέμισαν αμφιβολίες... Αλλωστε είναι φυσικό ότι με την εξάπλωση του Linux όλο και κάποιοι θα προσπαθήσουν για ιούς... σωστά;

 

με super γυαλισμένο GUI

Ναι, τα προτιμάω τώρα πια γιατί φοβάμαι μη γίνει κανένα λάθος από μέρους μου... 

 

Ωραία... πάλι αμφιβολίες έχω για το τί θα κάνω... :)

Link to comment
Share on other sites

το linux εχει και ιούς και κενά ασφαλείας αλλά επειδή ήταν (ως προερχόμενο από το unix) εξαρχής στραμμένο στην ασφάλεια (αντιθέτως με τα windows) οι ιοί είναι λίγοι και τα κενά αντιμετωπίζονται συνήθως σύντομα. Το antivirus στο linux είναι πράγματι περιττό για το ίδιο το λειτουργικό όχι όμως και για τον έλεγχο των windows που πιθανόν να υπάρχουν στο ίδιο μηχάνημα, αυτή άλλωστε είναι και η λύση που εφαρμόζεται στα rescue disks των κατασκευαστών antivirus

Link to comment
Share on other sites

Τα περί ασφάλειας Linux που γράφεις, τα ξέρω... μου γυρίσαν τα μυαλά κάποια site που με γέμισαν αμφιβολίες... Αλλωστε είναι φυσικό ότι με την εξάπλωση του Linux όλο και κάποιοι θα προσπαθήσουν για ιούς... σωστά;

Σωστά. Και όπως είπε και ο nvel υπάρχουν και κενά ασφαλείας και από όλα. Απλά, συνήθως, το διάστημα που μεσολαβεί από τη δημοσίευση τους μέχρι τη λύση τους είναι μερικές ώρες (στον kernel τουλάχιστον).

 

Αλλα οπως εγραψα και προηγουμενως, το σημαντικοτερο ολων ειναι ο χρηστης. Ο,τι γινεται στον υπολογιστη ο χρηστης το κανει και κανενας αλλος. Αν βλεπεις τα email σου απο οποιον υπολογιστη βρεθει μπροστα σου, λογικο ειναι καποια στιγμη οι επαφες σου να αρχισουν να δεχονται spam με εσενα ως αποστολεα. Αν ολοι μερα μπαινεις σε site με warez, πορνο, τζογο κτλ κτλ λογικο ειναι να κολλησεις κατι. Αν βαζεις σπασμενα προγραμματα είναι σχεδόν νομοτελειακό ότι θα κολλησεις κατι. Κτλ κτλ.

 

Αν είσαι αρκετά προσεκτικός και Windows μπορείς να έχεις χωρίς antivirus (αλλά δεν προτείνεται για κανένα λόγο).

 

Οι ιοί είναι σχετικό πράγμα. Στον linux αν κατανοήσεις και χρησιμοποιήσεις το σύστημα από permissions (user και file) και αν κάνεις χρήση του package manager είσαι (πολύ) πιο ασφαλής από ότι στα windows. Το προσεκτικό browsing εννοείται ότι γίνεται ανεξαρτήτως λειτουργικού.

 

Η ασφάλεια εν γένει είναι επίσης σχετικό μέγεθος. Όλα μπορούν να σπάσουν. Αν Ρώσος cracker αποφασίσει να μπει στο pc σου, θα μπει. Πάντα εξαρτάται από το τι είναι αυτό που θέλεις να προστατεύσεις, πόσους πόρους είσαι εσύ διατεθειμένος να δαπανήσεις για να το προστατεύσεις και πόσους πόρους είναι ο άλλος να δαπανήσει προκειμένου να αποκτήσει πρόσβαση στο σύστημα σου.

 

 

με super γυαλισμένο GUI

Ναι, τα προτιμάω τώρα πια γιατί φοβάμαι μη γίνει κανένα λάθος από μέρους μου...

Η κονσόλα είναι δύναμη :P. Ανεξαρτήτως λειτουργικού :D

http://cli.learncodethehardway.org/book/

 

ένιωσα ξαφνικά ότι βάζω μπελάδες στο κεφάλι μου ενώ ήδη έχω μια κατάσταση πλήρως ελεγχόμενη...

Τότε δεν έχεις κανένα λόγο να αλλάζεις λειτουργικό. Αν δεν κερδίζεις κάτι από την αλλαγή τότε εννοείται ότι κάθεσαι στα αυγά σου. Αντιγράφω από εδώ

 

Κάθε λειτουργικό σύστημα διέπεται από κάποιες βασικές αρχές. Όπως είναι φυσιολογικό, κάθε φορά που γίνεται μία μετάβαση από ένα λειτουργικό σύστημα σε ένα άλλο, ο χρήστης συναντάει κάποιες δυσκολίες προσαρμογής. Το βασικό αίτιο των δυσκολιών αυτών είναι η αδυναμία του χρήστη να παραδεχτεί ότι τα πράγματα στο νέο λειτουργικό σύστημα λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο από ότι στο παλιό. Κατά συνέπεια, κάθε φορά που γίνεται μία τέτοια μετάβαση, ο χρήστης πρέπει να είναι προετοιμασμένος, αφενός να μάθει καινούρια πράγματα και αφετέρου να αφιερώσει το χρόνο που απαιτείται για την εκμάθηση αυτών.

 

Σε περίπτωση που ο χρήστης δεν είναι διατεθειμένος είτε να μάθει κάτι καινούριο, είτε δεν έχει να αφιερώσει τον απαιτούμενο χρόνο, τότε, ίσως η καλύτερη λύση είναι να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιούσε μέχρι τώρα. Η εμπειρία έχει δείξει ότι αυτή είναι η πλέον ανώδυνη λύση.

 

 

Το antivirus στο linux είναι πράγματι περιττό για το ίδιο το λειτουργικό όχι όμως και για τον έλεγχο των windows που πιθανόν να υπάρχουν στο ίδιο μηχάνημα

 

 

Έτσι είναι, αλλά στην πράξη είναι πιο απλό να προσέχεις και να χρησιμοποιείς antivirus κατευθείαν στα windows από το να τα προστατεύεις μέσω Linux.

Edited by Prοmitheus
Link to comment
Share on other sites

JTB, να σου ευχηθώ αρχικά καλό κουράγιο στην προσπάθεια να "παλέψεις" με το linux. Επειδή τα πέρασα πριν καιρό, να σου δώσω μια συμβουλή. Μην προσπαθείς να πάρεις από το linux ότι έχεις και όπως το έχεις στα windows. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα που κάνουν μεν την ίδια δουλειά αλλά με άλλο τρόπο και άλλη φιλοσοφία. Μια παληά αλλά πάντα επίκαιρη παρουσίαση μπορείς να δεις εδώ.

 

Για το firewall και το backup τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο Προμηθέας. Με iptables, rsync και cron jobs μπορείς να κάνεις παπάδες, αλλά δυστυχώς όχι αν όπως λες σε προδιαθέτει αρνητικά η κονσόλα. Αν ψάξεις βέβαια θα βρεις και προγράμματα που κάνουν τις δουλειές με GUI αλλά τότε δεν έχεις εσύ τον έλεγχο, παίρνεις ότι και όπως το βρεις.

Θα σου πρότεινα να μην παιδεύεσαι με vbox σε οποιονδήποτε συνδυασμό. Όλο και κάποιον παληό υπολογιστή θα έχεις. Στήσε εκεί μια διανομή, κάνε τα πειράματά σου, μάθε καλά τη φιλοσοφία του λειτουργικού και τι μπορείς να κάνεις με τις εντολές σε τερματικό και αν τελικά θεωρήσεις ότι σου κάνει το linux, τότε περνάς σε παραγωγική εγκατάσταση. Και αν φτάσεις σ' αυτό το σημείο, θεωρώ πως θα πρέπει να έχεις αποφασίσει και ποια διανομή θα χρησιμοποιήσεις και να μείνεις σ' αυτήν.

 

Όσον αφορά το ερώτημα, αν το linux μπορεί να υποστηρίξει ένα τεχνικό γραφείο παραγωγικά, πιστεύω πως μπορεί. Βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξεις το REVIT ή στατικό πρόγραμμα αλλά για όλα τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Και ένας ωραίος ορισμός που είχα διαβάσει κάπου, δυστυχώς δεν έχω την πηγή εύκαιρη:

 

Τα WINDOWS είναι σαν τα playmobil. Τα βγάζεις από το κουτί και παίζεις κατ' ευθείαν. 

Το LINUX είναι σαν τα lego. Αν ξέρεις τι να κάνεις μπορείς να κάνεις θαύματα. Αν όχι, έχεις απλά ένα μάτσο πολύχρωμα τουβλάκια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ασχολήθηκα και γω πρόσφατα αρκετά με 2-3 distros του Linux. Δεν μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα. Ισως επειδή το κανονικό περιβάλλον εργασίας μου είναι το OS X...

 

Αρχικά, το σύστημα σέρνονταν! Σε ένα PC 3ετίας με 2gb RAM πίστευα πως δεν θα είχε πρόβλημα το Ubuntu. Στη συνέχεια, έπρεπε να κάνω compile kernel (μέχρι τότε νόμιζα πως ήταν ανέκδοτο) για να βάλω τους σωστούς drivers της nvidia. Μετά δεν έβρισκα driver για τον εκτυπωτή μου (όταν στο OS X τυπώνω παντού μέσω του open source Gutenprint). Τέλος, δεν έπαιζε το USB fax modem (όταν στο Mac παίζει μέσω του efax στο terminal, efax που υπάρχει εγγενώς και στο Linux, αλλά μπα...)

 

Τέλος πάντων, η επόμενη δοκιμή κάποια άλλη φορά. Back το Mac με Parallels για τα windows και ούτε η παραμικρή σκέψη για dual boot και μεσοβέζικες λύσεις...

 

Σχετικά με την autodesk... υπάρχει βρε σεις περίπτωση να κάτσει να ασχοληθεί με το Linux και τα τόσα distros και προβλήματα με drivers και συναφή, όταν μετά από 3 χρόνια που κυκλοφορεί επίσημα το autoCAD σε OS X, ακόμη δεν παίζει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Για το Acad υπάρχουν λύσεις... τα ζητήματα είναι με άλλα σοβαρότερα προγράμματα όπως 3ds MAX κλπ...

 

Προφανώς το Mac είχε πάντα κορυφαία γραφικά σε σύγκριση με τα PCs αλλά νομίζω ότι πάλι οδηγούμε τα πράγματα στο χώρο των μηχανικών αυστηρά...

 

Τέλος πάντων, θα περιμένουμε το ReactOS μήπως και σώσει τη κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Για το firewall νομιζω πως οι εντολες

sudo ufw enable && sudo ufw default deny
φτανουν και περισσεύουν.

 

Όσον αφορά το ερώτημα, αν το linux μπορεί να υποστηρίξει ένα τεχνικό γραφείο παραγωγικά, πιστεύω πως μπορεί. Βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξεις το REVIT ή στατικό πρόγραμμα αλλά για όλα τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εγω πάλι θεωρω πως είναι το μόνο είδους γραφείο (τεχνικό) που δεν μπορούν να υποστηρίξουν αμειγώς τα linux.

Όλα τα άλλα, υποστηρίζονται θαυμάσια...

Από media (audio-visual) έως IT services. Βεβαια, αν εισαι λογιστης και θελεις να τρεξεις το προγραμματακι απο το περιοδικό RAM, τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα.

 

Από την άλλη, η δοκιμαστική έκδοση του Φεσπα, μου είχε "τρέξει" μια χαρα με Wine! Ακόμα και η κανονική κάνει κανονικότατα install. Το usb hasp ειναι αυτό το οποίο δεν αναγνωρίζεται και δεν δουλευει το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.