Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητες φυσικού αερίου σε όψεις


nasos1979

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους.

Εχω μια απορια πάνω σε μια μελετη που εκανα (4ωροφη οικοδομη σε πυλωτη με υπογειο και στεγη)

Μετα τον έλεγχο των αρχιτεκτονικών ο υπάλληλος της πολεοδομιας μου εβγαλε παρατηρηση να διορθωσω τις όψεις και να βάλω όπου φαινονται τα λεβητακια καυσιμου αεριου. Χρειαζονται αυτά στα αρχιτεκτονικά?

Νομιζω πως θα φαινονται ετσι κι αλλιως στα Η/Μ.

Και απο εκει και πέρα...εγω τί πρεπει να δειξω, τα λεβητακια μονο ή και τις καπνοδοχους τους στις όψεις??

Θα τα δειξω και στις κατοψεις??

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό

αλλά γιατί σου ε΄ναι δύσκολο να κάνεις Copy paste από το μηχανολογικό σχέδιο;

εγώ για να αποφύρω τα πήγαινε έλα θα τα έβαζα όλα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πρόκειται για ΕΠΑΕ στα υπόψιν ότι ακόμη και η θέση των κλιματιστικών πρέπει να διερευνάται (και ορθώς).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Σημερα ειχα παλι ραντεβου στην πολεοδομια (με τα διορθωμενα σχεδια) και ρωτησα τον υπάλληλο για τους λεβητες.

Μου απαντησε αυτό ακριβως που λέτε...

'' Όταν μπαίνουν λεβητες καυσιμου αεριου σε μπροστινή όψη του κτιρίου τοτε πρεπει να φαινεται η θεση τους καθως και οι καμιναδες τους στις κατοψεις, στις τομες και στις όψεις στην αρχιτεκτονική σειρά σχεδίων και να περασουν από ΕΠΑΕ. Επίσης επειδη οι καμιναδες ειναι σε μπροστινη όψη μεγαλη προσοχή στο ιδεατό στερεό.''

 

Δυστυχως myri δεν ηταν ετοιμα ακομα τα σχεδια απο το μηχανολόγο και πέρασα μονος μου τους λέβητες και τις καμινάδες, βεβαια σε συννενόηση μαζί του, αλλά ένα μπέρδεμα γενικά το είχε σαν θέμα.

 

Ευτυχως τα πέρασα. Ευχαριστώ. :wink:

Link to comment
Share on other sites

δεν πειράζει καλύτερα να παιδευτείς λίγο τώρα

και να είσαι και τυπικά σωστός

παρά να τσακωθούν με τους γείτονες αργότερα και να κάνουμε συζητήσεις για καμιναδες κλπ :wink: (βλ άλλη δημοσίευση)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θα ελέγξει η ΕΠΑΕ, όταν θα φαίνεται στα αρχιτεκτονικά σχέδια μία εξωτερική (INOX συνήθως) καμινάδα να "δεσπόζει" σαν πύραυλος έτοιμος προς απογείωση;

 

Μάθε και πές μας σε παρακαλώ, να μου φύγει η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το να τηρηθούν οι αποστάσεις είναι αυτονόητο και λογικό.

 

Εχω την εντύπωση ότι η ΕΠΑΕ θα έλεγχε την αρχιτεκτονική (το πόσο δένει με το κτίριο) πλευρά της καμινάδας. Η οποία πλευρά , κατά την ταπεινή μη-αρχιτεκτονική μου γνώμη, ιδίως όταν πρόκειται για αστραφτερή, ΙΝΟΧ, πρόσθετη εκ των υστέρων, καμινάδα, είναι εξόφθαλμο έκτρωμα. Για αυτό έλεγα : τι θα ελέγξουν ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ΙΝΟΧ ντε και καλά? Έχω δει κάτι κόκκινες μεταλλικές...μούρλια. Μην τα φοβάστε τα χρώματα! Βέβαια μην το κάνετε και τσίρκο (να η μαγκιά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.