Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη αερίου για αρτοποιείο


deathlok

Recommended Posts

Καλησπέρα, ετοιμάζω μία μελέτη αερίου για αρτοποιείο με αρτοκλίβανο αερίου και στον ίδιο χώρο φούσκα με δύο εστίες αερίου (τύπου Α).

 

1)Ξέρει κανείς τι τύπος είναι ο φούρνος συνήθως (Β23 Β22 Β13 ΒΧΧ) γιατί με τον φούρναρη δεν μπορώ να βγάλω άκρη (και λογικό είναι φούρναρης είναι ο άνθρωπος).

 

2)Δεδομένου ότι έχω συσκευή τύπου Β και αναρρόφηση από ανεμιστήρες (αφού έχω φούσκα) εμπίπτω στην 8.2.2.3, εκεί στην δεύτερη παύλα -  αναφέρει πως διατάξεις ασφαλείας διασφαλίζουν  ότι οι καυστήρε και οι συσκευές αερίου δεν μπορούν να βρίσκονται σε λειτουργεία κατά την διάρκεια της λειτουργίας της εγκατάστασης αερισμού και ότι οι συσκευές αερίου φράσοονται κτλ κτλ.....

 

Κάπου το έχασα το νόημα...αν δεν μπορεί να δουλεύουν οι συσκευές ταυτόχρονα με την αερισμό =δλδ την φούσκα πως θα δουλεύουν οι εστίες αερίου που είναι από κάτω.

 

Μήπως τελικά η φούσκα δεν λογίζεται για σύστημα αερισμού; (γιατί στην 13.6.1 που αναφέρει για την μανδάλωση σου λέει θα έχεις φούσκα και θα έχεις αέριο στις συσκευές μόνο όταν έχεις την φούσκα ανοιχτή το οποίο είναι και το σύνηθες λογικό. )

 

 

Link to comment
Share on other sites

1) συνήθως είναι Β23 οι φούρνοι. Παντα Β23 έβαζα και ήμουν οκ.

2) η παράγραφος που ανέφερες λεει χοντρικά επίσης:

<<οτι επιτρέπεται αν υπάρχει επαρκές ανοιγμα προς το υπαιθρο>> πιο κάτω δίνει για τύπο για το επαρκές άνοιγμα αερισμού. Αρα κανε ένα τέτοιο άνοιγμα και είσαι οκ. (* δεν ξέρω μόνο αν αυτό το άνοιγμα πρέπει να προστεθεί σε αυτό που θα υπολογιστει στην 8.5.3.2 για την συσκευή Β23. Δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση)

σε μια παρόμοια μελέτη που ειχα κανει παλιότερα (με τον παλιο κανονισμό) που ειχε φούρνο και μια μαγειρική συσκευή (χωρίς χοάνη (δεν χρειαζόταν χοάνη λόγω kw)) έκανα υπόλογισμό ανοίγματος αερισμού ξεχωριστά για την συσκευή Β23 (με βάση το κεφ. 8 για συσκευες Β) και ξεχωριστά για την συσκευή τύπου Α με βάση το κεφάλαιο για επαγγελματικά μαγειρία (επειδή πρόκειται για επαγγελματικό χώρο παρασκευής). Και εγινε δεκτη οκ. Δες το κεφ. 13 για τις τύπου Α. Αν εισαι κάτω απο 14kw δεν χρειάζεσαι καν χοάνη. Αν εισαι πάνω απο 14kw κάνε ένα άνοιγμα όπως λεει ο κανονισμός στο κεφ. 13 και εισαι οκ.

(* γιατι η 8.4.2 που ειναι για συσκευες Α, γραφει ο τίτλος "οικιακές μαγειρικές συσκευές")

Link to comment
Share on other sites

Πάντα όταν κάνεις μελέτη για εγκατάσταση, πρέπει να γνωρίζεις τις τεχνικές προδιαγραφές του εξοπλισμού που θα εγκατασταθεί.

 

Επικοινώνησε με τον προμηθευτή του φούρνου να σου δώσει τις τεχνικές προδιαγραφές που χρειάζεσαι.

Σε πολλές περιπτώσεις, όταν πρόκειται για επαγγελματικό εξοπλισμό, οι αντιπρόσωποι έχουν έτοιμο τον φάκελο για την άδεια ώστε να διευκολύνουν τους πελάτες τους. Αν είσαι τυχερός, θα σου δώσει τον φάκελο με τις μελέτες έτοιμες, ή τουλάχιστον με όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά και πιστοποιητικά που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα όταν κάνεις μελέτη για εγκατάσταση, πρέπει να γνωρίζεις τις τεχνικές προδιαγραφές του εξοπλισμού που θα εγκατασταθεί.

 

Επικοινώνησε με τον προμηθευτή του φούρνου να σου δώσει τις τεχνικές προδιαγραφές που χρειάζεσαι.

Σε πολλές περιπτώσεις, όταν πρόκειται για επαγγελματικό εξοπλισμό, οι αντιπρόσωποι έχουν έτοιμο τον φάκελο για την άδεια ώστε να διευκολύνουν τους πελάτες τους. Αν είσαι τυχερός, θα σου δώσει τον φάκελο με τις μελέτες έτοιμες, ή τουλάχιστον με όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά και πιστοποιητικά που χρειάζεται.

Καλημέρα. Οποτε έκανα μελέτη για αρτοποιίο ή εστιατόριο κτλ, σχεδόν ποτέ δεν έβγαλα άκρη με τους προμηθευτές. Μαλιστα είχα μιλήσει και με τους κατασκευαστές και ουτε που ήξεραν τι ειναι ο τύπος της συσκευής!! πόσο μάλλον να σου δώσουν και έτοιμη!!! μελέτη...

οι δε πελάτες βιάζονται τόσο πολύ που θέλουν την μελέτη κατατεθιμένη χτες :mrgreen: , γενικά ένα μπάχαλο ειναι αυτες οι περιπτώσεις. Το μόνο καλό είναι οτι βγάζεις κανα 2-3 κατοστάρικα πάνω απο τις ατομικές θέρμανσης.

Ελπίζω ο συνάδελφος να είναι πιο τυχερός.

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όντως ίσχυε παλιότερα.

 

Πλέον οι προμηθευτές είναι πλήρως εφοδιασμένοι, όχι τόσο επειδή νοιάζονται για τον πελάτη αλλά επειδή απαιτούνται οι τεχνικές προδιαγραφές και τα πιστοποιητικά για το ΕΣΠΑ καθώς και για την άδεια λειτουργίας. Παλιά δεν υπήρχε τόση σχολαστικότητα, τώρα κοιτάνε μέχρι και το ταμπελάκι του κάθε μηχανήματος για την ισχύ του.

 

Επίσης θέλουν να βοηθήσουν τους μηχανικούς ώστε να προχωρήσει πιο γρήγορα η μελέτη για να πάρουν και αυτοί πιο γρήγορα τα χρήματά τους. Όσο πιο γρήγορα λειτουργήσει ο φούρνος, τόσο πιο γρήγορα θα πληρωθούν.

 

Κάτι επίσης που πρέπει να έχεις υπ'όψιν, αν και δεν αφορά εσένα, είναι το βάρος του φούρνου. Ενημέρωσε τον Π/Μ για την θέση και το βάρος του φούρνου. Ένας φούρνος μπορεί να ζυγίζει κομπλέ αρκετούς τόνους (μέταλλο, πυρότουβλα, επενδύσεις, ζυμάρια προς ψήσιμο), αν το έδαφος είναι σαθρό ή αν υπάρχει υπόγειο, χρειάζεται να ενισχυθεί η πλάκα όπου θα εδραστεί.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ;)

 

Φούσκα έχω υποχρεωτικά αφού οι εστίες είναι 25kW.

 

Για τον προμηθευτή του φούρνου είχε μιλήσει ο φούρναρης δεν νομίζω πως υπάρχουν πολλές δυνατότητες για τεχνικά (sdim μιλάω αποκλειστικά για το αέριο και όχι για την άδεια του αρτοποιείου).

 

Εγώ κάνω μόνο το αέριο όλα τα υπόλοιπα τα έχει πάρει συνάδελφος οπότε δεν με απασχολούν-προβληματίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όντως ίσχυε παλιότερα.

 

Πλέον οι προμηθευτές είναι πλήρως εφοδιασμένοι, όχι τόσο επειδή νοιάζονται για τον πελάτη αλλά επειδή απαιτούνται οι τεχνικές προδιαγραφές και τα πιστοποιητικά για το ΕΣΠΑ καθώς και για την άδεια λειτουργίας. Παλιά δεν υπήρχε τόση σχολαστικότητα, τώρα κοιτάνε μέχρι και το ταμπελάκι του κάθε μηχανήματος για την ισχύ του.

 

Επίσης θέλουν να βοηθήσουν τους μηχανικούς ώστε να προχωρήσει πιο γρήγορα η μελέτη για να πάρουν και αυτοί πιο γρήγορα τα χρήματά τους. Όσο πιο γρήγορα λειτουργήσει ο φούρνος, τόσο πιο γρήγορα θα πληρωθούν.

 

Κάτι επίσης που πρέπει να έχεις υπ'όψιν, αν και δεν αφορά εσένα, είναι το βάρος του φούρνου. Ενημέρωσε τον Π/Μ για την θέση και το βάρος του φούρνου. Ένας φούρνος μπορεί να ζυγίζει κομπλέ αρκετούς τόνους (μέταλλο, πυρότουβλα, επενδύσεις, ζυμάρια προς ψήσιμο), αν το έδαφος είναι σαθρό ή αν υπάρχει υπόγειο, χρειάζεται να ενισχυθεί η πλάκα όπου θα εδραστεί.

πρις 4 μηνες που εκανα ένα μεγάλο γυράδικο, ουτε χαρτια είχαν ούτε τίποτα. Και βιάζονταν στο φουλ ο ιδιοκτητης. Κάθε μέρα με έπριζε αν κατέθεσα την μελέτη. Την ήθελε χτες όπως σας είπα. Και στοιχεία των συσκευών μου εδωσε λάθος. Και αλλες συσκευές είπε θα βάλει και μερικές τις αλλαξε μετά. Οταν πήγα εκει ούτε τις συσκευές δεν είχε. Ο δε κατασκευαστής (απο Ελλάδα) ούτε το τύπο των συσκευών του ήξερε. Μου λεει <<τι ειναι αυτό?>>

Αφήστε μπάχαλο. Οι συγκεκριμένες δουλειές σκέτη ταλεπωρία είναι....

Link to comment
Share on other sites

Πήγα για άλλη δουλειά στο αέριο και μου είπαν πως θα υπολογίσω μία μόνο φορά προσαγωγή απαγωγή από τον τύπο για τα μαγειρεία ΣPn με Pn την συνολική εγκατεστημένη ισχύ (φούρνος και φούσκα).

 

Τους είπα πως έτσι βγαίνουν μικρότερα από ότι αν κάνω τον κλασικό υπολογισμό από το κεφάλαιο 8 και δεν τους νοιάζει.....μόλις κάνω κατάθεση θα ενημερώσω αν προχώρησε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.