Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικροτερος χωρος στο SSD


Recommended Posts

Εχω 32GB DDR3 και 60GB SSD και πλέον μου βγάζει πρόβλημα χώρου ενω υπάρχουν ακόμα 25GB ελεύθερα. Κάπου άκουσα για το pagefile αλλα δεν καταλαβαίνω πως να το μειώσω. Βοήθεια.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα pagefile, ωστόσο σε ssd δίσκο πρέπει να αποφεύγεται δια ροπάλου. Αν είναι ενεργοποιημένο στον ssd πρέπει να το απενεργοποιήσετε.

Επειδή έχω xp, δίνω για αυτά οδηγίες.

Δεξί κλικ "Ο υπολογιστής μου" > "Ιδιότητες" > "Για Προχωρημένους" > "Επιδόσεις" - Ρυθμίσεις > "Για προχωρημένους" > "Εικονική Μνήμη" - Αλλαγή

και εκεί κάνετε τις ρυθμίσεις σας.

Καλό είναι η εικονική μνήμη να λειτουργεί σε συμβατικό δίσκο και όχι σε ssd, επειδή ο τελευταίος έχει πεπερασμένο αριθμό εγγραφών και κάποια στιγμή θα πάψει να δέχεται νέες.

 

Υπάρχει περίπτωση ο δίσκος να έχει partition που δεν είναι formated σε ntfs;

Edited by ted78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν είναι δυνατόν κάντε το εξής:

 

Δεξί κλικ "Ο Υπολογιστής μου" > "Διαχείριση" > "Διαχείριση Δίσκων" στο αριστερό panel και ανεβάστε αν μπορείτε screenshot για να δούμε αν υπάρχουν τυχόν κατατμήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μου έγραφε 6000 το έκανα 5000 και κέρδισα 1GB!!!! να το μεταφέρω στο HD απο SSD ή θα χάσω σε απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερα σε HD, δεν πιστεύω ότι η απόδοση θα επηρεαστεί σε βαθμό, που να γίνεται αισθητός.

Γενικά με τους SSD το πρόβλημα είναι ο αριθμός των εγγραφών, που έγραψα παραπάνω. Έχω την αίσθηση ότι τα win 7, απενεργοποιούν την εικονική μνήμη αυτόματα στους ssd  δίσκους, αλλά επειδή δεν τα έχω δουλέψει δεν ξέρω αν όντως ισχύει.

 

Πάντως με 32 GB RAM, λογικά το pagefile δε θα πρέπει να χρησιμοποιείται καθόλου από το σύστημα, εκτός κι αν επεξεργάζεστε τεράστιο όγκο δεδομένων.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

πως το κάνω αυτό. Τρέχω πεπερασμένα μέχρι και 12,5Μ στοιχεία!!!

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

κανε το pagefile 400mb. Η ram σε καλύπτει πλήρως

 

Αν η εφαρμογή που χρησιμοποιεί ο κ. Ροδόπουλος για τις αναλύσεις του είναι 32-bit, τότε δε μπορεί να γίνει χρήση όλης της ram, και είναι απαραίτητη η χρήση της εικονικής μνήμης, για μεγάλο όγκο δεδομένων. Λόγω της φύσης της εφαρμογής περιορίζεται στη χρήση μέχρι 3,6 GB ram.

Αν από την άλλη η εφαρμογή είναι 64-bit, τότε λογικά δε θα πρέπει να υπάρχει θέμα και θα χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά η ram.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Εχω VISTA 64bit και 64bit ANSYS, BEASY.

 

Θα πάρω το θέμα είναι οτι χρειάζεται να ξαναπεράσω τα πάντα απο την αρχή. Παλιά υπήρχε το disk image. Δεν ξέρω εαν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για SSD

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.