Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση ισχύος (ΔΕΔΗΕ)


Recommended Posts

Καλημέρα,
 
Είμαι νέος μηχανικός  και παράλληλα έχω και μια οικογενειακή επιχείρηση και έχω το έξεις πρόβλημα : πριν από χρόνια είχαμε κάνει συμβόλαιο με την ΔΕΗ για 135 kva τώρα λόγο οικονομικής κρίσης  θέλω να κατεβάσω την συμφωνημένη ισχύς, έχω 180 kva εγκατεστημένη ισχύς  άλλα λόγο «αναδουλειάς» χρησιμοποιώ το μέγιστο 70 kva. Μπορώ με μια αίτηση στην ΔΕΗ απλός να κατεβάσω την συμφωνημένη ισχύ; Θα μειωθεί και το πάγιο του τιμολόγιου μου;
 
Με εκτίμηση
Δημήτρης
 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ζητάς λέγεται μείωση ισχύος υφιστάμενης ηλεκτροδότησης....

 

ενημέρωση από το http://www.deddie.gr/Default.aspx?id=31025&nt=18&lang=1

 

προφανώς θα έχεις μείωση του παγίου, λόγω της χρέωσης ισχύος....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γειά σου Δημήτρη. Εγώ δεν θα πω για το διαδικαστικό μέρος διότι ο astrah τα είπε πολύ ωραία.

Για το ηλεκτρολογικό μέρος: Εσύ τώρα χρησιμοποιείς μόνο τα 70 KVA αλλά τα φορτία εξακολουθούν να υπάρχουν και να είναι διαθέσιμα. Άρα θεωρητικά μπορούν να είναι και πάλι ενεργά κάποια στιγμή όταν δεν θα υπάρχουν (στο εύχομαι) αναδουλειές. Άρα, για την νέα ΥΔΕ, για να βγει και η συνολική ισχύ και να δικαιολογεί και την μείωση της ισχύος στην ΔΕΗ, μήπως πρέπει να απομονωθούν/αφαιρεθούν τίποτα μόνιμα μεγάλα φορτία που δεν χρησιμοποιούνται πια?  

Η σκέψη μου είναι απλά οτι αν έρθει κάποιος ηλεκτρολόγος, κάνει σχέδιο-κλπ και βάλει και αυτά που θα δει- σαν συνολική ισχύ θα του βγει μεγαλύτερη.

Δεν σου λέω να "κρύψεις" κάτι. Μην παρεξηγηθώ.

 

Αποφύγετε τις παραθέσεις ολόκληρων μηνυμάτων, όπως ορίζουν οι κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προφανώς θα τα βγάλει εκτός συνάδελφε....το θέμα είναι αν οικονομικά τον συμφέρει!! έξοδα για ΥΔΕ και έξοδα για έργασίες για να μπορεί να πάρει ΥΔΕ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Πήγα ρώτησα στην δεη για την αλλαγή και μου είπαν πρέπει να κάνω αίτηση για να δουν το κόστος (αλλαγή μετρητή και αναρτιέμαι τι κόστος έχει αφού θα παρόν τον μεγάλο και στην θέση του θα βάλουν μικρότερο τέλος πάντων) saradis1 και φυσικά θα βγάλω εκτός δικτύου τα πολύ μεγάλα φόρτια..

Edited by miltos
Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
Link to comment
Share on other sites

ενα 500αρικό στο χαλαρό σε κόβω!! Μην το βλέπεις έτσι μετρητής plus το μεροκάματο του υπαλλήλου....plus του ελεγκτή που θα έρθει απλά για νου γράψει σε ένα χαρτάκι πως χρειάζεσαι ΥΔΕ!!!

(αν κρίνει κιόλας αυτός πως δεν χωράει γιατί πρέπει να μετακινηθεί κάτι και δεν φτάνει το καλώδιο....πάρε και μερεμετάκι. Το βάζω και στοίχημα πως θα στο πει!!)

 

μαζεύονται.... 

Link to comment
Share on other sites

Bilectro  εάν μου πει ότι θέλει μερεμετάκι θα του φέρω τπτ  στο κεφάλι  ούτε μεταφορά έχει ούτε τπτ μόνο τον έλεγχο από την δεη να πει οκ και να αλλάξει μετρητή …  βγάζει 2 βίδες 4 καλώδια και βάζει 2 βίδες και 4 καλώδια που λέει ο λόγος … και το πάγιο της δεη γιατί το πληρώνω; Για την σταθερή τάση που έχει!! Θέλει και μερεμετάκι ο υπάλληλος της δεη :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 9/7/2013 at 6:56 ΜΜ, dimitris1885 said:

Bilectro  εάν μου πει ότι θέλει μερεμετάκι θα του φέρω τπτ  στο κεφάλι  ούτε μεταφορά έχει ούτε τπτ μόνο τον έλεγχο από την δεη να πει οκ και να αλλάξει μετρητή …  βγάζει 2 βίδες 4 καλώδια και βάζει 2 βίδες και 4 καλώδια που λέει ο λόγος … και το πάγιο της δεη γιατί το πληρώνω; Για την σταθερή τάση που έχει!! Θέλει και μερεμετάκι ο υπάλληλος της δεη :)

 

Τελικά τι έγινε με την περίπτωση αυτή ?  Τι σου ζήτησαν απο την  ΔΕΗ ? Τα κατάφερες  ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.