Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδική προσαύξηση


Ιφιγένεια

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sundance, είμαι στην ίδια φάση με εσένα... έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο την ειδική προσαύξηση (από τότε που γράφτηκα δηλαδή στο TEE) και σκέφτομαι να την καταργήσω... μου ήρθε 1300 € το εξάμηνο!!! έλεος!!!!! τόσα πολλά για έναν νέο μηχανικό???!!!

Στάνταρ γίνεται να το βγάλουμε, το έχει κάνει και ένας παλιός συμφοιτητής μου....

Αυτό που μου είπε επίσης όμως εκείνος είναι πως (από το ΤΣΜΕΔΕ το έμαθε) αν ξεγραφτείς, τότε μέχρι τα 35 σου, δε θα μπορείς να ξαναγραφτείς... Τώρα , τι να πω...

Αν τα πράγματα ήταν σταθερά και ήξερα ότι όοοοοταν με το καλό βγω στη σύνταξη, πάρω τα επιπλέον χρήματα, τότε πες άξιζε να το πλήρωνες..... τώρα που είναι όλα, μα ΌΛΑ στο φλου, τι να κάνει κάποιος?................

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου.

 

η ΞΕΦΤΙΛΑ του τσμεδε δεν εχει ορια.

 

απορω πως κοιμουνται τοσοι αλλοι νεοι μηχανικοι?δεν βλεπουν την κοροιδια?

 

ξερεις αν μετα τα 35 που θα εγγραφουμε παλι πληρωνουμε τιποτα αναδρομικα?

Link to comment
Share on other sites

από όσο γνωρίζω, δεν πληρώνεις κάτι... άλλωστε γιατί να πληρώσεις, προαιρετική είναι... Εγώ είμαι σε δίλημμα πάντως... τι να κάνω...

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ξανακάνω μια ερώτηση που είχα κάνει και παλαιότερα. Υπάρχει κάποια προσφυγή στα δικαστήρια για το υποχρεωτικό της ειδικής προσαύξησης μετά την συμπλήρωση του 35ου έτους? Εγώ δεν θέλω να αιμορραγώ κάθε μήνα για 30 χρόνια και να πάρω τα ψίχουλα στο τέλος.

 

Επίσης στους υπαλλήλους του ΤΣΜΕΔΕ ζητήθηκε να επιλέξουν αν θα συνεχίσουν σε ασφάλιση ΙΚΑ ή ΤΣΜΕΔΕ μετά την εφαρμογή του νόμου Ν. 3518/2006. Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο και για τους υπόλοιπους ασφαλισμένους στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

Γενικά όπως καταλαβαίνετε δεν θέλω το ΤΣΜΕΔΕ σε καμιά περίπτωση. Είμαι εκπαιδευτικός μηχανικός και η συρρίκνωση του μισθού θα είναι τόσο μεγάλη που δεν θα μπορώ απλά να ζήσω. Υπάρχει κανένας που να μπόρεσε να διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ?

 

Ευχαριστώ για την προσοχή σας και καλή χρονιά σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κανείς δεν γνωρίζει κάτι για το θέμα? Τόσα μέλη έχει το ΦΟΡΟΥΜ κανένας?

 

βρε nascar1 για να μην απαντά κανείς μάλλον δε το γνωρίζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.