Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγοριοποίηση βιομηχανικών εγκαταστάσεων βάσει όχλησης


ALEX2

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μου έχει τύχει μια περίπτωση γηπέδου εκτός σχεδίου στο οποίο ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει τυπογραφείο. Από την ερευνά μου τα τυπογραφεία μπορούν να ενταχθούν σε χρήση γης 'γενική κατοικία' εφόσον είναι χαμηλής όχλησης. Εάν έχω καταλάβει σωστά χαμηλής όχλησης θεωρούνται οι βιομηχανίες-βιοτεχνίες που χρησιμοποιούν εώς 22kW στην παραγωγική διαδικασία. Στην περίπτωσή μου το τυπογραφείο απαιτεί 120kW. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω τον χαρακτηρισμό της εγκατάστασης ως χαμηλής όχλησης αφού ο θόρυβος είναι αμελητέος, ανεξάρτητα από την ισχύ των μηχανημάτων? Απολογούμαι για την απλότητα της ερώτησης αλλά ο Ν3325/2005, που διέπει την ίδρυση λειτουργία των βιομ. εγκαταστάσεων δεν το διευκρινίζει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά ως όχληση εσύ καταλαβαίνεις μόνο τον θόρυβο?Δεν βλέπω πουθενά κάτι να δείχνει οτι μπορείς να ισχυριστείς κάτι τέτοιο

 

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/b1087_2003.1122372761472.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...
  • 1 year later...

Βιομηχανικη μοναδα κατηγοριας μεσης κατηγοριας οχλησης εβγαλε την σχετικη οικοδομικη αδεια το 2004 και βρισκεται στα ορια οικισμου < 2000

Εφοσον  με τα νεα δεδομενα(??)  απαγορευεται η κατασκευη των ,εντος και σε καποια αποσταση απο τους οικισμους ,

μπορει να βγει αδεια για  την κατασκευη αποθηκης? η καταταξη οχλησης θα μπορουσε να  ειναι ανασταλτικο στοιχειο  στην κατασκευη της αποθηκης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.