Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερόθερμο τζάκι & υγεία μικρών παιδιών...??


ThomasAna

Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι...

 

Έχω το εξής θέμα.

Περιμένω παιδάκι με το καλό από Οκτώβρη και σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα ενεργειακό τζάκι αερόθερμο για την θέρμανση μου τον χειμώνα.

Έχω φόβους ότι μπορεί να έχει επιπτώσεις στην υγεία του μωρού και πως είναι ανθυγιεινό.

Πήγα σε ένα κατάστημα όπου ο μηχανολόγος του μου πρότεινε να τοποθετήσουμε τζάκι στο οποίο ο αέρας θέρμανσης θα προέρχεται όλος απ'έξω ώστε να είναι φρέσκος και νωπός... (δεν αναφέρομαι στον αέρα καύσης ο οποίος φυσικά και θα είναι απ'έξω).

Ξέρω ότι αν ο αέρας θέρμανσης προέρχεται απ΄έξω θα έχω πολλές απώλειες και μείωση της απόδοσης του τζακιού και δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει και το οποίο ρωτώ είναι:

 

Είναι 100% υγιεινό το ενεργειακό τζάκι με το στήσιμο που μου προτείνει ο συγκεκριμένος μηχανολόγος? Να τον εμπιστευτώ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων...!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εγω δεν θα το έβαζα μέχρι το παιδί να γίνει δύο χρονών...

Ο νωπός αέρας τον χειμώνα είναι ξερός...

Ότι το χειρότερο να του πεις του μηχανολόγου για νεογέννητο παιδί..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Γιατί είναι ξερός ο αέρας τον χειμώνα? Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός παρακαλώ πολύ? Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που μου λες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! χαχαχ  και εγώ θύμωσα τωρα! :D

Μόνο λόγω έλλειψης υγρασίας είναι δηλαδή το πρόβλημα? Είναι καλύτερο να τραβάει τον εσωτερικό αέρα για την θέρμανση? Αυτός έχει περισσότερη υγρασία? Είναι πιο υγιεινό ή είναι εξίσου ανθυγιεινό?

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα την γνώμη μου...

Αερόθερμη θέρμανση με τζάκι και με μωρό δεν θα έβαζα....

Ιδίως μετά από αυτά που τράβηξα με την δικιά μου μικρή και τα κρεατάκια....

Σου εύχομαι με το καλό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σας!
Θα παρακαλούσα όσους έχουν άποψη πάνω στο συγκεκριμένω θέμα, να την πουν! Είναι πολύ σημαντικό για μένα αυτό το θέμα και θα επιθυμούσα μια διασταύρωση απόψεων.
Ποιοί άλλοι λόγοι θα μπορούσαν να κάνουν ένα αερόθερμο τζάκι που παίρνει τον αέρα θέρμανσης απ έξω αποκλειστικά, ανθυγιεινό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό ο αέρας να είναι 100% νωπός (δηλαδή απέξω).

Κατ' αρχάς αν μπαίνει συνέχεια αέρας απέξω (μέσω του τζακιού) θα πρέπει από κάπου να φεύγει ίση ποσότητα.

Έτσι και πολλές θερμικές απώλειες θα έχεις, αλλά και το τζάκι δεν θα προλαβαίνει να θερμάνει τον αέρα, τόσο όσο θα τον θέρμαινε αν έπαιρνε αέρα μέσα από το σπίτι.

Πιστεύω με μία σωστή εγκατάσταση, όπου το τζάκι θα ανακυκλοφορεί τον εσωτερικό αέρα, παίρνοντας μόνο περίπου 10% φρέσκο αέρα απέξω, και χωρίς διαρροές καπνού δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας.

 

Βέβαια πρέπει να λάβεις υπόψη σου, ότι το τζάκι δεν μπορεί να αποτελεί την μοναδική πηγή θερμότητας στο σπίτι, εκτός αν έχεις μόνιμο υπάλληλο τον Γουίλι τον θερμαστή από το Τζιμπουτί. :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, για τις απώλιες το γνωρίζω και είμαι διατεθιμένος να το υποστώ αν κάποιος μου επιβεβαιώσει ότι είναι πιο υγιεινό το να τραβάει απ'έξω τον αέρα θέρμανσης.

Ο κ. Aithilenio μου ανέφερε έναν λόγο να μην το κάνω. Αν κάποιος άλλος μπορεί να το επιβεβαιώσει ή να προσθέσει κάτι άλλο ή και να το αναιρέσει ίσως... θα ήθελα να ακούσω τι έχει να πεί.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.