Μετάβαση στο περιεχόμενο

ZNX μόνο από ηλιακά;


Emarkostas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους . ¨Οσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να απαντήσω στο παρακάτω ερώτημα:

 

ΑΠό την ΤΟΤΕΕ 20701-10 Β εκδοση δείαβασα ότι μπορώ να μη βάλω ηλιακούς συλλέκτες ΖΝΧ αν βάλω

αντλία θερμότητας για το ΖΝΧ με COP>3.3 .  Το έχει κάνει κάποιος; ΙΣχύει όντως ή δεν μπορω να αποφύγω

τους ηλικαούς συλλέκτες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να αιτιολογηθεί.

Σύμφωνα με το Ν.4122-2013 (ΦΕΚ 42Α - 19.02.2013) άρθρο 6, παρ. 4:

"4. Στα νέα κτίρια ή κτιριακές μονάδες, είναι υποχρεωτική η κάλυψη μέρους των αναγκών σε ΖΝΧ από ηλιοθερμικά συστήματα. Το ελάχιστο ποσοστό του ηλιακού μεριδίου σε ετήσια βάση καθορίζεται σε εξήντα τοις εκατό (60%). ......................... Αδυναμία εφαρμογής του ανωτέρω ποσοστού απαιτεί επαρκή τεχνική τεκμηρίωση σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και τις επικρατούσες συνθήκες.

Η υποχρέωση αυτή δεν ισχύει:
α) για τις εξαιρέσεις που αναφέρονται στην παράγραφο 7 του άρθρου 4,
β) όταν οι ανάγκες σε ΖΝΧ καλύπτονται από άλλα συστήματα παροχής ενέργειας που βασίζονται σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, συμπαραγωγή ηλεκτρισμού και θερμότητας, συστήματα τηλεθέρμανσης σε κλίμακα περιοχής ή οικοδομικού τετραγώνου, καθώς και αντλίες θερμότητας, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 2 (
που πληρούν τις ελάχιστες απαιτήσεις οικολογικής σήμανσης, που θεσπίστηκαν με την απόφαση 2007/742/ΕΚ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής της 9ης Νοεμβρίου 2007, όπως ισχύει).......".

Link to comment
Share on other sites

και εγώ συνάδελφε νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αιτιολογηθεί. Κατά περίεργο λόγο όμως όποιον και αν ρώτησα απαντάει όπως ο parth, ότι δηλαδή

πρέπει να υπάρχειλόγος όπως παροδιακός οικισμός κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.