Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΦΠΑ σε συγχρηματοδοτούμενα εργα ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Ως μηχανικος Η/Υ σε συγχρηματοδοτούμενο έργο ΕΣΠΑ μπορώ να πάρω απαλλαγή απο το ΦΠΑ?

Μπορώ να έχω συμφωνία με τον εργοδότη μου επί τούτου ή πρέπει να γίνει η διαδικασία στη ΔΟΥ?

Γιατί όπως το παίρνω το ΦΠΑ, έτσι το δίνω...μηδενικα έξοδα!

Link to comment
Share on other sites

 Tι ακριβώς θέλετε ?

 

Να απαλλαγω απο το ΦΠΑ. Εχω συμβαση αναθεσης εργου ιδιωτικου δικαιου. Μπορω να μπω σε καθεστως απαλλαγης ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Να το ζητήσετε από τη ΔΟΥ σας . Αν κριθεί ότι η συγκεκριμένη σύμβαση υποκύπτει εξαρτημένη εργασία μπορεί να σας βγάλει απο το σύστημα του ΦΠΑ. Δεν είναι βέβαιο όμως αν αυτό σας συμφέρει τελικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να το ζητήσετε από τη ΔΟΥ σας . Αν κριθεί ότι η συγκεκριμένη σύμβαση υποκύπτει εξαρτημένη εργασία μπορεί να σας βγάλει απο το σύστημα του ΦΠΑ. Δεν είναι βέβαιο όμως αν αυτό σας συμφέρει τελικά.

 

Σας ευχαριστω για την απαντηση.

α) Θα πρεπει να αποδειξω με καποια δικαιολογητικα εαν υποκρυπτει εξαρτημενη εργασια (π.χ. ανα μηνα στανταρ πληρωμη)?

β) Μπορειτε να αναφερετε μια περιπτωση κατα την οποια δε συμφερει η απαλλαγη απο το ΦΠΑ? Εξοδα εχω σχεδον μηδενικα.

γ) Εαν τελικα γινει δεκτο το αιτημα μου απο τη ΔΟΥ, τοτε θα πρεπει να γινει αλλαγη στη συμβαση μου? Ή απλως θα κοβω ΤΠΥ χωρις αναγραφη (και φυσικα χωρις υποβολη ανα τριμηνο) του ΦΠΑ?

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

1.  Για τα α και γ

 

Αυτό προκύπτει από τη διατύπωση της σύμβασης που έχετε με την εταιρεία. Υπάρχουν περιπτώσεις συμβάσεων ανάθεσης έργου (από δημόσιο, δήμους κλπ ) που στην ουσία αντί να έχουν ως μισθωτό κάποιον , τον υποχρεώνουν να γίνει "μλποκάκιας". Στις περιπτώσεις αυτές είναι δυνατόν η ΔΟΥ να τους εντάξει στους απαλλασσόμενους του ΦΠΑ δηλαδή στο τμήμα μητρώου θα τους τσεκάρουν ως εκτός συστήματος ΦΠΑ και δεν θα καταθέτουν δηλώσεις ΦΠΑ καθόλου. Θα τιμολογούν στο συνολικό ποσό της αμοιβής τους χωρίς ΦΠΑ .

 

2. Για το β

 

Αν έχεις αγοράσει  πάγια στοιχεία την προηγούμενη πενταετία , με το που θα βγείς από το καθεστώς ΦΠΑ, θα πρέπει να διακανονίσεις (πληρώσεις στο δημόσιο ) τον ανάλογο ΦΠΑ που εξέπεσες κατά την αγορά τους (1/5 κατά έτος ανάλογα με το ποιό ετος από τα πέντε αγοράσθηκε )

Ομοίως δεν θα μπορείς να αγοράσεις πάγια και να εκπέσεις τον ΦΠΑ τους.  Δαπάνες όπως είπες δεν έχεις , οπότε δεν το συζτητάμε αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα επιστρέφω στο θέμα γιατί απασχολεί εμένα και τους συνεργάτες μου πριν την υπογραφή της σύμβασης μας,

 

Επίκειται υπογραφή σύμβασης με ΑΕΙ σε ερευνητικό πρόγραμμα "ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ" χρηματοδοτουμενο από ΕΣΠΑ, και  το πρότυπο των συμβάσεων μας αναφέρει ρητά ότι το ποσό της αμοιβάς μας είναι μικτό συμπεριλαμβανομενου ΦΠΑ. Εκτός των άλλων παρακάτω αναφέρει ότι

 

"Η εκτέλεση του έργου από τον «Ανάδοχο» θα γίνει χωρίς δεσμεύσεις συγκεκριμένου ωραρίου. Απαίτηση για απασχόληση εκτός γραφείου ή κατά τη διάρκεια της νύχτας δεν αναγνωρίζεται. Η παρούσα σύμβαση είναι σύμβαση έργου και δεν δημιουργεί σχέση εξηρτημένης εργασίας μεταξύ του «Εργοδότη» και του «Αναδόχου», ο οποίος δεν καθίσταται υπάλληλός του, αλλά παραμένει σε όλη τη διάρκεια ισχύος της παρούσας σύμβασης ελεύθερος επαγγελματίας." 

 

Με βάση τα παραπάνω υπάρχει περίπτωση προσκομίζοντας μελλοντικά αυτή τη σύμβαση στο έφορο μου να πάρω απαλλαγή ΦΠΑ; ή έστω να πληρώσω ΦΠΑ στο ποσοστό της εθνικής συμμετοχής;

Να σημειώσω ότι σαν ελεύθερος επαγγελματίας δεν έχω έξοδα και ότι δεν έχω άλλη δραστηριοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.