Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έδρα επιχείρησης


Recommended Posts

και που δηλώνεται?Στο Ε3 στην 1η σελίδα στο "Σύνολο ενοικίων που καταβλήθηκαν στη χρήση" μάλλον όχι.

Στο Ε2 στα στοιχεία ενοικιαστή δηλώνονται τα στοιχεία του κατόχου του ακινήτου και στο ακαθάριστο εισόδημα απο ιδιόχρηση δηλώνεται το (3.5*τ.μ.που χρησιμοποιεί η επιχείρηση*αντικ.αξία)?

Το ποσό αυτό πρέπει να καταχωρείται στα βιβλία εσόδων εξόδων ως τεκμαρτό ενοίκιο κάθε μήνα?Καταχωρείται στην εκκαθαριστική ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

και που δηλώνεται?Στο Ε3 στην 1η σελίδα στο "Σύνολο ενοικίων που καταβλήθηκαν στη χρήση" μάλλον όχι.

Στο Ε2 στα στοιχεία ενοικιαστή δηλώνονται τα στοιχεία του κατόχου του ακινήτου και στο ακαθάριστο εισόδημα απο ιδιόχρηση δηλώνεται το (3.5*τ.μ.που χρησιμοποιεί η επιχείρηση*αντικ.αξία)?

Το ποσό αυτό πρέπει να καταχωρείται στα βιβλία εσόδων εξόδων ως τεκμαρτό ενοίκιο κάθε μήνα?Καταχωρείται στην εκκαθαριστική ΦΠΑ?

 

Μια γενική τοποθέτηση θα κάνω.

 

Εχετε υποβάλει πλήθος ερωτήσεων διατυπώνοντας πλήθος  αποριών. Οταν ξεκίνησα το επάγγελμα που τώρα ασκώ είχα και εγώ τόσες πολλές ερωτήσεις και απορίες. Υστερα από κάποια χρόνια άσκησης και μελέτης εξακολουθώ να έχω , αλλά πολύ λιγότερες,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο οτι υπέβαλα πολλές ερωτήσεις...και εγώ δεν γνώριζα τίποτα για τέτοια θέματα και μέσα σε λίγο χρόνο έχω μάθει αρκετά μέσα απο ερωτήσεις και πολλή

αναζήτηση στο ιντερνετ. Δυστυχώς οι καιροί είναι δύσκολοι και προς το παρόν είναι τόσα τα έσοδα της επιχείρησης, ώστε να είναι αποτρεπτική η προσφυγή

σε λογιστή (για να μην αναγκάζομαι να ασχολούμαι εγώ ως μηχανικός με τα λογιστικά).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τη βοήθεια που προσφέρει αυτό το forum.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.