Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για φορολογία και άσκηση επαγγέλματος


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολο το φορουμ.

 

Εχω μια απορια μιας και ειμαι νεος μηχανικος και επειδη εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου, θελω να κανω εναρξη ασκησεως επαγγελματος.

 

Αυτη τη στιγμη δεν εχω εργασια και δεν εχω κανει εναρξη. Συνεπως στην εφορια δηλωνω οτι δεν κανω δηλωση για το 2012-δηλωση 0νικου εισοδηματος-

 

Τι συμβαινει σχετικά με τη φορολογία εαν κανω εναρξη και -χτυπα ξυλο- ας υποθεσουμε οτι δεν παταει πελατης οποτε ας παρουμε αυτη την ακραια περιπτωση οτι εχω και μηδεν εσοδα.

 

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι: Τι απο τα δυο εχει χειροτερη φορολογια, το να δηλωνω μηδενικο εισοδημα και να μην εχω εναρξη ή να εχω κανει εναρξη και μηδενικο εισοδημα;Η μηπως ειναι το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι το ίδιο . Θα φορολογείσαι τεκμαρτά αν έχεις αμάξι , σπίτι κλπ . Βέβαια αν κάνεις έναρξη κάποια στιγμή θα πληρώνεις και τέλος επιτηδεύματος αλλά όχι τα πρώτα χρόνια . 

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρωνεις ήδη ΤΣΜΕΔΕ/ΟΑΕΕ, δεν εχει σημαντική διαφορά.  Λεπτομέρειες υπα΄ρχουν για τα τεκμηρια βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

. Συνεπως στην εφορια δηλωνω οτι δεν κανω δηλωση για το 2012-δηλωση 0νικου εισοδηματος-

 

 

  

Για να ισχύσει το δεν ...απαιτείται η συνδρομή των απαλλακτικών περιπτώσεων του νόμου  ( Ν 2238/1994, άρθρο  61 , για την υποχρέωση ).

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι: Τι απο τα δυο εχει χειροτερη φορολογια, το να δηλωνω μηδενικο εισοδημα και να μην εχω εναρξη ή να εχω κανει εναρξη και μηδενικο εισοδημα;Η μηπως ειναι το ιδιο;

 

Αν είσαι γραμμένος στο ΤΕΕ, οπότε πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ, η μοναδική επιβάρυνση που έχεις αν κάνεις έναρξη επαγγέλματος θα έχεις τα εξής κόστη:

1. Τέλος επιτηδεύματος (φέτος 650€, του χρόνου ίσως παραπάνω).

2. Αναλώσιμα (40€~70€) κατά την έναρξη για αγορά σφραγίδας μηχανικού, μικρότερης σφραγίδας για τα μπλοκάκια, ένα μπλοκάκι ΑΠΥ, κτλ.

3. Έξοδα λογιστή (αν θες να κοιμάσαι ήσυχος).

 

Το βασικό έξοδο είναι το τέλος επιτηδεύματος http://www.taxisland.gr/telos-epitideumatos-2013

 

Τα υπόλοιπα περί τεκμηρίων κτλ σε επιβαρύνουν ως φορολογούμενο είτε κάνεις έναρξη είτε όχι. Και άνεργος να είσαι με επίδομα ανεργίας τα τεκμήρια σε πιάνουν.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.