Μετάβαση στο περιεχόμενο

θερμανση


Recommended Posts

καλησπερα.εχω ενα οροφοδιαμερισμα τριτου οροφου 130τμ.το σπιτι ειναι ουσιαστηκα χωρισμενο στα δυο ενωμενα με ενα διαδρομο,στο βορειο τμημα του ειναι τα υπνοδωματια και στο νοτιο τα υπολοιπα.εχω ατομικη θερμανση πετρελαιου,ενα 24αρι inverter κλιματιστικο και ενα τζακι ανοιχτου τυπου με αεροθερμο στο καθιστικο.το σπιτι ενεργειακα ανηκει στη δ κατηγορια.θελω να απαλλαγω απο το πετρελαιο οσο αυτο ειναι ακριβο.τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είνα μια αντλία θερμότητας (12-16 KW, ανάλογα τις απαιτήσεις που έχει το σπίτι) υψηλών θερμοκρασιών (για να αποδίδει περίπου την ίδια θερμοκρασία στα σώματα ~70 -750C) και να απαλλαγης απο το πετρέλαιο...

 

Όμως το πρόβλημα με αυτές τις αντλίες θερμότητας είναι οτι έχουν χαμηλό συνελεστή απόδοσης (COP = 3 -3,2, τουλάχιστον απο 1-2 μάρκες που έχω δεί), σε αντίθεση με αυτές των χαμηλών θερμοκρασιών που έχουν COP = 4 - 5,0 μπορεί και 5,5

 

Αν καποιος συνάδελφος έχει άλλη άποψη επ΄αυτού, καλό είναι να την ακούσουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Η πιο φτηνή λύση είναι παντού κλιματιστικά τύπου split, με όλα τα γνωστά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα....

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είνα μια αντλία θερμότητας (12-16 KW, ανάλογα τις απαιτήσεις που έχει το σπίτι) υψηλών θερμοκρασιών (για να αποδίδει περίπου την ίδια θερμοκρασία στα σώματα ~70 -750C) και να απαλλαγης απο το πετρέλαιο...

 

Όμως το πρόβλημα με αυτές τις αντλίες θερμότητας είναι οτι έχουν χαμηλό συνελεστή απόδοσης (COP = 3 -3,2, τουλάχιστον απο 1-2 μάρκες που έχω δεί), σε αντίθεση με αυτές των χαμηλών θερμοκρασιών που έχουν COP = 4 - 5,0 μπορεί και 5,5

 

Αν καποιος συνάδελφος έχει άλλη άποψη επ΄αυτού, καλό είναι να την ακούσουμε ...

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση που μου δωσατε.η ερωτηση μου ειναι ποσο αποδοτικη θα ειναι η α θ μιας και δε διαθετω ενδοδαπεδια θερμανση,εχω τα κλασικα σωματα  και ποσο τελικα κοστιζει μια α θ που να μπορει να ζεστανει το σπιτι με τις παρουσες συνθηκες.ακομη θα ηθελα να ρωτησω ποσο εφικτος θα ηταν ο συνδιασμος του 24αρι κλιματιστικου στην μια πλευρα του σπιτιου(βορεια) με το ανοικτου τυπου τζακι(εχω βαλει αεροθερμο εντος αυτου)στο νοτιο τμημα του σπιτιου.μια αλλη μου σκεψη ειναι να συνδιαζα το κλιματιστικο με μια σομπα πελλετ.Θα μπορουσαν να ειναι εφικτες και αποδοτικες αυτες οι λυσεις ή ειναι λυσεις "πασαλυματα"?

Link to comment
Share on other sites

Η πιο φτηνή λύση είναι παντού κλιματιστικά τύπου split, με όλα τα γνωστά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα....

σας ευχαριστω και εσας για την απαντηση σας.τι εννοητε οταν λετε παντου κλιματιστικα τυπου split μιας και ηδη διαθετω ενα 24αρι inverter.μπορειτε να μου δωσετε μια απαντηση ποσο οικονομικοτερη λυση ειναι αυτη που μου προτεινετε εχοντας υποψιν οτι σε εναν κανονικο χειμωνα καταναλωνω περιπου 2,500-2,700 τονους πετρελαιο?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς όχι πληθυντικό παρακαλώ  :smile:

με καλά κλιματιστικά (υψηλού COP και τεχνολογίας inverter) είχα υπολογίσει ότι μπορεί να φτάσεις και το 1/3 της κατανάλωσης...

επίσης το κλιματιστικό έχει το πλεονέκτημα της τοπικής χρήσης, κοινώς το βράδυ αν χρησιμοποιούνται 2 Υ/Δ αρκεί να θερμαίνονται αυτά, και όχι ολόκληρο το σπίτι...

φυσικά ξαναλέω ότι σαν αίσθηση ουδεμία σχέση έχει η θέρμανση με πετρέλαιο με αυτή του A/C 

Link to comment
Share on other sites

...η ερωτηση μου ειναι ποσο αποδοτικη θα ειναι η α θ μιας και δε διαθετω ενδοδαπεδια θερμανση,εχω τα κλασικα σωματα..  και ποσο τελικα κοστιζει μια α θ που να μπορει να ζεστανει το σπιτι με τις παρουσες συνθηκες

 

Η Α/Θ υψηλων θερμοκρασιών κάνει στη περίπτωση σου, γιατί όπως λες έχει κανονικά σώματα (αντίθετα η Α/Θ χαμηλών θερμοκρασιών είναι για ενδοδαπέδιο σύστημα που δεν έχεις)

 

Το κόστος της (12-16 ΚW) κυμαίνεται γύρω στις 4-6000 ... εξαρταται και απο τη μάρκα, μοντέλο, κλπ.

 

... μια α θ που να μπορει να ζεστανει το σπιτι με τις παρουσες συνθηκες.ακομη θα ηθελα να ρωτησω ποσο εφικτος θα ηταν ο συνδιασμος του 24αρι κλιματιστικου στην μια πλευρα του σπιτιου(βορεια) με το ανοικτου τυπου τζακι(εχω βαλει αεροθερμο εντος αυτου)στο νοτιο τμημα του σπιτιου.μια αλλη μου σκεψη ειναι να συνδιαζα το κλιματιστικο με μια σομπα πελλετ.Θα μπορουσαν να ειναι εφικτες και αποδοτικες αυτες οι λυσεις ή ειναι λυσεις "πασαλυματα"?

 

Αυτό που ζητάς σ΄αυτό το κομμάτι, χρήζει μελέτης και ανάλυσης απο μηχανολόγο για να σου απαντήσει αν γίνονται και τι απόδοση θα έχουν... γι΄αυτό καλό είναι να απευθυνθείς σε μηχανολόγο της αρεσκείας σου και να συζητήσετε μαζί τις εναλλακτικές λύσεις που υπάρχουν... εδω μεσα μονο γνώμες και απόψεις θα διαβάσεις, όπως και τη δική μου...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς όχι πληθυντικό παρακαλώ  :smile:

με καλά κλιματιστικά (υψηλού COP και τεχνολογίας inverter) είχα υπολογίσει ότι μπορεί να φτάσεις και το 1/3 της κατανάλωσης...

επίσης το κλιματιστικό έχει το πλεονέκτημα της τοπικής χρήσης, κοινώς το βράδυ αν χρησιμοποιούνται 2 Υ/Δ αρκεί να θερμαίνονται αυτά, και όχι ολόκληρο το σπίτι...

φυσικά ξαναλέω ότι σαν αίσθηση ουδεμία σχέση έχει η θέρμανση με πετρέλαιο με αυτή του A/C 

O.K. οχι πληθυντικος.ακομη θα ηθελα να ρωτησω ποσο εφικτος θα ηταν ο συνδιασμος του 24αρι inverter  κλιματιστικου στην μια πλευρα του σπιτιου(βορεια) με το ανοικτου τυπου τζακι(εχω βαλει αεροθερμο εντος αυτου)στο νοτιο τμημα του σπιτιου.μια αλλη μου σκεψη ειναι να συνδιαζα το κλιματιστικο με μια σομπα πελλετ και τελος η αλλη σκεψη μου ειναι να αγοραζα ακομη ενα 24αρι  inverter A/Cκαι να καλυπτα και τα δυο μερη του σπιτιου.Θα μπορουσαν να ειναι εφικτες και αποδοτικες αυτες οι λυσεις ή ειναι λυσεις "πασαλυματα"?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη για τον τρόπο λειτουργίας και την αποδοτικότητα των τζακιών, οπότε δε μπορώ να απαντήσω επ αυτού

Ξαναλέω πάντως ότι καλό θα είναι τα κλιματιστικά να αυτονομούνται πλήρως βάσει του κάθε χώρο, και να αποφεύγονται λύσεις του τύπου "βάζω ένα 24άρι για 3 υπνοδωμάτια και αφήνω τις πόρτες ανοιχτές"

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη για τον τρόπο λειτουργίας και την αποδοτικότητα των τζακιών, οπότε δε μπορώ να απαντήσω επ αυτού

Ξαναλέω πάντως ότι καλό θα είναι τα κλιματιστικά να αυτονομούνται πλήρως βάσει του κάθε χώρο, και να αποφεύγονται λύσεις του τύπου "βάζω ένα 24άρι για 3 υπνοδωμάτια και αφήνω τις πόρτες ανοιχτές"

O.K.ευχαριστω για τις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.