Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ στο όνομα θανόντος;;;;;


dsts

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Έψαξα λίγο άλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό. Μου έτυχε περίπτωση ΠΕΑ όπου ο ιδιοκτήτης του έχει πεθάνει προ εξαμήνου και η οικογένειά του δεν έχει προχωρήσει σε αποδοχή κληρονομιάς. Θέλουν να νοικιάσουν το διαμέρισμα και χρειάζονται φυσικά ΠΕΑ. Κι ερωτώ: Σε ποιου το όνομα θα εκδοθεί το ΠΕΑ; Σίγουρα το ΠΕΑ αφορά το ακίνητο αλλά το ακίνητο συνδέεται με κάποιον ιδιοκτήτη. ΠΟΙΟΝ;;; Γιατί δεν είναι μόνο το ΠΕΑ, είναι και το ιδιωτικό συμφωνητικό, ΑΠΥ κτλ. Όποιος συνάδελφος έχει κάποια ιδέα ή ανάλογη περίπτωση θα παρακαλούσα να μας δώσει τα φώτα του.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα στο συμβόλαιο τι όνομα θα βάλουν ; 

του μακαρίτη ; 

προφανώς και για να γίνει η ενοικίαση πρέπει να γίνει η πράξη αποδοχής

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, άλλη μία φορά μου έτυχε ανάλογη περίπτωση αλλά είχαν κάνει την αποδοχή οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα. Τώρα με το συμβόλαιο μίσθωσης αν βάζουν όνομα θανόντος και δεν το προσέχουν στην εφορία, τι να πω, δεν ξέρω. Η απορία μου έχει να κάνει με τη δική μας θέση ως επιθεωρητές, τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε σε ανάλογες περιπτώσεις. Δεν βαριέσαι και προχώρα ή τακτοποιείστε τα πρώτα και μετά προχωρούμε στο ΠΕΑ; Μήπως στην πρώτη περίπτωση ("δεν βαριέσαι") φέρουμε ευθύνη; 

Link to comment
Share on other sites

Εάν σου έφερναν μόνο το μισθωτήριο, τα συμβόλαια και τα σχέδια-έγγραφα του ακινήτου, θα έπρεπε να ερευνήσεις εάν ο άνθρωπος ζει ή όχι?

Εκτεθειμένοι θα είναι οι ίδιοι απέναντι στη ΔΟΥ, ο επιθεωρητής για ποιό λόγο να έχει ευθύνη?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά πάντως πάντα ζητάω συμβόλαια των ακινήτων, για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι και αυτός που σου παρουσιάστηκε

τώρα επειδή το πας λίγο πονηρά, θα σου απαντήσω ότι δε γνωρίζω αν νομικά φέρεις κάποια ευθύνη...

Link to comment
Share on other sites

yian

Όπως το θέτεις έχεις δίκιο.

 

AristidisZ

Κι εγώ πάνω κάτω για τους ίδιους λόγους το ζητάω. Να σου πω ότι πρόσφατα έτυχε περίπτωση όπου η χήρα του εκλιπόντος με διαβεβαίωνε ότι δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς....τα τελευταία 37 χρόνια από τότε που πέθανε ο σύζυγός της!!! Περιττό να σου πω ότι πανικοβλήθηκα, μέχρι που μίλησα με τη κόρη της και μου έστειλε με email την πράξη αποδοχής!

Link to comment
Share on other sites

Εάν σου έφερναν μόνο το μισθωτήριο, τα συμβόλαια και τα σχέδια-έγγραφα του ακινήτου, θα έπρεπε να ερευνήσεις εάν ο άνθρωπος ζει ή όχι?

Εκτεθειμένοι θα είναι οι ίδιοι απέναντι στη ΔΟΥ, ο επιθεωρητής για ποιό λόγο να έχει ευθύνη?

 

γιατί εξέδωσε και υπέγραψε ένα ψευδές έγγραφο ίσως ;

Link to comment
Share on other sites

γιατί εξέδωσε και υπέγραψε ένα ψευδές έγγραφο ίσως ;

Δεν έχεις άδικο, αλλά σε όλες τις περιπτώσεις που εξέδωσες ΠΕΑ, είχες επαφή με τον ιδιοκτήτη αυτοπροσώπως; Ποτέ με σύζυγο, υιό ή θυγατέρα γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να παρευρεθεί ο ίδιος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.