Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση ηλιακών συλλεκτών


mpetrakis

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

ονομαζομαι μάνος και είμαι μηχανολόγος μηχανικός, νέος στο επάγγελμα. θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος για να κάνω μια διαστασιολόγηση σε ηλιακούς συλλέκτες για να καλύψω τις ανάγκες σε ζεστό νερό χρήσης σε μια ξενοδοχειακή μονάδα

ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χοντρικά χρειάζεσε 1 συλλέκτη 1χ2 για καθε 2 ατομα κ μποιλερ 50lt ανα άτομο. Ειδικά τα λιτρα που πρέπει να έχεις διαθέσιμα εξαρτώνται από την κατηγορία που είναι το ξενοδοχείο πχ ενα υπερλουξ ξενοδοχείο με τζακουζι σε καθε δωμάτιο θα θέλει παραπάνω απο 50lt/ατομο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω, εαν υπάρχει κάποια μέθοδος υπολογισμού της συνολικης επιφάνειας των συλλεκτών ή επιλέγονται εμπειρικά?

Προς το παρόν έχω βρει ένα διάγραμμα.

 

Είμαι καινούρια και ίσως οι απορίες μου να σας φανούν χαζές, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω.

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο επιτέλους έβγαλα άκρη και τώρα θα ήθελα να σας ρωτήσω που μπορώ να βρω όλα τα διαγράμματα της μέσης ετήσιας κάλυψης ως προς την επιφάνεια συλλεκτων/ημερήσια κατανάλωση νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω, εαν υπάρχει κάποια μέθοδος υπολογισμού της συνολικης επιφάνειας των συλλεκτών ή επιλέγονται εμπειρικά?

Προς το παρόν έχω βρει ένα διάγραμμα.

 

Είμαι καινούρια και ίσως οι απορίες μου να σας φανούν χαζές, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω.

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο επιτέλους έβγαλα άκρη και τώρα θα ήθελα να σας ρωτήσω που μπορώ να βρω όλα τα διαγράμματα της μέσης ετήσιας κάλυψης ως προς την επιφάνεια συλλεκτων/ημερήσια κατανάλωση νερού.

 

 

Καλό θα ήταν το διαγραμμα που βρήκες να το αναρτησεις και γενικότερα ωστε να φανει χρήσιμο και σε όσους δεν το έχουν .

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θες κάτι τέτοιο;

 

f : συντελεστής κάλυψης 0....100 %

 

Νομίζω ότι τέτοια διαγράμματα υπάρχουν σε αυτό το βιβλίο :

Ηλιοθερμικές Εγκαταστάσεις , Σταμάτης Πέρδιος

http://www.tekdotiki.gr/index.asp?p=eshop&addid=160

post-724-131887232049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.