Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές στατικά ανεξάρτητων πισινών


gogo

Recommended Posts

Έχω μια αναθεώρηση για την κατασκευή δύο πισινών.Ύπολογίζω τις αμοιβές με αναλυτικό.Οι πισίνες εχουν ανεξάρτητο φέροντα οργανισμό.Πρέπει να κάνω αναλυτικό για κάθε πισίνα χωριστά και να υπολογίσω δυο αμοιβές (όπως μου ζήτησαν από το τεε)οπότε θα προκύψει μεγαλύτερη αμοιβή ή μπορώ να κάνω έναν αναλυτικό και για τις δυο πισίνες?

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ΤΕΕ σου ζήτησε να υπολογίσεις 2 αμοιβές τότε καλύτερα να το κάνεις. Αν δεν το κάνεις υπάρχει η περίπτωση να μην σου δώσουν εντολή πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό που μου ζητάνε.Δηλαδή αν βγάζω μια άδεια για δυο ανεξάρτητα κτίρια πρέπει να υπολογίσω δυο συμβατικούς προϋπολογισμούς?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι πρέπει να υπλογίσεις για δυο διαφορετικά κτίρια δύο προϋπολογισμούς. Όπως και με την περίπτωση των πισινων, αφού έχουν ανεξάρτητο φέροντα οργανισμό πρόκειται για δύο διαφορετικά έργα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξαναείδα στο πρόγραμμα αμοιβών που έχω υπάρχει η δυνατότητα πολλαπλής εφαρμογής μιας μελέτης. Κοίτα στο άρθρο 84 του ΠΔ696/74.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με cna στην περίπτωση που οι πισίνες είναι ίδιες, ειδάλλως .....ξεχωριστά αφού ξεχωριστές θα είναι και οι μελέτες φαντάζομαι εε ??

Link to comment
Share on other sites

Αν οι πισίνες είναι ίδιες τότε μειώνεται η αμοιβή μελέτης αναλόγως τον αριθμό των κατασκευών. Κανονικά η αμοιβή επίβλεψης δεν πρέπει να μειώνεται αλλά νομίζω ότι αυτό δεν διευκρινίζεται οπότε για τις αμοιβές επίβλεψης κάνεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή επίβλεψης δε μειώνεται ανάλογα με τον αριθμό όμοιων κτηρίων, μόνο της μελέτης. Η αμοιβή της επίβλεψης είναι ίση με την αμοιβή της επίβλεψης για ένα κτήριο * το πλήθος των όμοιων κτηρίων. Όπου κτήρια βάλε πισίνες, το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την νομοθεσία οι αμοιβές επίβλεψης δεν πρέπει να μειώνονται. Αλλά στο ΤΕΕ περνάει έως τώρα πράγμα που είναι λάθος. Μπορεί στο μέλλον να διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αν οι πισίνες είναι ίδιες τότε μειώνεται η αμοιβή μελέτης αναλόγως τον αριθμό των κατασκευών.

Αυτό συμβαίνει μόνο για τις όμοιες κατοικίες. επειδή έχω μια ανάλογη περίπτωση,ρώτησα σήμερα τον υπάλληλο που ελέγχει τα φορολογικά στην πολεοδομία και μου είπε ότι υπολογίζεις την κάθε μία ξεχωριστά. ο μειωτικός συντελεστής ισχύει για τις όμοιες κατοικίες, όχι κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.