Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επάγγελμα μηχανικός-ταμείο


alien

Recommended Posts

Στο ελεύθερο επαγγελμα η βασική αρχή ειναι ο θανατος σου η ζωη μου.Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θέμα μαζικότητας.Στόχος της εφαρμοζόμενης πολιτικής είναι η εξόντωση των μικρών και μικρομεσαιων επιχειρηματιών....το ΤΕΕ κινείται στα πλαισια της εφαρμοζόμενης πολιτικής διοτι εξυπηρετει τα συμφέροντα μεγαλομηχανικών και εταιριών και οχι του μικρού και μικρομεσαιου μηχανικού...για να διασφαλίσει τα συμφέροντα των μεγάλων θυσιαζει (διαγράφει οριστικά) τα μέλη της....η προσωρινη διαγραφή ειναι μια ουτοπική λυση που προτεινει το ΤΕΕ αλλά δεν την εφαρμόζει διοτι παραλληλα το ΤΕΕ αποτελει το φορέα που εξασφαλιζει τις ασφαλιστικές εισφορες δηλαδή την βιωσιμότητα του ΤΣΜΕΔΕ..Το να θυσιαζεσαι για να κερδισει ο ισχυρος δεν ειναι λυση...Δεν υπάρχουν εκπροσωποι καμιας κινησης ο καθε ενας ειναι εκπροσωπος του ευατου του και ατομικά με συλλογική κατευθυνση θα πρέπει να κινηθούμε...Αυτο μπορεί να γίνει μεσα απο το διαδικτυο....και κατα την γνώμη μου θα πρέπει να διερευνησουμε κατα ποσο είναι νομιμη η αμεση σχεση του ΤΕΕ με τον ασφαλιστικό φορέα.Δηλάδη αν εγω εχω πχ σπουδάσει υδραυλικός και εχω αδεια ασκησεως υδραυλικού για να ασκησω το επαγγελμα κανω εναρξη στην εφορια και εγραφομαι στο ΤΕΒΕ η αδεια ασκησεως συνδεεται με την δυνατοτητα που έχει ο πολιτης να ασκησει το επαγγελμα απο επιστημονικής ή τεχνικής πλευρας και δεν σχετιζεται με το ασφαλιστικό ή συνδικαλιστικό φορέα.Το ΤΕΕ στα πλαισια του μαφιοζικού προτυπού και με το δέσει τα μέλη της ωστε να μην μπορουν να γλιτώσουν απο αυτό στα πλαισια της εκάστωτε κρατικής πολιτικής(για αυτο θεωρειται και καλα τεχνικός συμβουλος του κράτους) εχει συνδεσει την αδεια ασκησεως επαγγελματος με τον ασφαλιστικό φορέα.Αυτό ειναι νομιμό;Άλλα και αυθαιρετο να ειναι θα το νομιμοποιησουν μαζι με το κράτος.ΑΙΣΧΟΣ.Το θέμα ειναι τι ισχυει στο εξωτερικό;Στο εξωτερικό οι μηχανικοι που ειναι χωρις εργασια πληρωνουν ασφαλιστικές εισφορες;Μηπως και μπορουμε να το κυνηγησουμε σε ευρωπαικο επιπεδο..όποιος γνωρίζει ας καταθεσει τις προτασεις του...To λογικο ειναι να αποσυνδεθει απο το ΤΕΕ η δυνατότητα που εχει να δεσμευει όλα τα μελη του με το ΤΣΜΕΔΕ..Το ΤΕΕ πρεπει μονο να πιστοποιεί οτι ο διπλωματουχος μηχανικός μπορεί να ασκησει το επάγελμα..τωρα αν θα βρεί δουλεια ως υπάλληλος ή αν θέλει να ανοιξει δική του δουλεια οκ τότε να πρέπει να εγγραφει στον ασφαλιστικό φορέα και να πληρωσει;.Είναι αδιανοητο το ΤΕΕ να μην θεωρεί τα μέλη του άνεργους..Δεν έχει δουλειά ρε φίλε τι να κανω;μηχανικός ειμαι;Α αμα δεν εχεις δουλεια δεν εισαι μηχανικός εισαι κατι άλλο;Τι; :confused:Μηπως άνεργος;Οχι, αφου εισαι μηχανικός δεν μπορει να εισαι ανεργος..Τι είμαστε ρε παιδιά;Μηπως ειμαστε τα που@@κια τους;

Edited by tomkat
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι σύντομα μέσα στο 2014 θα έχουμε εξελίξεις στο ασφαλιστικό γενικά. Είναι κοινό μυστικό ότι τα ταμεία είναι στο κόκκινο και ή όποια καθυστέρηση επίλησης του ασφαλιστικού είναι να μαζέψουν όσα μπορέσουν μέχρι το τέλος του έτους και μετά να ανοίξει μία τέτοια συζήτηση. Οι αριθμοί βέβαια δεν βγαίνουν μόνο με κανά θαύμα οπότε πάμε στην εξής λύση....Είναι κοινό μυστικό ότι υπάρχει πρόταση για δημιουργία 3 ταμείων στην Ελλάδα. ΙΚΑ για όλους τους μισθωτούς όλων των ειδικοτήτων, ΟΑΕΕ για ελεύθερους επαγγελματίες και ΟΓΑ για αγρότες. Είτε είσαι μηχανικός είτε μάγειρας, θα πηγαίνεις εκεί που είναι η φύση της εργασίας σου. Εκεί θα ξεχωρίσουν πολλά πράγματα και μόνο με τη φυσική ιδιότητα εργασίας θα μπορεί να είναι κανείς ασφαλισμένος. Τερτίπια τύπου ΤΣΜΕΔΕ δεν θα υπάρχουν πλέον. Εχεις δουλειά έχεις ταμείο....Δεν έχεις ή έκλεισες τα βιβλία....είσαι άνεργος. Απλά τα πράγματα. Θα υπάρχει βέβαια αντίκτυπο στις συντάξεις όπου θα υπάρχει η βασική εθνική σύνταξη όπως λέγετε γύρω στα 300ευρώ και από κει και μετά θα μπαίνουν στο παιχνίδι ιδιωτικές ασφαλιστικές....

Είμαστε στον τελικό γύρο, σύντομα θα αλλάξουν πολλά......

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοινο μυστικό; :shock:Μέχρι να αποφασισουν να κανουν τα αυτονοητα(μα γιατι να βιαζονται;αφου ετσι περνουν αερα χρημα;ή αν δεν τα περνουν σε χρεωνουν στο διενεκες και εισαι διαρκως μεσα και αρα σε εχουν δεμενο...όταν θα το αποφασισουν θα πρέπει να εχεις να αποπληρωσεις το χρεος που διαρκως θα αυξανεται για να μπορεις να σταματησεις να εισαι μελος του ΤΣΜΕΔΕ...)Οτι γράφει το κοντερ δε το ξεγραφει απλα μπορει να σου χαρισουν με ευνοικες για αυτους συνθηκες μόνο τους τόκους..το κεφαλαιο δεν το συζηταμε παραμενει..Ενα παραδειγμα μηχανικος 9 ετων πρεπει να πληρωσει το χρονο 2x1570=3.140euro..βαλε αν χρωστα περισοτερα εξαμηνα και βάλε και τους τόκους 3% το πρωτο μηνα καθηστερισης και 1%  καθε επιπλέον μηνα.....Να διαγραφεις απο ασφαλιστικό φορέα χωρις να εχεις αποπληρωσει ασφαλιστικές εισφορες που σε εχουν χρεωσει γιατι ετσι θέλουν δεν υπάρχει σε καμια περιπτωση..αρα γιατι να βιαστουν χαλαρα..η ζωη ειναι ωραια οταν χρεωνεις το κόσμο που δεν εχει εργασια...Μέχρι οι ευχές να γινουν πραγματικοτητα το χρεος θα μεγαλωνει...και το ΤΣΜΕΔΕ θα ανακεφαλαιωνει την τραπεζα Αττικης...

Θέτω ενα παραδειγμα;Είμαι εγγραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ και για δυο εξαμηνα δεν εχω πληρωσει ασφαλιστικές εισφορες..Δέν εχω ασφαλιστική καλυψη απο το φορεα σε ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη...Κάποια στιγμη λεμε εχεις κάποια χρηματα για να πληρωσεις το ταμειο..τοτε στο χρέος λογιζεται και το ποσο της ιατροφαρμακευτικής περιθαλψης που δεν ειχες οταν δεν ειχες χρηματα να πληρωσεις..αλλα ωστοσο στο χρεωνουν..οποτε τι να βιαζονται..χαλαρα...εδω βρηκαμε φλεβα.Τέλος για την συνταξη δεν με αφορα αμεσα εγω θελω αλλα 25χρονια να πληρωνω για να βγω ποιος ζει ποιος πεθαινει μεχρι τότε..εμενα με ενδιαφερει να εχω εργασια και να μπορω να επιβιωνω το να εχω συνταξη στα γεραματα ειναι ειδος πολυτελειας στις ημερες μας..

Edited by tomkat
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δε θα μιλάμε πλέον για διαγραφή, αλλά για μεταφορά σε ένα άλλο ασφαλιστικό σύστημα. Το τι θα γίνει με τα χρωστούμενα της παρούσης κατάστασης ναι είναι ένα τεράστιο θέμα. Σίγουρα θα πέσει κάποιο κούρεμα (ίσως στους τόκους?) αλλά το κυρίως κεφάλαιο κατά πάσα πιθανότητα θα παραμείνει. Τι θα γίνει?.....Πραγματικά δεν ξέρω...Γιατί ένας που αδυνατεί να πληρώσει δεν θα μπορεί έτσι και αλλιώς. Να το κινήσει δικαστικά και να αποδείξει πχ ότι παρόλο άνεργος επιβαρύνονταν με εισφορές ή δεν είχε όφελος από αυτές (πχ περίθαλψη), και όχι ότι δεν πλήρωνε εσκεμμένα....ίσως σε μία άλλη χώρα, ίσως πολύ αισιόδοξο σενάριο.

Κλείνοντας να πω ωμά ότι δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί που έχουν τεράστιο πρόβλημα με τις εισφορές...Αν δηλαδή είναι ένας αριθμός που θα χαρακτηριστεί παράπλευρες απώλειες μιάς κοινωνίας ή ένας αρκετά μεγάλος αριθμός που ενδεχομένως επηρεάσει το σύστημα.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε απλά μαθηματικα:

Ελευθερος επαγγελματιας

Πάγια εξοδα:260 ευρω μηναΤΣΜΕΔΕ+55 ευρω τελος επιτηδευματος.Για ΤΣΜΕΔΕ και τέλος επιτηδευματος θέλεις το χρόνο 3.750.Άρα πρέπει το χρόνο να πάρεις μια δουλεια αξίας 4621,70 ευρω για να αποπληρωσεις το ΤΣΜΕΔΕ και το τέλος επιτηδευματος..για τα υπόλοιπα δεν τα συζηταμε..Τα λόγια ειναι περιττα συναδερφε εδω μιλανε οι αριθμοι..μιλαμε για οικονομικη εξαθλιωση του επιστημονικού προσωπικου της χώρας.

Edited by tomkat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Συνάδερφε απλά μαθηματικα:

Ελευθερος επαγγελματιας

Πάγια εξοδα:260 ευρω μηναΤΣΜΕΔΕ+55 ευρω τελος επιτηδευματος.Για ΤΣΜΕΔΕ και τέλος επιτηδευματος θέλεις το χρόνο 3.750.Άρα πρέπει το χρόνο να πάρεις μια δουλεια αξίας 4621,70 ευρω για να αποπληρωσεις το ΤΣΜΕΔΕ και το τέλος επιτηδευματος..για τα υπόλοιπα δεν τα συζηταμε..Τα λόγια ειναι περιττα συναδερφε εδω μιλανε οι αριθμοι..μιλαμε για οικονομικη εξαθλιωση του επιστημονικού προσωπικου της χώρας.

  Οχι, θελεις μια δουλεια 5000 ευρω γιατι τα 1250 θα πανε στην εφορια (26% φορος απο το πρωτο ευρω). Επίσης δεν υπολογισες την ετησια εισφορα υπερ τεε ( που ουτε θυμαμαι αν ειναι 50 ευρω το χρονο ή περισσοτερα, γιατι απο τοτε που περασα την 5ετια δεν το ξαναπληρωσα) καθως και τις εισφορες τσμεδε-εμπ για τη δουλεια.

Του χρονου θα κλαψει κοσμος και κοσμακης με την εφορια, μου κανει εντυπωση που ακομη και τωρα το συζηταω με ελευθερουε επαγγελματιες και αγνοουν το ολο θεμα, να δω ποτε θα ξυπνησουμε επιτελους.

Edited by gina9
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο θέμα θα δημιουργηθεί με τα μπλοκάκια όταν θα κλειθούν να πληρώσουν για χρήματα που δεν εισέπραξαν ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε απλά μαθηματικα:

Ελευθερος επαγγελματιας

Πάγια εξοδα:260 ευρω μηναΤΣΜΕΔΕ+55 ευρω τελος επιτηδευματος.Για ΤΣΜΕΔΕ και τέλος επιτηδευματος θέλεις το χρόνο 3.750.Άρα πρέπει το χρόνο να πάρεις μια δουλεια αξίας 4621,70 ευρω για να αποπληρωσεις το ΤΣΜΕΔΕ και το τέλος επιτηδευματος..για τα υπόλοιπα δεν τα συζηταμε..Τα λόγια ειναι περιττα συναδερφε εδω μιλανε οι αριθμοι..μιλαμε για οικονομικη εξαθλιωση του επιστημονικού προσωπικου της χώρας.

260Ε ΤΣΜΕΔΕ; Που τα είδατε αυτά τα ποσά; Μηχανικός 5ετιας μου ήρθε 320Ε και μετά την εξαετία ανεβαίνει και άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.