Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επάγγελμα μηχανικός-ταμείο


alien

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά. Οι πριν του '93 είναι οι προνομιούχοι. Οι υπόλοιποι απλά θα βλέπουμε τα χαρτάκια κάθε εξάμηνο να μαζεύονται και θα "γελάμε"

 

Είμαι πριν το 93 (αρχές 91), δίνω ανελλιπώς 21 χρόνια ΤΣΜΕΔΕ (για να μην πάρουμε ποτέ σύνταξη και για να έχουμε τις (μη) παροχές ΕΟΠΥΥ). Εχω περάσει και 4 χρόνια που δίδασκα πληροφορική σε ολοήμερα και επαιρνα γύρω στα 5000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ και τα έδινα σχεδόν πακέτο στο ΤΣΜΕΔΕ...!!! Τέλος πάντων.

 

Ανατρίχιασα με αυτό που λέτε, είδα και το excelάκι: 1000 ευρώ το μήνα ζητάνε λέει; Πόσα θεωρούν ότι πρέπει να βγάζεις; Μα είναι τρελό, παρανοϊκό, δηλαδή what the fuck?! Μα σε ποιους απευθύνονται;

Ακόμα και αν πχ είσαι τυχερός και βγάζεις 2χιλ το μήνα (λέεεεεμε τώρα), θέλει να πάνε τα 1000 στο ΤΣΜΕΔΕ και 26% φόρο, δηλ άλλα 500 το μηνα φόρο, δηλ να βγάζεις 2000 και να σου παίρνουν τα 1500! Μα μπορεί αυτό να μην είναι παράνομο ή αντισυνταγματικό ή δεν ξέρω τι;

Διάβαζα ότι αυτό είναι "σχέδιο", να μην μπορεί δηλ κάποιος να δουλέψει ως ελ.επ/τίας και τελικά να επιζήσουν κάποιες μεγάλες εταιρείες. Αρχικά μου φάνηκε θεωρία συνωμοσίας αλλά τελικά μποιάζει να πηγαίνουν εκεί τα πράγματα.

 

Και μη χειρότερα ρε παιδιά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.