Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οικοπέδων και Νόμος 4178


mixyak790

Recommended Posts

Εχω 2 οικοδομες με δυο διαφορετικες οικοδομικες αδειες για τις οποιες  (οικοδομες) αργοτερα εγινε συνενωση οικοπεδων και αλλαξε και η συσταση..αυτο επηρεαζει τη δηλωση 4178 σε μια ιδιοκτησια εστω της Α οικοδομης και αν ναι πως? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ίσως πρέπει να ελέγξεις τους νέους όρους δόμησης και πλάγια όρια κλπ, μετά τη συνένωση. Η αλλαγή της σύστασης αλλάζει το ποιος δηλώνει τι, εκτός αν πας με μία ενιαία δήλωση για τα πάντα. Αν δηλώσεις την μία οικοδομή μάλλον αυτό που αλλάζει είναι το ενιαίο τοπογραφικό πλέον, ανάλογα τι κάνανε στην νέα σύσταση.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν χρειάζεται να κάνεις ενημέρωση στην πολεοδομία για τις άδειες που αφορούν 2 οικόπεδα που τώρα γίνανε ένα και να γίνει ένας φάκελος πρακτικά. Εκεί μπορεί να χρειαστεί να βάλεις και την αποτύπωση των αυθαιρεσιών ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 οικοδομες με δυο διαφορετικες οικοδομικες αδειες για τις οποιες  (οικοδομες) αργοτερα εγινε συνενωση οικοπεδων και αλλαξε και η συσταση..αυτο επηρεαζει τη δηλωση 4178 σε μια ιδιοκτησια εστω της Α οικοδομης και αν ναι πως? 

δξ  τι λογο ειχαν να κανουν αυτη την συνενωση...

 

 

παντως, αν διαβασεις το  συμβολαιο.... γινεται αναφορα και στο ΝΔ 1024...περι καθετης''   και ειναι βεβαιο οτι εχει συσταθει καθετη...

αφου ειναι δυο οικοδομες

Θεωρωντας οτι εγινε νομιμο συμβολαιο συνενωσης-και δεν εχουμε λογο να μαφιβαλλουμε γι αυτο-

 

καθε οικοδομη αποτελει μια καθετη

 

και καθε διαμερισμα στην καθε οικοδομη αποτελει ξεχωριστη ΟΙ στην Α ή την Β οικοδομη...

 

ετσι το αντιμετωπιζεις το όποιο προβλημα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.