Μετάβαση στο περιεχόμενο

εκτός σχεδίου εντός ζώνης 500μ. συννένωση γεωτεμαχίων


Recommended Posts

Γεια σας, εχω την εξης περίπτωση και θα ηθελα τη βοήθεια σας.

 

1)Γεωτεμάχιο προ 1950(απο συμβόλαιο), 1500 τ.μ. εκτος σχεδίου εντός ζωνης 500 μ. από οικισμό προ 23 με πρόσωπο σε μονοπάτι (ξερολιθιές μεταξύ γεωτεμαχίων), είναι μη άρτιο και οικοδομήσιμο.

2)Όμορο γεωτεμαχιο προ 1950(απο συμβόλαιο) 700 τ.μ., εκτος σχεδίου εντός ζώνης 500 μ. από οικισμό προ 23 τυφλό, μη άρτιο και οικοδομησιμο.

 

Ο πελάτης μου ενδιαφέρεται να αγοράσει το όμορο, αν το αγοράσει θα έχει εμβαδόν 2200 τ.μ., μπορει με τη συννένωση να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με τη συνένωση θα δημιουργηθεί νέο γήπεδο, το οποίο δεν θα προυφίσταται του 1977, για να είναι άρτιο κατά παρέκκλιση ως εντός ζώνης 500 μ. από τα περιμετρικά όρια ενός αναγνωρισμένου προ 23 οικισμού.

Άρα, δεν θα έχεις άρτιο κατά παρέκκλιση γήπεδο.

 

ΦΕΚ 270/Δ ΆΡΘΡΟ 1 ΠΑΡ. 2α

2. Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα: 
α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα οποία είχαν κατά την 24-4-77 ημέρα δημοσίευσης του από ΠΔ/5-4-77 (ΦΕΚ-133 Δ') ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2. 
Link to comment
Share on other sites

εαν ανηκαν και τα δυο στον ιδιο ιδιοκτητη το 1950  μπορεις να τα θεωρησεις απο τοτε συνενωμενα αρα καλυπτεσαι με βαση το παρακατω αρθρ. του Δ270/85

 

αν ανηκαν σε διαφορετικους σε εμποδιζει το...ιδιο αρθρο αφου δεν εχεις το  ετος...

 

http://2.Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα: α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα οποία είχαν κατά την 24.4.1977 ημέρα δημοσίευσης του από 5.4.77 π.δ/τος (ΦΕΚ 133 Δ`) ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

 

παυλε

συμφωνω...απολυτα..... :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ενταξει συμφωνώ, συνάδελφοι και εγω αυτής της άποψης ειμαι! αλλά ο πελατης δεν το καταλαβαίνει! οπότε κουβά!

εαν αγορασει και άλλα και εχει εμβαδόν 4000 τ.μ.?

Edited by visiong
Link to comment
Share on other sites

εσυ θα του πεις -και θα το γραψεις-

"μη αρτιο και μη οικοδομησιμο".

αυτος...

ας κανει ό,τι θελει

 

υγ

αν προκειται να αγορασει...θα μας πεις τι βρηκε, αν φτανει στα 4 στρ. με 25 μ προσωπο κλπκλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.