Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

Εννοείς ότι η καμπύλη αναφοράς (basic curve), όποια κι αν επιλεγεί και η οποία πρόκειται να μετατοπιστεί, μπορεί να μην είναι σε θέση να καλύψει επαρκώς τα δείγματα της κρουσιμέτρησης (δηλ. το R2 να είναι πολύ μικρό)? Σε αυτή την περίπτωση, η μέθοδος sonreb θα το κάνει πιο εφικτό αυτό?  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς. Το ερώτημα είναι ότι η μέθοδος του ΕΝ 13791 δεν σου δίνει μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή R2. Αυτό γίνετε διότι στον EC8-3 σου ορίζει μέγιστη επιτρεπόμενη διασπορά 20%. Αν πχ πας με ΣΑΔ ικανοποιητική θα χρειαστείς και COV<20% (δηλαδή R2 μικρό). Θα το έχεις? αν δεν το έχεις θα ρίξεις την ΣΑΔ σε ανεκτή.  H Sonreb βασίζεται σε 3 ανεξάρτητες μετρήσεις και στην ουσία κάνει χρήση κατανομής F.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Είναι αποδεκτό να κατασκευαστεί εκ νέου μια καμπύλη με βάση τα επί τόπου δείγματα, με την μέθοδο των ελαχ. τετραγώνων (να μην βασιστούμε δηλαδή σε κάποια αρχική "καμπύλη αναφοράς")? Πόσο πρέπει τότε να είναι το πλήθος των δειγμάτων (που θα καθορίσει και το απαιτούμενο πλήθος των καρότων)?

Ο ΕΝ13791 λέει για ελάχιστο πλήθος καρότων 9, μήπως αφορά την παραπάνω περίπτωση..? (το 9 αφορά παρτίδα?)

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Είναι αποδεκτό να κατασκευαστεί εκ νέου μια καμπύλη με βάση τα επί τόπου δείγματα, με την μέθοδο των ελαχ. τετραγώνων (να μην βασιστούμε δηλαδή σε κάποια αρχική "καμπύλη αναφοράς")? Πόσο πρέπει τότε να είναι το πλήθος των δειγμάτων (που θα καθορίσει και το απαιτούμενο πλήθος των καρότων)?

Ο ΕΝ13791 λέει για ελάχιστο πλήθος καρότων 9, μήπως αφορά την παραπάνω περίπτωση..? (το 9 αφορά παρτίδα?)

 

φτιάξε ένα παράδειγμα να το λύσουμε

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε το πρόβλημα και άρα να το λύσουμε (στην ουσία απαιτεί 8 ώρες διδασκαλίας και 10 ώρες προσωπικό διάβασμα) ας ξεκινήσουμε με το παρακάτω ερώτημα

 

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε να αποτιμήσουμε την αντοχής του σκυροδέματος ενός κτηριακού με 100 υποστυλώματα και 80 δοκούς. Ο μηχανικός αποφασίζει βάση του ΚΑΝ.ΕΠΕ να κινηθεί αρχικά με ΣΑΔ ανεκτή ήτοι να λάβει δείγμα 15 μετρήσεων για τα υποστυλώματα (15% επί του πληθυσμού) και δείγμα 6 μετρήσεων για τις δοκούς (7.5% επί του πληθυσμού)  μέσω καρότων. Το δείγμα των υποστυλωμάτων είναι,

 

 22, 20, 23, 22, 24, 28, 22, 21,19, 22, 19, 20, 26, 27,25 (κυβικές)

 

Το δείγμα των δοκών είναι,

 

19, 20, 22, 21, 23, 24 (κυβικές)

 

Υπολογίστε την κατηγορία του σκυροδέματος του κτιριακού μέσω του ΕΝ 13791. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την καλή σου διάθεση αλλά δεν ζήτησα να μου κάνεις μαθήματα, εγώ ρώτησα κάτι συγκεκριμένο.

Άλλωστε, το παράδειγμα είναι λάθος διατυπωμένο, ο ΚΑΝ.ΕΠΕ δεν λέει για ΣΑΔ Ανεκτή ότι πρέπει να πάρουμε καρότα με πλήθος 15% από τα υποστυλώματα και 7,5% από τα δοκάρια... Αυτά τα ποσοστά αναφέρονται στο πλήθος των έμμεσων μετρήσεων ανά όροφο και ανά τύπο δομικού στοιχείου. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την καλή σου διάθεση αλλά δεν ζήτησα να μου κάνεις μαθήματα, εγώ ρώτησα κάτι συγκεκριμένο.

Άλλωστε, το παράδειγμα είναι λάθος διατυπωμένο, ο ΚΑΝ.ΕΠΕ δεν λέει για ΣΑΔ Ανεκτή ότι πρέπει να πάρουμε καρότα με πλήθος 15% από τα υποστυλώματα και 7,5% από τα δοκάρια... Αυτά τα ποσοστά αναφέρονται στο πλήθος των έμμεσων μετρήσεων ανά όροφο και ανά τύπο δομικού στοιχείου. 

 

Χωρίς την δική σου βοήθεια δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Κάνεις λάθος όμως για τον ΚΑΝΕΠΕ διότι για να κάνεις συσχετισμό καρότων και ΜΚΕ απαιτούνται τουλάχιστον 9 ή 18  πυρήνες βάσει ΕΝ 13791. Για το πρόβλημα είναι αδιάφορο αν οι τιμές προέρχονται από καρότα ή ΜΚΕ. Μιλάμε για αποτελέσματα. Να συνεχίσω όμως το "μάθημα" ......

 

Για την περίπτωση των υποστυλωμάτων καταλήγουμε σε κατηγορία σκυροδέματος C16/20 και για την περίπτωση των δοκών σε C12/15.   Ποια είναι η κατηγορία του κτιριακού? Υπόψιν με C16/20 πχ χρειάζεται 15Κ ενισχύσεων και με C12/15 χρειάζεται 80Κ ενισχύσεων.

 

Προσπαθώ να σε πάω στην βιβλιογραφία.......

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, βοηθιέμαι καλύτερα όταν παίρνω απαντήσεις στα συγκεκριμένα θέματα για τα οποία έχω απορία... Την απάντηση πάντως την πήρα ο ίδιος εντοπίζοντας το θέμα στον ΕΝ όταν τον ξανακοίταξα καλύτερα: όταν θέλουμε να κατασκευάσουμε εμείς την καμπύλη συσχέτισης, το min πλήθος καρότων είναι 18. 

 

Το άλλο μέρος της τελευταίας τοποθέτησης/ερώτησής σου, δεν μου φαίνεται ότι έχει βάση. 

 

Αν γενικά θέλεις να βοηθήσεις κάποιον που διαβάζει αυτό το νήμα, δώσε ένα πλήρες παράδειγμα όπως θεωρείς εσύ ότι θα καλύψει το θέμα και άσε τα μαθήματα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, βοηθιέμαι καλύτερα όταν παίρνω απαντήσεις στα συγκεκριμένα θέματα για τα οποία έχω απορία... Την απάντηση πάντως την πήρα ο ίδιος εντοπίζοντας το θέμα στον ΕΝ όταν τον ξανακοίταξα καλύτερα: όταν θέλουμε να κατασκευάσουμε εμείς την καμπύλη συσχέτισης, το min πλήθος καρότων είναι 18. 

 

Το άλλο μέρος της τελευταίας τοποθέτησης/ερώτησής σου, δεν μου φαίνεται ότι έχει βάση. 

 

Αν γενικά θέλεις να βοηθήσεις κάποιον που διαβάζει αυτό το νήμα, δώσε ένα πλήρες παράδειγμα όπως θεωρείς εσύ ότι θα καλύψει το θέμα και άσε τα μαθήματα...

 

Σου είπα οτι γράφω ένα μεγάλο άρθρο για τον αρχιμήδη στο θέμα και δεν κάνω μάθημα για να το παίξω κάποιος αλλά επειδή μόνο μέσα απο την διαδικασία των ερωτήσεων θα σε οδηγήσω στην λύση. Η μασημένη τροφή δεν μπορεί να καλύψει όλες τις περιπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.