Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με προσβάλλεις και είσαι απαράδεκτος!

 

αφου μου γράφεις για μη συσχετισμό ........βάσει του ΕΝ 13791............δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, εγώ το γράφω? Είδα ένα έντυπο από μία σοβαρή εταιρεία που περιγράφει κάτι και ρώτησα αν είναι όντως έτσι. Μόνο αν έχει διαβάσει κανείς το Γερμανικό παράρτημα θα μπορεί να απαντήσει σε αυτό. Αυτή την απάντηση ζητάω έτσι κι αλλιώς, δηλαδή από κάποιον που να το έχει διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, εγώ το γράφω? Είδα ένα έντυπο από μία σοβαρή εταιρεία που περιγράφει κάτι και ρώτησα αν είναι όντως έτσι. Μόνο αν έχει διαβάσει κανείς το Γερμανικό παράρτημα θα μπορεί να απαντήσει σε αυτό. Αυτή την απάντηση ζητάω έτσι κι αλλιώς, δηλαδή από κάποιον που να το έχει διαβάσει.

 

Ποτέ και σε κανένα επίσημο ΕΝ 13791 δεν υπάρχει τέτοιος συσχετισμός. Δεν μπορεί επειδή κάποιος γράφει DIN ΕΝ να κοτσάρει οτι θέλει. Ας γράψει απλά DIN. Το έντυπο αυτό είναι τραγικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να λέει κάτι αυθαίρετο το έντυπο γιατί πρόκειται για μια σοβαρότατη εταιρεία που δεν είναι δυνατόν να επιδιώκει να διαφημίζει ότι αρκεί και μόνο το κρουσίμετρό της για να γίνει μια αποτίμηση. Κάτι συγκεκριμένο θα λέει το γερμανικό παράρτημα (δεν νομίζω να αναιρεί την αναγκαιότητα της συσχέτισης, απλά κάτι σχετικό ίσως θα αναφέρει), υπάρχει παραπομπή στο έντυπο.

 

Προφανώς δεν το έχεις διαβάσει κι εσύ, ρωτάω μπας και υπάρχει κάποιος για να λυθεί η απορία. Εσύ, με την παραμικρή αφορμή βομβαρδίζεις...  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να λέει κάτι αυθαίρετο το έντυπο γιατί πρόκειται για μια σοβαρότατη εταιρεία που δεν είναι δυνατόν να επιδιώκει να διαφημίζει ότι αρκεί και μόνο το κρουσίμετρό της για να γίνει μια αποτίμηση. Κάτι συγκεκριμένο θα λέει το γερμανικό παράρτημα (δεν νομίζω να αναιρεί την αναγκαιότητα της συσχέτισης, απλά κάτι σχετικό ίσως θα αναφέρει), υπάρχει παραπομπή στο έντυπο.

 

Προφανώς δεν το έχεις διαβάσει κι εσύ, ρωτάω μπας και υπάρχει κάποιος για να λυθεί η απορία. Εσύ, με την παραμικρή αφορμή βομβαρδίζεις...  

+1 αλλά η εταιρία γράφει βλακείες....μπορείς να γράψεις ηλεκτρονικά στον υπεύθυνο και να κοινοποιήσεις την απάντηση. 

 

Σου γράφω και την ερώτηση......  

 

According to your statement (attached a copy)

 

According to the previous German National Annex, it was permissible to carry out compressive strength classifications without correlation to core compressive strength using rebound hammers that worked with the R-value, (Proceq’s Original and Schmidt). The new German National Annex now allows the same application with the SilverSchmidt concrete test hammer, which uses with the Q-value as its measuring principle.

 

.....you are claiming the use of Silver Schmidt Hammer as a standalone process for the evaluation of Concrete Strength in existing structures according to DIN EN 13791. Considering that such action is against the EN 12504-2 under which you are certified, please clarify whether such statement has a valid legal implementation and whether you are willing to legally support such statement in any European Union court of Law once such non-conformity is issued by a third party.   

 

Μας κοινοποιείς της απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έχεις κανένα εργαλείο της proceq? δεν μπορεί όλο και κάτι θα έχεις... Άρα μπορείς να το απευθύνεις εσύ ο ίδιος σε αυτούς, έχεις το "δικαίωμα"... 

 

Κι εγώ είχα σκεφτεί να τους γράψω κάποια στιγμή, αλλά από την στιγμή που δεν έχω διαβάσει αυτό που μνημονεύουν στο έντυπό τους δεν θέλω και δεν το βρίσκω και σωστό.

 

Άρα, αν θέλεις στείλε εσύ αυτό που έγραψες και κοινοποίησέ μας την απάντηση...

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που έχω διαβάσει το ΕΝ 13791 δεν έχω λόγο να το κάνω. Δεν με ενδιαφέρει καν σαν θέμα προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει έστω και λίγο, μιας και είσαι πολύ εξειδικευμένος με το αντικείμενο. Ακόμα και αν αυτό που συζητάμε τώρα αφορά μόνο σε κοτέτσια και τίποτα άλλο.  

 

Στο 1ο κεφάλαιο του ΕΝ13791 αναφέρει (εκτός των άλλων) ότι το παρόν πρότυπο δε περιλαμβάνει την περίπτωση όπου οι έμμεσες μέθοδοι χρησιμοποιούνται χωρίς συσχέτιση με αντοχή πυρήνων. Ποιες (μπορεί να) είναι αυτές οι περιπτώσεις..?    

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει έστω και λίγο, μιας και είσαι πολύ εξειδικευμένος με το αντικείμενο. Ακόμα και αν αυτό που συζητάμε τώρα αφορά μόνο σε κοτέτσια και τίποτα άλλο.  

 

Στο 1ο κεφάλαιο του ΕΝ13791 αναφέρει (εκτός των άλλων) ότι το παρόν πρότυπο δε περιλαμβάνει την περίπτωση όπου οι έμμεσες μέθοδοι χρησιμοποιούνται χωρίς συσχέτιση με αντοχή πυρήνων. Ποιες (μπορεί να) είναι αυτές οι περιπτώσεις..?    

 

Να στο πω διαφορετικά. Τα NDT σε όλο το κόσμο σκοπό έχουν να σου δώσουν ποιοτικά και όχι ποσοτικά χαρακτηριστικά. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα. Αν πάρεις τον υπέρηχο και βγάλεις ταχυτητα κάτω απο 3000m/s το πρότυπο σου λέει οτι δεν έχεις σκυρόδεμα και δεν κάνεις κανένα συσχετισμό. Ιδιο περιορισμό έχει και το κρουσίμετρο. Τώρα βιβλιογραφικά μπορεί κάποιος να κάνει εκτίμηση μέσω των NDT. Δηλαδή αν σου βγάλει το κρουσίμετρο αντοχή κάτω απο 10MPa και ψάχνεις να βρεις >30MPa δεν υπάρχει λόγος να πάρεις πυρήνες. Άλλες εφαρμογές είναι για παράδειγμα να βρεις πότε πιάνεις πρώιμες αντοχές. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.