Μετάβαση στο περιεχόμενο

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

  • 1 year later...

ήθελα να  μοιραστώ κάποια πράγματα σχετικά με τον CANON IPF700 που έχω.

όλοι ξέρουμε τις φθορές που έχει κυρίως στην κεφαλή με ένα κόστος αντικατάστασής της περίπου στα 400€ και τα μελάνια το κάθε ένα περίπου στα 50+€...

μετά απο έρευνα, αποφάσισα να αγοράσω την κεφαλή αλλά και τα μελάνια απο εξωτερικό.

 

κόστος...η κεφαλή PF-03 στα 245€

και τα μελάνια όχι γνήσια, στα 125€ και τα 6 του σέτ, δλδ στα 20,83€ το ένα.

 

νομίζω οτι είναι καλή αγορά.

 

θα τα δοκιμάσω μόλις έρθουν γιατί όλα θέλουν αλλαγή, και θα σας ενημερώσω...για την ποιότητα....

Φιλε Σταυρο τι εγινε τελικα, εβγαλες καποια ακρη? Βοηθα την κατασταση γιατι ο αντιπροσωπος μας αρμεγει  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για την απουσια ενημέρωσης στο θεμα.

λοιπόν...τα μελάνια τα πήρα στην τιμή που σας είπα...αλλά σημαντικο αν κανετε παραγγελία απο εξω να ζητήσετε να γραψουν τιμή 20$ ή οτι ειναι δώρο δοκιμής κατι τέτοιο τελος πάντων γιατι αλλιως οι δασμοι τελεωνείου είναι οσο και η αγορα σχεδόν οπότε δεν συμφέρει...το ίδο και για την κεφαλη.

τα μελάνια και την κεφαλή τα αγόρασα απο το alibaba.com

 

η απόδοσή τους καλή...

το θέμα μου ειναι ομως οτι λόγω διακοπής ρεύματος....το ploter ipf700 βγήκε off (καποια πλακετα) είπε οτεχνικός...και η τιμή επισκευής λεει 1500€!!!!!!!!

 

ασε αγοράζω αλλο....!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. Σχετικα με τη σημανση gift οσοι αγοραζουμε απο εξω ειμαστε ενημεροι... Μια φορα την πατας

Κριμα παντως Σταυρο για την ζημια ... δεν ειναι εποχες για τετοια εξοδα. Εγω το πλοτερ εχω ριξει σε ups 800αρι ακριβως γιατι το χειμωνα κανει συχνα συνεχομενες διακοπες των δευτερολεπτων. Καλυτερα να αφησω το pc ακαλυπτο μεχρι να παρω κανενα εξτρα ups

Φανταζομαι δεν θα παρεις canon παλι,ε?

Link to comment
Share on other sites

canon ουτε Α4 εκτυπωτη δεν θα αγορασω ξανα. μετα λυπης βεβαια γιατι ολα ηταν canon, αλλα η απογοητευση μεγάλη....!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ploter 605:

Τυπωσα μερικα σχεδια αυτες τις μερες, και μαρτυρησα το γαλα που θηλασα μικρος

 

Φορτωνω το Α1 ρολο στο πλοτερ (24''-609 χιλ απο πλαισιο), το τραβαει μεσα, δινω εκτυπωση 3-4 σχεδια, τα τυπωνει ολα μια χαρα και σφαιρα στο draft.

Στην συνεχεια δεν δινω αλλη εντολη εκτυπωσης. Μετα απο λιγα λεπτα το μηχανημα κανει κατι κινησεις μπρος πισω το χαρτι, κατι θορυβους κλακ κλουκ και κανει σαν να περναει σε κατασταση αναμονης ενω πριν ηταν σε standby...Λογικα και εσας κανει ετσι... Παρατηρω οτι μετα τα μπρος πισω του χαρτιου, το ρολο εχει χαλαρωσει, το χαρτι ψιλοκρεμαει κατω απο το καλυμμα.

 

Στην συνεχεια δινω εκτυπωση. Και γινεται ΠΑΝΙΚΟΣ. Απο την τσακιση που γινεται στο χαρτι οταν το τραβηξω εξω καταλαβαινω οτι η δεξια πλευρα σαν να τραβαει πιο γρηγορα το χαρτι απο την αριστερη, με συνεπεια να φρακαρει. 

Να τονισω οτι αν προσεξετε κατω απο το καλυμμα, τερμα αριστερα δεν εχει οσα ροδακια εχει προς τα δεξια το πλοτερ... Ειλικρινα δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο... Μετρησα το χαρτι και εχει παχος 0,09χιλ. Τα χαρτια που δουλευετε τι παχος ειναι?

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι να κανω? Το χαρτι που πεταω ειναι περισσοτερο απο το χαρτι που τυπωνω και η ωρα που ξοδευω να κανω απεμπλοκη ή να λυσω τα καλυμματα πισω και να βγαζω χαρτι ειναι δυσαναλογη του οφελους... Ειναι ωρες που μου ερχεται να το σπασω, και επειδη σε παρομοια περιστατικα με αλλα αντικειμενα/μηχανηματα εχω ξεσπασει μαλλον ειναι θεμα χρονου να γινει παλι  :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ckiriako ακριβώς τα ίδια προβλήματα που αναφέρεις τα έχω και εγώ με το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Έκανα update το firmware μήπως φτιάξει αλλά τίποτα. Το μόνο που κάνω και βοηθάει λίγο τη κατάσταση είναι να παίρνω χαρτί 90g/m2 . Επίσης όταν βάζεις φύλλα αντί για ρολό (με προσοχή ώστε να είναι ευθεία η τοποθέτηση) δεν δημιουργεί πρόβλημα. 

Να επισημάνω ότι το πρόβλημα αρχίζει να δημιουργείται συνήθως όταν το ρολό έχει χρησιμοποιηθεί περίπου το μισό.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα το ειχα και γω.

Δεν ειναι θεμα του πλοττερ αλλα του χαρτιου.

 

Θα προσπαθησω να εξηγησω τη λυση.

 

Οταν καταναλωθει τμημα του ρολού, κυριως απο τη μεση και μετα το χαρτι καμπυλωνει.

Αποτελεσμα ειναι οταν παει να το τραβηξει ο πλοττερ να το τραβαει στραβα και να μαγκωνει μεσα.

Οταν λοιπον φτασει το χαρτι κοντα στη μεση και περιμενουμε να γινει η στραβη, απλα βγαζουμε το ρολο και γυριζουμε την ακρη του χαρτιου προς τα πανω (αντιθετα απο την καμπυλοτητα) ωστε να ισιωσει. Μετα το βαζουμε κανονικα χωρις κανενα προβλημα!!

 

Σας το λεω με σιγουρια, διοτι με τον 605 ειχα τυπωσει πανω απο 30-40 ρολα χαρτι.

Εγω ειχα το προβλημα στο 60αρι και κυριως με τα "βαρια" χαρτια (πανω απο 80γρ/τμ).

Στα 42αρια δε θυμαμαι να εχει κολλησει.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

1. Ακομα και να ακολουθησε την παραπανω διαδικασια, αν ο πλοττερ μεινει καιρο χωρις εκτυπωση, παλι πρεπει να βγαλλετε το χαρτι, να το ισιωσετε και να το ξαναβαλλετε.

2. Αν το χαρτι ειναι στα τελειωματα, πρεπει ανα 2-3 εκτυπωσεις να το κανετε.

3. Αν κολλησει το χαρτι και χρειαστει να κοψετε ενα τμημα του, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΣΕ ΕΥΘΕΙΑ, διαφορετικα ο πλοττερ θα το παρει στραβα και θα κολλησει αμεσως.

 

Ισως ειναι μανουρα ολα τα παραπανω, αλλα φταινε τα χαρτια.

Εγω δεν εχω βρει καποιο που να μην κολλαει.

 

Ισως μονιμη λυση ειναι η εξης:

Ο πλοττερ μαζι με την μπαρα για το χαρτι εχει καποιους ανταπτορες για χρηση ρολου με μεγαλυτερη διαμετρο.

Δεν εχω βρει τετοιο χαρτι για inkjet, αλλα μονο για ξηρογραφικα μηχανηματα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αγχος μηπως εχει χαλασει κατι στο πλοτερ μου, δεν ειναι καιροι για εξοδα-σερβις, ή αλλο μηχανημα.....  

Εφοσον εχετε το ιδιο προβλημα κατα καιρους, λεω να δοκιμασω διαφορετικα χαρτια, και να ακολουθησω και αυτα που ειπε ο τερυ.

Η λογικη λεει οχι πιο χοντρα χαρτια ειναι πιο ακαμπτα και τσαλακωνουν πιο δυσκολα, αρα δεν τα μασαει τοσο ευκολα, σιγουρα τερρυ με χοντρα χαρτια ειναι χειροτερα?

Επισης, το χαρτι ερχεται οπως στην φωτο που εβγαλα ή απο κατω μερια?

Ευχαριστω παιδια, καλο σας απογευμα

post-548-0-65672600-1426258816_thumb.jpg

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.