Μετάβαση στο περιεχόμενο

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

Δοκιμασε το, δουλευει 100%.

 

ckiriako

Oπως το δειχνεις ειναι.

Μιλαμε για τον ιδιο εκτυπωτη.

Νομιζω οτι οσο πιο χοντρο ειναι το χαρτι, τοσο πιο ευκολα "κραταει" την καμπυλοτητα του ρολου.

Δοκιμασε το, δεν ειμαι σιγουρος.

 

Δημητρη (απο κατω).

Ναι και η υγρασια βοηθεια.

Αλλα εγω παντα στη σακουλα τους τα εχω.

Ακομα και το 60αρι να βγαλλω και να βαλλω το 42αρι, το 60αρι το κλεινω  παλι στη σακουλα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σωστά το βάζεις ckiriako. 

Εμένα πάλι δεν μου το έχει κάνει ποτέ αυτό ( να που σε ενα πράγμα είμαι τυχερός! ) 

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα υγρασίας ή κάτι τέτοιο που να σας παραμορφώνει τα χαρτιά και να δημιουργεί το πρόβλημα? 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και θέμα υγρασίας... ίσως αν μένει καιρό το ρολό πάνω στο μηχάνημα (και όχι προστατευμένο στο νάιλον) δημιουργεί προβλήματα. Οπότε απορροφά υγρασία  :?:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη πες μας τι χαρτι παιρνεις και απο που.

Και με την canon που ειχα μιλησει την πρωτη φορα που κολλησε και δεν μπορουσε να το βγαλλω, μου ειπε οτι πραγματι απο τη μεση του ρολου και μετα ειναι συνηθισμενο να κολλαει το χαρτι και θελει απλα προσοχη.

 

Στα νεα μοντελα της canon ειναι λιγο διαφορετικη η εισοδος του χαρτιου και μεχρι τωρα δεν μου εχει κολλησει καμια φορα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σε παλιό plotter HP πάντως, στο γραφείο που δούλευά στην Ανδρο που ήταν κοντά σε θάλασσα και είχε πολύ υγρασία ο χώρος, είχαμε φοβερό πρόβλημα με το χαρτί στο πλότερ. 

Λύθηκε σε μεγάλο βαθμό με χρήση αφυγραντήρα στον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχουν παραμορφωθει τα κορμια μας με τοση υγρασια, παραθαλασσιο μερος... τα χαρτια θα γλιτωσουν? Υπαρχει περιπτωση να φταιει και η υγρασια δημητρη, οταν βγαζω ρολο το ακουμπαω σε ενα μακροστενο κουτι κατω στο πατωμα... εκτος σακουλας. Οπως και να εχει, θα πειραματιστω λιγο να βρω τροπο να μην μασαει το χαρτι. Πλεον οταν τελειωσω εκτυπωσεις κανω unload το ρολο και οταν ειναι να τυπωσω το κανω load

Link to comment
Share on other sites

Το παραθαλάσσιο περιβάλλον  ισχύει και σε μένα οπότε τελικά πρέπει να παίζει μεγάλο ρόλο η υγρασία... Να σημειώσω ότι είχα δοκιμάσει και το αυθεντικό ρολό χαρτί της Canon! Και δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μην παραπονιέστε ;) Εμείς για να δούμε θάλασσα το καλοκαίρι, πρέπει να κάνουμε μια ώρα με το αμάξι :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλα, σχετικο ειναι αυτο που λες.... αν την εχεις 10 μετρα απο το σπιτι αλλα δεν εχεις χρονο να πας, ειναι ακομα χειροτερα  :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ενα update, βλεπω στο ebay οτι οι κεφαλες πλεον (pf-03) κοστιζουν κατω απο 300 ευρω, στο 270αρι παιζουν. Ποιο παλια τις εβλεπα στα 400 περιπου. πλεον του βαζω συμβατα μελανια και ο θεος βοηθος. δεν πολυτυπωνω, τα μελανια ξοδευονται κυριως στα περιοδικα (αυτοματα) καθαρισματα που κανει ο εκτυπωτης οταν ειναι σε standby mode

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.