Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη ενεργητικής Πυροπροστασίας για χρήση σαν σούπερ μάρκετ


SbioTech

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

πρέπει να κάνω μια μελέτη για πιστοιποιητικό πυροπροστασίας για ένα σούπερ μάρκετ, 2όροφο, και έχω μια δυο ερωτήσεις για σας.

1. Με τους ισχύοντες κανονισμούς (έστω υφιστάμενο κτίριο προ 1988) το σούπερ μάρκετ πιάνεται σαν εμπορικό κατάστημα ή χώρος συνάθροισης κοινού; - Εγώ θα πήγαινα με το πρώτο

 

2. Υπάρχει πιθανότητα με το 2ο όροφο να μη χρειαστεί SPRINKLER η μελέτη; Συμφέρει να περαστεί σαν ξεχωριστό;

 

 

Άκυρο το 1ο - βρήκα ότι πρόκειται για εμπορικό χώρο κατηγορίας Ζ2<----

Edited by SbioTech
Link to comment
Share on other sites

Αφού βρήκες την απάντηση στο 1ο, μέσα σε αυτό θα βρείς σίγουρα και την απάνντηση για το 2ο

 

edit

 

Sprinkler σίγουρα δεν θα χρειαστεί στο χώρο πώλησης προιόντων, πιθανόν να απατηθεί στον αποθηκευτικό χώρο του υπογείου (?) λόγω αυξημενου πυροθερμικού φορτίου.

 

Όμως σίγουρα θα χρειαστεί υδροδοτικό δίκτυο στο χώρο πώλησης προιόντων (Ισόγειο + Α΄)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Για τα θέματα παθητικής πυροπροστασίας - πυροδιαμερισμάτων - ισχύει ότι και για υφιστάμενους χώρους συνάθροισης προ 1988; δηλαδή δεν απαιτείται εξέταση σχετικά ή έχει σχέση για να υποδειχθεί αν και εφόσον απαιτείται σύστημα κατάσβεσης για να αντέξουν π.χ. 90λεπτά τα πυροδιαμερίσματα;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια τελευταία διευκρίνηση σχετικά με τα πυροδιαμερίσματα:

 

Έστω Ζ2 κατάστημα με ισόγειο 500 τετραγωνικά και υπόγειο 500 τετραγωνικά. Σύμφωνα με το ΠΔ 8γ/2007 το μέγιστο εμβαδό πυροδιαμερίσματος πολυωρόφου καταστήματος είναι 1000 ενώ για υπόγειο είναι 500. Τι συμβαίνει εδώ. Μπορώ να θεωρήσω όλο το κατάστημα ένα πυροδιαμέρισμα, αφού καλύπτεται η απαίτηση για το πολυώροφο και για το υπόγειο ή αναγκαστικά πρέπει να γίνουν 2?

 

Παράλληλα αν κατάλαβα καλά από την επιφάνεια που εξετάζω ναι μεν περιλαμβάνω κλιμακοστάσια του κοινού, αλλά αφαιρώ αποθήκες, γραφεία και WC?

 

Ευχαριστώ.

Edited by SbioTech
Link to comment
Share on other sites

Κάτι καινούριο συνάδελφοι.

 

Εάν έχω ισόγειο κατάστημα κάτω από 1000μ2 και υπόγειο κάτω από 1000μ2 μόνο αποθήκη. Η μελέτη για την αποθήκη βάσει ποιου διατάγματος βγαίνει; Γιατί το υπόγειο θα πρέπει να γίνει 2 ξεχωριστά πυροδιαμερίσματα. Έξοδος από ράμπα προιόντων φτάνει και για τα δυο διαμερίσματα του υπογείου; Ακολουθούν τα λοιπά βάσει καταστήματος;

 

Δηλαδή θα θεωρήσω για λχ τη μελέτη ενεργητικής κάθε ένα από τα τρία πυροδιαμερίσματα ένα κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι χθες στην Πυροσβεστική για έγκριση μελέτης και έκδοση πιστοποιητικού - νέο κατάστημα (άδεια 1991) μου ζήτησαν και ξεχωριστό έντυπο μελέτης παθητικής. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου ζήτησαν αντίγραφο παθητικής?

Της εγκεκριμένης από την πολεοδομία;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

 Αν υπάρχει και τους δώσω αντίγραφο τι γίνεται; Αφού αφορά διαφορετικό κατάστημα. Η οικοδοομική άδεια στην πολεοδομία έχει βγει σε "πολυκατάστημα" και εδώ κάνω κατάστημα οπότε δεν έχω αλλαγή χρήσης. Ωστόσο το πολυκατάστημα έπιανε και τον πάνω όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.