Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η γνώμη σας για σπιράλ σε καμινάδα.


akoda

Recommended Posts

Θα ηθελα τα φώτα σας για ενα θεματάκι στην καμιναδα του ενεργειακού τζακιού που εχω στο σπίτι.

Επειδή οι κυβόλιθοι της καμιναδας του παλιού τζακιού που είχα (δεν άλλαξα καμιναδα γιατι έιναι εσωτερική στο σπίτι) μετά την εγκατάσταση καινουργιου ενεγειακού τζακιού παρουσίασαν μικρές ρωγμες στο σοβάτισμα και υπερθέρμανση (δεν αντεχε το χέρι να ακουμπά στο σοβά)  , ο τεχνικός που ήρθε μου πρότεινε την εξής λύση. Από το τζάκι μεχρι τον κυβόλιθο απόσταση 2,5 μέτρων καμιναδα inox φ250 και μετά αφου δεν μπορεί να περάσει την inox μεχρι το τέρμα λόγω κακοτεχνίας και για να μην χρειαστεί να σπάσουμε μεσα στο σπίτι την καμινάδα (μεγάλο μερεμετι) , σπιράλ φ230 ώστε να υπάρχει μια μικρή απόσταση κυβόλιθου και σπιράλ |(2cm αν δεν κάνω λάθος) η οποία θα λειτουργει μονωτικά . Η ερωτηση είναι αν το σπιράλ ενδυκνειται για καμιναδα και για την συγκεκριμενη περίπτωση. 

Σας ευχαριστώ και περιμένω τις απόψεις σας.

Edited by akoda
Link to comment
Share on other sites

το σπιραλ θα σου μαζεύει κάπνα στις πτυχώσεις θα καθαρίζει πιο δύσκολα έως καθόλου. ΔΕΝ ενδείκνυτε γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι την γνώμης ότι στο τζάκι μπαίνει ανοξείδωτη ή χαλβανισμένη (προτιμώ το πρώτο) λείας επιφάνειας. Ούτε καν ελικοειδούς ραφής.

Για το σπιράλ λέω ένα μεγάλο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να μην μπει σπιράλ. Η καμινάδα στο τζάκι χρειάζεται συχνά καθάρισμα οπότε θα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σκιστεί με την βούρτσα που χρησιμοποιούν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.