Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο


Recommended Posts

Οικόπεδο προσφάτως αποχαρακτηρίστηκε από το Δασαρχείο. Ο δήμος είχε καταθέσει πρόταση εγκεκριμμένο ρυμοτομικού αλλά κατέπεσε στο Σ.τ.Ε και ακυρώθηκε. Έκτοτε δεν έχει γίνει κάποια κίνηση επανακτάθεσης νέας πρότασης. Ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια για κτήριο. Από τη πολεοδομία μου λένε ότι θέλουν να περιγράφεται, στο τοπογραφικό, η πρόταση που κατατέθηκε έστω και αν απορρίφθηκε......(τώρα γιατί?). Πάω να περάσω αρχιτεκτονικά και μου λένε οτί έχω ρυμοτομούμενα (όντως υπάρχουν διότι ένα κομμάτι του κήπου φαίνεται ότι περνάει δρόμος)

Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Πήγα και στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΚΑ και μου είπαν ότι υπάρχει εγκύκλιος που αναφέρει "όταν δεν ρυμοτομείται κτήριο τότε επιτρέπεται να προχωρήσεις σε έκδοση αδείας" αλλα δεν θυμάται κανείς τον αριθμό.....

Και εγώ ρωτάω "είναι δυνατόν σε μια πρόταση που έχει καταπέσει να ζητήται εφαρμογή αυτής?"

Link to comment
Share on other sites

ο όρος- φράση "πρόταση εγκεκριμένου ρυμοτομικού" δεν υφίσταται στην τεχνική νομοθεσία

επίσης το "όταν δεν ρυμοτομείται κτήριο τότε επιτρέπεται να προχωρήσεις σε έκδοση αδείας"

δεν έχει γενική εφαρμογή

ενδεχομένως να σου ζητούν κάποια πράγματα ενδεικτικά

πολεοδομική μελέτη υπάρχει?

πρόκειται για Οικισμό?

πρόκειται για επέκταση?

Link to comment
Share on other sites

Ο πολύ καλός συνάδελφος Θεοχάρης διατυπώνει (πάντα) εύλογες παρατηρήσεις και εύλογα ερωτήματα. Αν, όπως λες, ακυρώθηκε- "κατέπεσε"  απο΄το Σ.τ.Ε το ρυμοτομικό της περιοχής (???) στην οποία θέλεις να βγάλεις την οικ. άδεια,  τώρα η περιοχή  αυτή είναι εκτός σχεδίου?? Η άδειά σου θα είναι για εκτός ή εντός σχεδίου?? Αν θες να έχεις "τα μπόνους" του εντός σχεδίου χωρίς να δείχνεις  Ρυμ. σχέδιο προφανώς και δεν γίνεται. Γίνε λοιπόν πιο σαφής στις περιγραφές σου!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης συνάδελφε boynique σε παρακαλώ να αναγράψεις την ειδικότητα σου στο προφίλ σου όπως επιβάλλεται από τους κανόνες συμμετοχής. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.