Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριο οικισμου


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

 

Εχω αναλαβει να κανω ενα τοπογραφικο για αδεια και επειδη το οριο του οικισμου "κοβει ενα κομματι του γεωτεμαχιου (300 απο τα 1500 μετρα) απο την πολεοδομια μου ζητησαν να γραψω πανω στο τοπογραφικο τον τροπο με τον οποιο υπολογισα την θεση του οριου.

 

Τι ειναι σωστο να γραψω? Και το ρωταω αυτο διοτι 

α) Τα δυο σημεια που σχηματιζουν την ευθεια του οριου που περνα απο το γεωτεμαχιο που με αφορα δεν υπαρχουν. (καλυβα μπαρμπαθωμα , στροφη δρομου)

β) η γραμμη του οριου (αν φερω το σχεδιο σε κλιμακα 1:1 εχει μεγαλο παχος (δηλαδη ανετα μπορουν να μου πουν -Μεγαλε ειναι ενα μετρο κατω-ενα μετρο πανω)

 

Εγω Χρησιμοποιησα αεροφωτογραφια της περιοχης εφερα και την χαρτη του οριου σε κλιμακα 1:1 και προσπαθησα να τα "κουμπωσω" οσο καλυτερα μπορουσα αλλα φανταζομαι δεν θα θεωρηθει επιστημονικα αποδεκτη λυση αυτη απο τους "επιστημονες" της πολεοδομιας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει αν υπάρχει δυνατότητα να "κουμπώσεις" το σχέδιο οικισμού  με την γραμμή ορίου με μετρήσεις πεδίου και όχι με αεροφωτογραφία? Εννοώ αν υπάρχει κοντά στο γεωτεμάχιο που σε ενδιαφέρει(ή και πιο μακριά απλά θα έχεις μεγαλύτερες πλευρές οδεύσεων και δυσκολίες) κάποιο κτίριο ή οτιδήποτε άλλο που φαίνεται στο σχέδιο και να μπορεί να αποτυπωθεί για να κουμπώσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια το σύστημα "γεωτεμάχιο που σε αφορά,-γραμμή ορίου-σχέδιο οικισμού"?

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο κοντινα σημεια αναφορας στο γεωτεμαχιο μου δεν υπαρχουν. Και να ψαξω να βρω αλλα σημεια αναφορα του οριου πιστευω οτι θα χασω πολυ μονο και μονο απο την σχεδιαση του οριου πατωντας πανω στις γραμμες του σχεδιου. 

Δεν με απασχολει ο υπολογισμος του οριου. Θα χανω λιγους ποντους ισως, αλλα οπως και να εχει στο εκτος οριων κομματι δεν θα χτιστει τιποτα +οτι το κτιριο θα "μπει" στην αλλη ακρη του γηπεδου που δεν τιθεται θεμα για το αν ειναι εντος η εκτος. Τζαμπα το δειξαμε που λεει ο λογος.

Συν οτι ο πελατης μου ειχε ξαναβγαλει αδεια το 2007 αλλα δεν εχτισε και τωρα που πηγα να παρω αντιγραφο της παλιας ειδα οτι τοτε το γεωτεμαχιο το ειχαν δειξει 500-600 μετρα μακρια απο το οριο εντος οικισμου ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ! και τωρα εμενα μου ζητανε να τεκμηριωσω την σχεδιαση του οριου.

Αυτο που με απασχολει ειναι το τι θα γραψω πανω στο τοπογραφικο για να ειμαι σωστος.

Link to comment
Share on other sites

"Η σχεδίαση του ορίου έγινε βάσει του εγκεκριμένου σχεδίου οικισμου" Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο απ αυτό που σου ζητάνε. Και αν δεν στο δέχονται επισύναψε στην τελική και μια τεχνική έκθεση που θα γράφεις όσα ακριβώς έκανες και αν μπορούν ας βρουν αυτοί άλλη επιστημονικά αποδεκτή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

 

Εχω αναλαβει να κανω ενα τοπογραφικο για αδεια και επειδη το οριο του οικισμου "κοβει ενα κομματι του γεωτεμαχιου (300 απο τα 1500 μετρα) απο την πολεοδομια μου ζητησαν να γραψω πανω στο τοπογραφικο τον τροπο με τον οποιο υπολογισα την θεση του οριου.

 

Τι ειναι σωστο να γραψω? Και το ρωταω αυτο διοτι 

α) Τα δυο σημεια που σχηματιζουν την ευθεια του οριου που περνα απο το γεωτεμαχιο που με αφορα δεν υπαρχουν. (καλυβα μπαρμπαθωμα , στροφη δρομου)

β) η γραμμη του οριου (αν φερω το σχεδιο σε κλιμακα 1:1 εχει μεγαλο παχος (δηλαδη ανετα μπορουν να μου πουν -Μεγαλε ειναι ενα μετρο κατω-ενα μετρο πανω)

 

Εγω Χρησιμοποιησα αεροφωτογραφια της περιοχης εφερα και την χαρτη του οριου σε κλιμακα 1:1 και προσπαθησα να τα "κουμπωσω" οσο καλυτερα μπορουσα αλλα φανταζομαι δεν θα θεωρηθει επιστημονικα αποδεκτη λυση αυτη απο τους "επιστημονες" της πολεοδομιας.

μια χαρά μέθοδος μου φαίνεται στη περίπτωση όπου τα κτίσματα "κορυφές" σημείων περιγράμματος οικισμού, δεν υφίστανται πλέον. Αν δεν το δέχονται, τότε κάνε το άλλο. Αίτηση δική σου με συνημμένα τα τοπογραφικά, όπως έχεις θέσει το όριο του οικισμού,  για υπόδειξη ορίων οικισμού από την υπηρεσία. Το πιθανότερο είναι να υποχρεωθούν σε αυτοψία αφού αμφισβητούν τη γραμμή του οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εκτιμώς πως από την στιγμή που τα σταθερά σημάδια δεν υπάρχουν ώστε να τα αποτυπώσεις στο πεδίο και να τα ενώσεις στην αποτύπωση σου, όλες οι άλλες μέθοδοι προκύπτουν από γραφική εφαρμογή άρα ότι και να γράψεις εάν το τεκμηριώσεις σωστά και αναφέρεις ενδεχόμενες αποκλίσεις λόγω της μεθόδου, δεν μπορούν να στο αντικρούσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δεν ειναι αν θελεις ακριβεια εκατοστων. Δεν θεωρω οτι μπορω να γραψω κατι τετοιο πανω στο τοπογραφικο. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εκτιμώς πως από την στιγμή που τα σταθερά σημάδια δεν υπάρχουν ώστε να τα αποτυπώσεις στο πεδίο και να τα ενώσεις στην αποτύπωση σου, όλες οι άλλες μέθοδοι προκύπτουν από γραφική εφαρμογή άρα ότι και να γράψεις εάν το τεκμηριώσεις σωστά και αναφέρεις ενδεχόμενες αποκλίσεις λόγω της μεθόδου, δεν μπορούν να στο αντικρούσουν.

 

Ναι αλλα πως ακριβως το γραφω? Εχει καποιος γραψει κατι αντιστοιχο ποτε? Επισης ποια αποκλιση θεωρουμε δεκτη? +-0.50 για εντος οικισμου στα προτυπα του Κτηματολογιου?

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη αρτιότητας είσαι καλυμμένος όπως προανέφερες. 

ΑΡΘΡΟΝ-7. ΠΔ/24-4-85. (ΦΕΚ-181/Δ/3-5-85).

1. "Εάν ιδιοκτησία εμπίπτει εν μέρει εντός του ορίου οικισμού και εν μέρει εκτός αυτού, τότε στην περίπτωση που το εντός του ορίου τμήμα δεν έχει την αρτιότητα που ορίζεται με την απόφαση του Νομάρχη, θεωρείται ότι εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα της ιδιοκτησίας μεγέθους που αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή". 

Τα μερικά εκατοστά πάνω ή κάτω ελάχιστη σημασία έχουν, πόσο μάλλον όταν οι κορυφές του περιγράμματος του οικισμού δεν διαθέτουν πίνακα συντεταγμένων σε ΕΓΣΑ 87.

Τώρα το θέμα είναι ότι κάποιος υπάλληλος αμφισβητεί τη μέθοδο ή τέλος πάντων θέλει να "μάθει" πως έχεις αποτυπώσει το διάγραμμα του οικισμού στα επίμαχα σημεία.

Με την ίδια λογική να σε ρωτήσει και πως έχεις βρει τα τριγωνομετρικα, πως έβαλες το περίγραμμα στο απόσπασμα ΓΥΣ και όλα αυτά.

Η προσωπική μου γνώμη είναι, πως αν το αμφισβητεί, να μεταβούν στο ακίνητο για αυτοψία. Να δω τότε αν θα μπορέσουν να εντοπίσουν τις 2 επίμαχες κορυφές του περιγράμματος οικισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως μια χαρά συναρτήσει της μεθόδου που έχεις ακολουθήσει.

Δεν είναι δυνατόν σε γραφικές μεθόδους όπου εξάγεις στοιχεία από διαγράμματα κλίμακας 1:5.000 να ζητάς ακρίβεις εκατοστών. Εξήγησέ τους το αυτό.

Στην γραφική μέθοδο έχεις ακρίβεια που εξαρτάται από την κλίμακα των δεδομένων σου και την διακριτική ικανότητα του ματιού σου. Στην περίπτωση σου η ακρίβεια που θα πετύχεις δεν μπορεί να είναι καλύτερη από + - 1.μ.

Εάν τους φαίνονται κινέζικα αυτά, τότε δεν έχεις άλλη λύση από το να αιτηθείς όπως λέει ο Παύλος να θέσουν αυτοί το όριο του οικισμού σε διάγραμμα που θα τους προσκομίσεις.

(ασχέτως εάν η μέθοδος που θα χρησιμοποιήσουν αποκλείεται να είναι ορθότερη από αυτές που συζητάμε.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.