Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΠΛΑΚΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΑ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ


Vaio

Recommended Posts

Το χάραγμα με τις ρητινούχες κόλλες δεν είναι υποχρεωτικό. Εφόσον συμβαίνει σε πολλά διαμερίσματα το θέμα δεν είναι πλέον διαρροής. Μπορεί να βάλεις μια φωτό απο το πλακάκι ανάποδα να δούμε την αστοχία? ιδανικά υψηλής ανάλυσης μήπως και δούμε διάδοση ρωγμών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχω μπει ακόμα στην διαδικασία να βγάλω κάποιο απο τα πλακάκια που εχει βγάλει ζημιά διότι είμαι έν αναμονή πολιτικού μηχανικού για εκτίμηση της κατάστασης και δεν ξέρω αν μου επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω να υποθέσω βέλος πλακών λόγω μικρού πάχους;

Εξηγεί την αποκόλληση των πλακιδίων μετά την επιβολή φορτίων (εμφάνιση σε κάθε δοιαμέρισμα λίγο μετά τη κατοίκησή του)

Αλλά σε μια φωτο είδα ανασήκωμα κοντά στη (φαινόμενη) στήριξη - οπότε πάλι ίσως όχι...

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους ανασήκωμα λόγω διαστολών έχω δει ακριβώς στην πορεία των σωληνώσεων του καλοριφέρ και μάλιστα μετά από δέκα χρόνια λειτουργίας της οικοδομής.

Αφού όμως οι αποκολλήσεις έγιναν καλοκαίρι, τείνω να πιστέψω ότι το πιθανότερο είναι αυτό που λένε οι συνάδελφοι παραπάνω (παραμόρφωση της πλάκας).

Μια έρευνα στην οροφή του από κάτω ορόφου ίσως δείξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω απο το διαμέρισμά μου βρίσκεται η πυλωτή,δεν υπάρχει κάποιο άλλο διαμέρισμα. Παρόλα αυτά επειδή πέρασε κ απο το δικό μου μυαλό όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα κ στο δεύτερο υπνοδωμάτιο κ μάλιστα στο ίδιο σημείο με το πρώτο θορυβήθηκα κ έριξα μια ματια. Σε έναν έλεγχο που έκανα λοιπόν, με το δικό μου μάτι ,δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα( σκάσιμο,διαρροή,υγρασία κ.α ). Μήπως κάποιος ειδικός θα μπορούσε να δει κάτι που εγώ δεν μπορω να παρατηρήσω;

Link to comment
Share on other sites

Ενα πλακάκι απο πίσω σε φωτό και να κοιτάξεις στην πλάκα της πυλωτής για ρωγμές. Θα πρέπει να πλησιάσεις πολύ κοντά για να τις δεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν η πλάκα έχει κάνει "κοιλιά", μην περιμένεις να το καταλάβεις με το μάτι.

Επίσης οι ρωγμές που ψάχνεις δεν φαίνονται με το μάτι, θα πρέπει να πάρεις σκάλα και να ψάξεις από κοντά.

Και πάλι όμως, μπορεί να δεις κάτι που είναι "φυσιολογικό" και να νομίζεις ότι είναι "ύποπτο" ή το ανάποδο.

Ένας καλός μηχανικός είναι απαραίτητος!

Link to comment
Share on other sites

Αν η πλάκα έχει κάνει "κοιλιά", μην περιμένεις να το καταλάβεις με το μάτι.

 Ειδικά αν έχει και θερμομόνωση από κάτω!

Link to comment
Share on other sites

post-88878-0-30782700-1381248874_thumb.jpg

 

 

Μόλις ξεκόλλησα ένα και το έβγαλα φωτο ανάποδα.....παρ οτι άσχετος με το θέμα τοποθέτησης πλακιδίων διακρίνω πως ο ευσυνείδητος και αξιοπρεπεστατος κατασκευαστής μάλλον δεν έβαλε καθόλου κολα η ελάχιστη.βλεπω μόνο τσιμέντο....ειναι έτσι απο την εικόνα η κάνω λάθος....????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.