Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεος μηχανικος!!!


Spyros P

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

ονομαζομαι Σπυρος και ειμαι ενας νεος πολιτικος μηχανικος. Γραφω πρωτη φορα στον forum ζητωντας βοηθεια απο τους συναδελφους μου. 

Δουλευα σε εναν πολιτικο μηχανικο τα καλοκαιρια κατα την διαρκεια των σπουδων μου και εχω αποκτησει μια εργασιακη εμπειρια στον χωρο αλλα τωρα που τελειωσα τις σπουδες και την στρατιωτικη μου τα πραγματα ειναι προφανως διαφορετικα. Αντιλαμβανομαι οτι πρεπει να στρωθω στο διαβασμα και γι αυτον τον λογο θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε τι να διαβασω και απο που ετσι ωστε να αρχισω να κανω τα πρωτα μου βηματα. Νοιωθω λιγο πελαγωμενος με αυτον τον ογκο πληροφοριων τον οποιο δεν ξερω αν πρεπει να προσπαθησω να τον μαθω ή να περιμενω να τον μαθω στην πορεια μεσω της ενασχολησης μου με το επαγγελμα.

Οπως και να εχει θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμο αν ειχα καποιες συμβουλες για να κανω μια αρχη!

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ,ΓΟΚ, Κτηριοδομικός και οτι άλλη νομοθεσία υπάρχει και εγκύκλιος και τρέχα γύρευε και παναγία μου φύλαγε!!!

 

Καλή σταδιοδρομία και όλα με την σειρά....και πανω απο όλα καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης: www.michanikos.gr

Αν κάνεις μια αναζήτηση, θα δεις τουλάχιστον άλλα 10 θέματα με τους ίδιους προβληματισμούς και πληθώρα απαντήσεων-συμβουλών-προτάσεων...

Πάντως, το διάβασμα καλό κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στον κόσμο της πραγματικότητας!

Τώρα θα καταλάβεις πόσο άχρηστα ήταν αυτά που σου μάθαιναν!

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε όλες σου τις γνωριμίες να μπεις κάπου για αρχή αν γίνεται, ή αν υπάρχει κάποιος να σου δείξει εν ολίγης κάποια πράγματα....

Καλό το διάβασμα, αλλά αρκετά διάβασες όλα αυτά τα χρόνια...Αυτό που σου λείπει είναι εργασιακή εμπειρία και αυτό δεν σου το μαθαίνει κανένα βιβλίο....

Με λίγα λόγια, δεν ξαναπάς στον μηχανικό που ήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να αισθάνεσαι πελαγωμένος.Κι εγώ το ίδιο,αν και σε 2 χρόνια παίρνω σύνταξη!

Ψάξε και διάλεξε αυτό που σ'αρέσει πιο πολύ να κάνεις.Μετά πάλεψε με πείσμα και αξιοπρέπεια από κάπου να το ξεκινήσεις.Αν βοηθήσει και λίγο η τύχη μπορείς!

Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλό ξεκίνημα και γω νέος μηχανικός είμαι και είχα πολύ όρεξη να ασχοληθώ

με το επάγγελα και να ρίξω πολύ διάβασμα αλλά δουλειές δεν υπήρχαν τουτέστιν και λεφτά

οπότε το κίνητρο μειωνόταν. Εγώ θα σε συμβούλευα να βρεις κατί έστω και άσχετο να παίρνεις

κανα χαρτζιλίκι να μπορείς να πας για κανά καφέ γιατί νέα παιδιά είμαστε και όταν και άμα

ανοίξουν οι δουλειές θα χεις χρόνο και όρεξη να να ασχοληθείς.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή και εγώ είμαι νέος μηχανικός, με μικρή προϋπηρεσία 1-2 χρόνων, η άποψή μου είναι πως δεν έχει νόημα να κάτσεις να διαβάσεις έτσι γενικά και αόριστα.. Να κάτσεις να διαβάσεις τί και πού θα σου χρησιμεύσει; Να κάτσει να διαβάσεις μπετά μπας και σου κάτσει δουλειά στα μπετά; Και αν σου κάτσει όσο και να έχεις διαβάσει, πιστεύεις πως θα μπορείς να κάνεις μελέτη; Το ίδιο ισχύει σε όλους τους τομείς.. Το μοναδικό που θα είχε νόημα, θα ήταν να φτιάξεις ένα προσεγμένο προφιλ στο linkedin και να αρχίσει να ψάχνεις για θέσεις graduates στο εξωτερικό, που δεν θέλουν προϋπηρεσία.. ή να ανοίξεις ένα γραφείο και να κάνεις αυθαίρετα και ΠΕΑ και ίσως καμία ανακαίνιση με κάποιον πιο έμπειρο.. Διάβασμα χωρίς άμεσο στόχο, για μένα, είναι χαμένος χρόνος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.