Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Δηλ. θα υπάρχει "σωστό" ειδοποιητήριο που θα αναγράφονται συγκεκριμένα το ποσό που θα πληρώνουμε εμείς κι αυτό που θα πληρώνει ο εργοδότης;

Μια πρόσθετη ερώτηση: Αυτό που είχε βγει σε μια είδηση ότι μέχρι να γίνουν οι ΑΠΔ, μπορούμε να πάμε εμείς μια υπεύθυνη δήλωση που να φαίνεται ότι υπαγόμαστε σε αυτή την κατηγορία και να πληρώσουμε το 1/3, δεν ισχύει;

 

Ευχαριστώ πολύ και για την άμεση απάντηση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Δηλ. θα υπάρχει "σωστό" ειδοποιητήριο που θα αναγράφονται συγκεκριμένα το ποσό που θα πληρώνουμε εμείς κι αυτό που θα πληρώνει ο εργοδότης;

 

Έτσι το είχα αφήσει (εκεί μάλιστα διάβασα και την δήλωση αρμοδίου που σου παρέθεσα ότι "το σύστημα δεν μπορεί να πάρει πίσω το "λάθος" ειδοποιητήριο οπότε θα χρειαστούν συμψηφισμοί στο μέλλον με το "σωστό""), αν έχει προκύψει κάτι άλλο και το έχασα δεν ξέρω...

 

Μια πρόσθετη ερώτηση: Αυτό που είχε βγει σε μια είδηση ότι μέχρι να γίνουν οι ΑΠΔ, μπορούμε να πάμε εμείς μια υπεύθυνη δήλωση που να φαίνεται ότι υπαγόμαστε σε αυτή την κατηγορία και να πληρώσουμε το 1/3, δεν ισχύει;

 

Αυτό το είπανε για την περίπτωση που ο εργοδότης σου ΔΕΝ δεχθεί να πληρώσει τα 2/3 (δηλ. δεν σε συμπεριλάβει στην ΑΠΔ), οπότε μέχρι να επιλυθεί η όποια διαφορά θα πήγαινες χοντρικά με περίπου 13% και όχι με το πλήρες 37.95%... Δεν είχε να κάνει με το πότε θα γίνουν οι πρώτες ΑΠΔ, είχε να κάνει με το αν θα συμπεριλαμβάνεσαι σε αυτές ή όχι.

 

Ευχαριστώ πολύ και για την άμεση απάντηση!

 

Να σαι καλά!

Edited by ασπα τσινα
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρωσουμε αυτον τον μηνα την πρωτη δοση,

θα κρατήσουμε το ειδοποιητηριο και με το ιδιο ειδοποιητηριο και την ιδια εντολη πληρωμης θα πληρωσουμε και τον επομενο μηνα?

Ναι, καθώς όπως λέει στους τρόπους πληρωμής:

<<Η πληρωμή των εισφορών πραγματοποιείται σε Τράπεζες και ΕΛΤΑ με την χρήση του κωδικού εντολής πληρωμής, ο οποίος είναι ατομικός και χρησιμοποιείται για όσο χρονικό διάστημα ο ασφαλισμένος είναι υπόχρεος καταβολής εισφορών>>.

και <<Ο ίδιος κωδικός μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ανάθεση πάγιας εντολής χρέωσης λογαριασμού σε Τράπεζα της επιλογής σας>>.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι είναι πραγματικά τραγικό ανεξαρτήτως του ποσού που θα υποχρεωθεί να πληρώσει ο καθένας μας, να έχει γίνει μοναδικό θέμα σχεδόν συζήτησης στον κλάδο των μηχανικών εδώ και μήνες το ασφαλιστικό, υπό την έννοια ότι περιμένουμε μοιρολατρικά το χαράτσι που οι άσχετοι και ανάλγητοι του Υπουργείου Εργασίας (υπουργείο Ανεργίας θα έπρεπε να λέγεται κανονικά) αποφάσισαν για εμάς. Έχει ξεφτιλιστεί εντελώς η έννοια της εργασίας και η λέξη ανάπτυξη και άρα βελτίωση του κλάδου των μηχανικών (και γενικότερα της οικονομίας) πήγαν περίπατο. Και μόνο το γεγονός για παράδειγμα ότι στα ειδοποιητήρια έχει μπει μικρότερος (προς το παρόν) συντελεστής, δείχνει την προχειρότητα αφενός του γελοίου ΕΦΚΑ αλλά και την κλασική κουτοπονηριά των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, που θεωρούν ότι με τις προσωρινά ελαφρώς χαμηλότερες εισφορές θα ξεγελάσουν τα "πρόβατα" μηχανικούς. Είναι θέμα χρόνου η οριστική κατάρευση του ασφαλιστικού συστήματος και απλώς ζούμε τον απόλυτο παραλογισμό τον τελευταίο καιρό. Καλή δύναμη σε όσους αποφασίσουν τελικά να χρηματοδοτούν τον νέο ασφαλιστικό-φορέα, που αποτελεί μνημείο προχειρότητας και αναλγησίας!..

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγήκε!

Μου κάνανε τη χάρη και μου κάνανε μείωση: Από 1100 σε 750

(την οποία όμως έτσι όπως το έχουν φτιάξει το χαρτί σου παίρνει λίγο χρόνο να καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται)

αυτή είναι η περίφημη μείωση του άρθρου 90+ ;

 

Το ερώτημά μου είναι, γιατί μου βάλανε μόνο σύνταξη και υγεία. Δεν έχουμε εφάπαξ και το άλλο το μικρό εμείς οι μηχανικοί;

Δε με χάλασε, αλλά για να ξέρω αν πρέπει να περιμένω αναδρομικά που τα ξεχάσανε προσωρινά 

 

Το μόνο που μου λείπει τώρα είναι τα 750 (και τα 2500+ του Β16 που το χρωστάω)

Είμαστε σε καλό δρόμο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απ' ότι είδα σε άλλο νήμα, πράγματι τα υπόλοιπα θα έρθουν αναδρομικά! :) :) :) :) :) 

Δηλαδή, έτσι όπως το σκέφτηκε ο Κατρουγκάλ και το όλο συστηματάκι, 

εγώ για να μην πάρω σύνταξη (αφού δεν θα προλάβω λόγω υγείας) και να μην χρησιμοποιώ τον κλάδο υγείας καθόλου (δεν προλαβαίνω να αρρωστήσω) 

έχω πάρει επ' ώμου 1,5 συνταξιούχους να τους πληρώνω μόνος μου αποκλειστικά. 

Απαιτώ να μου πουν αμέσως ποιοι είναι οι δικοί μου 1,5 συνταξιούχοι. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουμε τα παπουακια τώρα οποίος αντέξει... όταν γίνουμε εμείς παπουακια θα πάμε σαν το σκυλί στο αμπέλι..

Επιστημοναρες ξηλωθείτε κάθε μήνα μαμω τα επαγγέλματα σας

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.