Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρικός Λέβητας ή Συμπίεσης Αερίου; (με LPG)


statik

Recommended Posts

Γεια σας

Θα ηθελα την γνωμη σας για ηλεκτρικο λεβητα για σπιτι 110 τμ.

Φυσικο αεριο ΔΕΝ περναει απο μενα. Πετρελαιο ΔΕΝ το θελω για διαφορους λογους. Α/Θ ειναι προς το παρον πολυ ακριβοι.

Μου εχουν μεινει 2 επιλογες

α)Ηλεκτρικος λεβητας.

Εχω νυχτερινο ρευμα και σκεφτομαι να το εκμεταλευτο στο 100%.

Δυστυχως ΔΕΝ ξερω πως ακριβως δουλευουν. Για εναν 12W που σκεφτομαι να παρω σημαινει οτι μεχρι να παρει μπρος θα εκμεταλευτει ολη την ισχυ των 12 και μετα λογικα θα κανει συντηρηση θερμοκρασιας, αλλα στα ποσα KW? Δεν τα ξερω.

Ειναι πολυ συμαντικο να μου πειτε αν ξερετε σε μια ωρα λειτουργειας ποση ωρα θα δουλεψει ή ποσα KW θα καταναλωσει.

Στα + ειναι οτι ΔΕΝ χρειαζεται να αγορασεις κανενα καυσιμο. Καθαρες δουλειες.

 

β)Λεβητας ΑΕΡΙΟΥ LPG υψηλης συμπιεσης (φιαλες γκαζιου)

 

Δεν ξερω απο καταναλωση τι κανει αλλα το μεγαλο πλην ειναι οτι καθε τοσο πρεπει να περνω τηλ. για να μου φερουν μπουκαλα (45-50ευρω η 25Kg).

Στα + οτι καποτε μπορει να περασει το φυσικο αεριο και ο λεβητας παραμενει.

 

Ti θα κανατε εσεις? Ρευμα ή φιαλες?

 

Υ.Γ. Σπιτι στην Αθηνα με σχετικα καλη μονωση. Σε περιπτωση LPG ο λεβητας θα μπει στην αυλή σε στεγασμενο χωρο για να ειναι οι φιαλες σε ανοιχτο χωρο. Ρευμα μονοφασικο.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Μου εχουν μεινει 2 επιλογες

 

 

οι ακριβότερες σε ό,τι αφορά την κατανάλωση σου έχουν μείνει....

 

καλύτερα είναι να μιλήσεις με μηχανολόγο......

 

υπάρχουν πολλά αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ....

Link to comment
Share on other sites

Με μονοφασικό ρεύμα (γενική ασφάλεια 35Α) μπορείς να τροφοδοτήσεις συνολική ισχύ 35 x 230 = 8 ΚW.

Άρα ένας ηλεκτρολέβητας 8 KW μπορεί να λειτουργεί μόνο όταν έχεις σβηστούς ακόμα και τους κουνουποδιώχτες!!!!! :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρότεινα λέβητα με LPG με μικρές φυάλες παρά μόνο με δεξαμενή αν υπάρχει χώρος/δυνατότητα εγκατάστασης.

Ο ηλεκτρολέβητας δεν αποκλείεται, απλά χρειάζεται επαύξηση ισχύος (τριφασική παροχή).

Σίγουρα καλύτερη λύση, σε κόστος χρήσης, η Α.Θ.

Περισσότερα και πιό συγκεκριμένα και πιό υπεύθυνα, δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Με φιαλες θα ειναι προσωρινα μεχρι να ερθει το φυσικο αεριο. Εχει ολη η περιοχη εκτος απο το δρομο που ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, 

 

προσωπικά το LPG θα το προτιμούσα από το ηλεκτρικό ρεύμα (εάν όπως αναφέρεις δεν υπάρχουν άλλες επιλογές). Εχει μικρότερο κόστος ανά αποδιδόμενη κιλοβατώρα ενέργειας (μονάδα θέρμανσης). Επίσης μια καλή λύση (όπως αναφέρεις και ο συνάδελφος thanar παραπάνω) ειναι και τα κλιματιστικά. Δηλαδή εάν συνδυάσεις υγραέριο με ρεύμα με αυτό τον τρόπο, θα δεις οφέλη. 

 

Υ.Γ. εάν έχεις και κάνα τζάκι, εκμεταλλεύσου το επίσης...

Link to comment
Share on other sites

Με θερμογόνο δύναμη υγραερίου ~11500 Kcal/ Kg, και με κόστος ~50€/25kg = ~2 €/kg ( για φιάλη, όχι χύμα)   ΠΟΛΥ ΧΟΝΔΡΙΚΑ, θα έχεις κόστος σχεδόν όσο το πετρέλαιο....

 

Επίσης, ΠΟΛΥ ΧΟΝΔΡΙΚΑ, θα χρειάζεσαι αλλαγή σε κάθε φιάλη σαν να αγόραζες πετρέλαιο 20-30lt τη φορά....

 

νομικά επιτρέπεται:

έως 30kg χωρίς απαίτηση άδειας (κατηγορία 0)

 

έως 100kg σε βεράντα κτλ για διαμέρισμα (κατηγορία 1) και απαιτείται άδεια πολεοδομία κτλ

έως 250kg σε εξωτερικό χώρο σε μονοκατοικία (κατηγορία 1) και απαιτείται άδεια πολεοδομία κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.