Μετάβαση στο περιεχόμενο

A/Θ υψηλων θερμοκρασιων, γνωμες-αποψεις-καταναλωση


statik

Recommended Posts

Γεια οσους εχουν βαλει αντλιες θερμοτητας υψηλων θερμοκρασιων. Θα ήθελα γνώμες-αποψεις για την λειτουργεια τους και την καταναλωση ρευματος. 

Σκεφτομαι τις Α/Θ της Daikin Altherma

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δεν μπορώ να σου δώσω κάποια άποψη/κριτική για εγκατεστημένη διότι ακόμα δεν έχω εγκαταστήσει κάποια. Μεγάλο το ενδιαφερον των πελατών όμως,

Πάντως η συγκεκριμένη που ανεφέρεις κυκλοφορεί στην αγορά 1-2 χρόνια  περίπου και έχει πολύ καλές κριτικές. Οι 80C που αποδίδει με υψηλό βαθμό απόδοσης την κατατάσουν στην καλύτερη αντλια της αγοράς. Αν όμως θες και ψύξη, η ALTHERMA δεν έχει αντιστροφή κύκλου.

Είμαι και εγώ στην έρευνα αυτήν την περίοδο για πιθανές αντικαταστάτριες Α/Θ. Αυτό που έχω δεί μέχρι τώρα είναι Α/Θ με 65C όπου με προβληματίζει. Οι προμηθευτές ισχυρίζονται ότι καλύπτει τις ανάγκες των σωμάτων (ενδεχομένως με μια μικρή καθυστέρηση για τις επιθυμητές θερμοκρασίες χωρου και με δεδομένη την υπερδιαστασιολόγηση των σωμάτων). Για αυτές τις Α/Θ πρέπει να ελεγθεί στα σώματα η απόδοση τους για την συγκεκριμένη θερμοκρασία νερού.

Και εγώ στην έρευνα είμαι οπότε... αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Οι 80C που αποδίδει με υψηλό βαθμό απόδοσης την κατατάσουν στην καλύτερη αντλια της αγοράς. 

Θεωρείς το cop 2.4-2.5 της altherma υψηλό βαθμό απόδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε timpap, αν σε προβληματιζει εσενα στη Ζακυνθο, τι να πουμε εμεις οι πιο βορειοι?

 

Η δικη μου αποψη, συνεπικουρουμενη απο μικρη εμπειρια εγκαταστασεων α/θ, ειναι οτι οι λυσεις της daikin και αλλων για 70-80C στην προσαγωγη ειναι υπερβολικες για το κλιμα της Ελλαδας, πλην Φλωρινας, Νευροκοπιου και αλλα συναφη. Τα δε σωματα που ειναι τοποθετημενα στις υπαρχουσες οικοδομες ειναι αρκετα υπερδιαστασιολογημενα για να δουλευουν κανονικα και σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες νερου. Σαφως και πρεπει να ελεγχθει, αλλα αυτο ειναι κατι που πρεπει να γινεται για ολα τα συστηματα θερμανσης και οχι μονο για τις α/θ...

 

Το καλο ειναι βεβαια οτι στις daikin εχεις την επιλογη για το ποσο νερο θα σου δωσει, οποτε, αν την βαλεις τελικα, θα καταληξεις να τη δουλευεις στους 50-55, οπως μια φιλη μου που δε με ακουσε και πηγε τελικα σε daikin. Κερδισμενος θα εισαι παλι γιατι σε χαμηλοτερη θερμοκρασια νερου ανεβαινει ο συντελεστης αποδοσης, αλλα θα καταληξεις (μαλλον) να παρεις κατι που δε θα σου χρειαζεται.

 

Εντελει, οι λυσεις αυτες ειναι για τις περιπτωσεις που δεν θελεις να κανεις κανεναν ελεγχο και καμια αλλαγη στα σωματα σου. Παρε-βαλε σου λεει και θα δουλεψει οπως ο λεβητας. Θυσιαζεις το βαθμο αποδοσης και πιθανως την συνολικη εξοικονομηση στη σαιζον, εισαι ομως ησυχος οτι θα ζεσταθεις. Σε αλλη περιπτωση θα μπορουσες να κανεις τους ελεγχους σου, να αλλαξεις, αν χρειαζεται, κανα-δυο σωματα (απιθανο σου λεω αλλά για να λεμε) και να βαλεις μια με max T 60° που θα ειναι πιθανως φθηνοτερη στην αγορα και στο κοστος χρησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια οσους εχουν βαλει αντλιες θερμοτητας υψηλων θερμοκρασιων. Θα ήθελα γνώμες-αποψεις για την λειτουργεια τους και την καταναλωση ρευματος. 

Σκεφτομαι τις Α/Θ της Daikin Altherma

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ανάγκη τους 80 βαθμούς;Αν ναι,εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την Yutaki S80 της Hitachi.Εχει πολύ καλό βαθμό απόδοσης και επιπλέον μπορεί και δουλεύει και με τον ένα συμπιεστή όταν δεν έχεις ανάγκη πάνω απο 60 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ανάγκη τους 80 βαθμούς;Αν ναι,εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την Yutaki S80 της Hitachi.Εχει πολύ καλό βαθμό απόδοσης και επιπλέον μπορεί και δουλεύει και με τον ένα συμπιεστή όταν δεν έχεις ανάγκη πάνω απο 60 βαθμούς.

Ανεπίσημα έμαθα ότι έχει και αντιστροφή κύκλου για ψύξη :idea: ! Ξέρεις κάτι? Μόνο το ταψί λείπει για τα συμπυκνώματα. Του κάνεις πατέντα και είσαι οκ. Ισχύει? Επίσης αντίσταση δέχεται extra για χαμηλότερες θερμοκρασίες?

Όσον αφορά για του 60 ή 80C, αναλόγως που βρίσκεται.

Edited by timpap
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς το cop 2.4-2.5 της altherma υψηλό βαθμό απόδοσης;

Που τα βρήκες αυτά τα COP???

Για τι θερμοκρασίες περιβάλλοντος αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

timpap,

Καμία υψηλών θερμοκρασιών δεν έχει ψύξη γιατί όλες προορίζονται για σώματα επομένως ούτε λεκανάκι συμπυκνωμάτων έχουν.Η συγκεκριμένη μονάδα δεν έχει ανάγκη αντιστάσεων γιατί μπορεί μέχρι τους -20 να σου δίνει 80 βαθμούς νερό.Η ισχύς της μειώνεται μετά τους -10 και αυτό μόνο 2 kw.

Link to comment
Share on other sites

Ανεπίσημα έμαθα ότι έχει και αντιστροφή κύκλου για ψύξη :idea: ! Ξέρεις κάτι? Μόνο το ταψί λείπει για τα συμπυκνώματα. Του κάνεις πατέντα και είσαι οκ. Ισχύει?

Η επέμβαση στο ψυκτικό κύκλωμα είναι σχετικά απλή για ένα έμπειρο ψυκτικό (προσθήκη τετράοδης βαλβίδας).

Η επέμβαση στα ηλεκτρονικά είναι αρκετά δύσκολη και δυσκολεύει όσο πιό σύγχρονο είναι το μηχάνημα.

Προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα σε ένα μηχάνημα τελευταίας τεχνολογίας.

Το "ταψί" δεν καταλαβαίνω τι χρειάζεται. (Οι Α.Θ. βγάζουν συμπυκνώματα όταν δουλεύουν σε θέρμανση και όχι σε ψύξη)

Link to comment
Share on other sites

 

Θεωρείς το cop 2.4-2.5 της altherma υψηλό βαθμό απόδοσης;

 

 

Που τα βρήκες αυτά τα COP???

Για τι θερμοκρασίες περιβάλλοντος αναφέρεσαι?

Η altherma HT για θερμοκρασία εξόδου 80°C εχει Cop 2.41-2.5 (ανάλογα με το μοντέλο) σε εξωτερική θερμοκρασία 7°C

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.