Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωμένη ένταση σε αντλία


dravig

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα πρόβλημα με μια αντλία κυκλοφορίας νερού 37kW, όπου μετά από κάποιες αλλεπάλληλες διακοπές ρεύματος, φαίνεται πλέον να υπολειτουργεί.

Πρόκειται για αντλία ανακυκλοφορίας νερού σε πισίνα, όπου δουλεύουν 2 αντλίες ταυτόχρονα και έχουν μία εφεδρική. Έχω λοιπόν τα εξής δεδομένα:

Αντλία τριφασική, σύνδεση αστέρα-τριγώνου. 

Στην μία αντλία μετράω 37-38 αμπέρ ανά φάση και στην 2η (προβληματική) 29-30 αμπέρ. Κλείνοντας την 2η και ανοίγοντας την 3η (εφεδρική) μετράω στην 3η αντλία κανονικά 37-38 αμπέρ. 

Τι μπορεί να έχει γίνει και πλέον <<τραβάει>> λιγότερα αμπέρ; Τάση μετράω 398-400V παντού. Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί κάποιο τύλιγμα;

Θα εκτιμούσα κάποια ιδέα προς τα που να κινηθώ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί κάποιο τύλιγμα;

 

 Μάλλον....

 

πρέπει να λυθεί και να πάει για επισκευή....

 

 

Υ.Γ. αν και το βρίσκω απίθανο τσέκαρε και τις ψήκρες

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ομοιόμορφη η χαμηλότερη κατανάλωση αμπέρ σε όλες τις φάσεις, μπορεί απλά να έπιασε κάποιο σκουπίδι και να δουλεύει σε μικρότερη παροχή!

Υπάρχουν φίλτρα?-Ελεγξέ τα

Οι βάνες είναι πλήρως ανοιχτές?

 

ΥΓ. Λογικά μιλάμε για AC τριφασικούς κινητήρες, οπότε ψήκτρες δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν είχε πιάσει σκουπίδι ή είχε βουλωμένο φίλτρο δεν θα ζοριζόταν και θα τράβαγε παραπάνω αμπέρ; Θα της δώσω από αλλού παροχή για να αποκλείσω ελαττωματικούς διακόπτες και αν συνεχίσει τα ίδια θα την λύσω και θα επανέλθω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ελεγχθούν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι αντλίες λειτουργούν με μικρή παροχή, οι κινητήρες ζορίζονται λιγότερο (μικρότερη ροπή-ισχύς), σε αντίθεση με αυτό που ίσως περιμέναμε διαισθητικά.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

ειδικα αν η παροχη περιοριζεται στην αναροφηση (βλεπε φιλτρο, επιστομια ,ανεπιστροφα κλπ) 

για ηλεκτρολογικο προβλημα μου φαινεται δυσκολο, πχ ενα βραχυκυκλωμα στον στατορα που θα βραχυκυκλωνε 2-3 σπειρες (λιωσιμο βερνικιου κλπ) θα αυξανε το ρευμα (συνηθως κατι τετοιο ριχνει το θερμικο) ενω επιπλεον και οι 3 φασεις να εχουν το ιδιο θεμα?

 

προτεινω λυσιμο μπρος πισω να σου φυγει η απορεια (αφου μετρησεις τυπικα την αντισταση καθε τυλιγματος για να συγκρινεις) αλλα αν δεν βρισκεις τιποτα μεμπτο την ανοιγει ολοκληρη (αλλες 4 βιδες ειναι πιο πολυ ειναι το βαρος να κουμανταρεις παρα η δουλεια)

 

ασχετο ποσο μεγαλη εναι αυτη η πισινα?

με τετοια ισχυ μια αντλια νερου με 3-4bar καταθλιψη ξεπερναει τα 200m^3/h

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει άκρη ακόμα, μάλλον αύριο θα ασχοληθώ με την συγκεκριμένη. Προς το παρόν δουλεύουν οι άλλες δύο.

Είναι σε δημόσιο κολυμβητήριο, 2700m3 δεξαμενή.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αντλία δεν αποδίδει φορτίο=δεν σπρώχνει νερό. Δεν νομίζω πως υπάρχει ηλεκτρικό πρόβλημα.

α)Συνηθέστερη περίπτωση :Μάλλον έχει αναρροφήσει αέρα και χρειάζεται εξαέρωση.

β)φίλτρο φουλωμένο / δικλείδα κλειστή

γ)Έχει κοπεί σύνδεσμος μεταξύ ηλεκτροκινητήρα-αντλίας (κόπλερ, ιμάντες, άξονας)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.