Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη φυσικού αερίου, διέλευση διαμέσου δαπέδου


asmodaios

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω αναλάβει μια μελέτη φυσικού αερίου και έχω καταλήξει στην εξής λύση:

 

ο κύριος κλάδος μπαίνει στην κουζίνα και απο εκεί διακλαδίζεται. Ο ενάς κλάδος οδεύει προς την κουζίνα αερίου

και ο άλλος κλάδος διαπερνώντας το δάπεδο της κουζίνας οδεύει προς τον λέβητα στο υπόγειο. Είναι σωστή πρακτική

αυτή?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Για ανέβασε μια κάτοψη να δούμε πως και απο που πάει ο σωλήνας κάτω στο υπόγεο...

 

Αλλα εκτός αυτού, γιατί δεν κάνεις την διακλαδωση έξω απο το σπίτι, ώστε ένας να μπεί μέσα και να πάει στη κουζίνα και ο άλλος να κατευθυνθεί στο υπόγειο ?

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν κάνω την διακλάδωση εξωτερικά είναι οτι σ'αυτή την περίπτωση για να περάσει ο σωλήνας στο υπόγειο και άρα εντός κτιρίου θα πρέπει η είσοδος της σωλήνωσης να γίνει κάτω απο το έδαφος. Σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στο παράρτημα του ΦΕΚ 976 Π.9.5.5 είναι προτιμητέο η είσοδος να γίνεται πάνω απο το έδαφος. Στην προκειμένη περίπτωση όμως που η οροφή του υπογείου είναι στη στάθμη του εδάφους αυτό δεν μπορεί να γίνει. Δηλαδή θα πρέπει να κατέβει ο κλάδος γύρω στα 60 εκ. κάτω απο το έδαφος και να μπει στο υπόγειο. Γι'αυτό και επιλέγω να κατεβάσω σωλήνωση για το υπόγειο απο την κουζίνα διαπερνώντας προφανώς το δάπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Και η όδευση στο δάπεδο απαγορεύεται. Οπότε, αν δεν υπάρχει άλλη όδευση, θα μπεις στο υπόγειο εντός εδάφους. Μπορεί να μην είναι προτιμητέο, αλλά δεν είναι απαγορευτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός

+1

 

edit

Άλλωστε προβλέπεταιι απο την τεχνική οδηγία σ΄αυτές τις περιπτώσεις η διέλευση απο το έδαφος

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Και η όδευση στο δάπεδο απαγορεύεται. Οπότε, αν δεν υπάρχει άλλη όδευση, θα μπεις στο υπόγειο εντός εδάφους. Μπορεί να μην είναι προτιμητέο, αλλά δεν είναι απαγορευτικό.

Συγγνώμη αλλά ο asmodaios δεν λέει ότι ο αγωγός θα οδεύσει στο δάπεδο, παράλληλα με αυτό (πράγμα που επιτρέπεται φτάνει να απέχει 50mm από αυτό) ή εντός του δαπέδου (που απαγορεύεται), αλλά ότι θα διαπεράσει το δάπεδο, δηλαδή θα το διατηρήσει για να κατέβει στο υπόγειο και μετά να "περπατήσει" ο αγωγός παράλληλα με την κάτω πλευρά της οροφής του υπογείου.

Το να διαπερνά ένας αγωγός φ.α. μια οροφή δεν απαγορεύεται, φτάνει η διέλευση να  γίνεται μέσα από προστατευτικό σωλήνα που να προεξέχει 5cm από την πάνω πλευρά και να είναι επαρκώς ορατός από την κάτω (Π9.5.8.5).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσουμε το γράμμα του νόμου τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο panos. Απο τη στιγμή που δεν προβλέπεται είσοδος υπόγειας όδευσης (ο κανονισμός γενικά το απαγορεύει) δεν υπάρχει άλλη λύση. Εξάλλου η διέλευση διαμέσου του δαπέδου προβλέπεται κανονικότατα, εκτός κι αν κάτι μου διαφεύγει. Το θέμα είναι οτι η λύση αυτή δεν μου αρέσει αισθητικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου απαγορεύει την υπόγεια όδευση, απλώς την θεωρεί προτιμητέα. "Π9.5.5.1 Προτίμηση εισόδου" γράφει.

Υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις κάτι σαν κουραγκλε (τόσο ώστε να χωράει χέρι) ώστε μέσα εκεί να κάνεις το κατέβασμα κατά 60 εκατ.; Αν ας πούμε η κεντρική σωλήνα οδεύει ανοδικά εξωτερικά του κτιρίου, θα μπορούσες να κάνεις -επάνω από το έδαφος πάντα- μια διακλάδωση με ένα ταυ που ο επάνω κλάδος θα όδευε προς την κουζίνα και ο οριζόντιος με μια γωνία θα ξανακατέβαινε για να μπει στο υπόγειο (με μια βάνα πριν την είσοδό του στο κουραγκλέ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω αναλάβει μια μελέτη φυσικού αερίου και έχω καταλήξει στην εξής λύση:

 

ο κύριος κλάδος μπαίνει στην κουζίνα και απο εκεί διακλαδίζεται. Ο ενάς κλάδος οδεύει προς την κουζίνα αερίου

και ο άλλος κλάδος διαπερνώντας το δάπεδο της κουζίνας οδεύει προς τον λέβητα στο υπόγειο. Είναι σωστή πρακτική

αυτή?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp

το μόνο "πρόβλημα" που βλέπω εγώ είναι οτι άν πρόκειται για λεβητοστάσιο (>50kw) τότε άσχετα απο τον αερισμό που θα πρέπει να έχει, θα πρέπει να είναι πλήρως στεγανό προς άλλους χώρους. Επίσης όταν περνάς το αγωγό αερίου μέσα απο πλάκα με διάτρηση, θα πρέπει στο τμήμα που διέρχεται ο αγωγός μέσα απο την πλάκα να έχει γύρω του προστατευτικό μανδύα απο pvc, και μάλιστα εδω (θεσ/κη) ζητανε μεταξυ αγωγου αεριου και μανδύα pvc να υπάρχει ένα μικρό κενό. Σε αυτή την περίπτωση δεν επιτυγχανεται η πλήρης στεγανότητα απο το λεβητοστάσιο προς την κουζίνα. Εκτος αν το λεβητοστασιο ειναι κάτω απο τα 50kw ή επιτρέπουν στην επα αττικής να μην υπάρχει κενό μεταξύ σωλήνα και pvc, ετσι ωστε να εχεις πλήρη στεγανότητα.

Κατα τα άλλα δεν βλέπω άλλο θέμα να μην προχωρήσεις έτσι.

Η Π9.5.5.1 όπως είναι γραμμένη το "για λόγους ασφαλείας" σε καλύπτει στην περίπτωση μόνο που εχεις πάνω απο 50kw στο λεβητοστάσιο και παράλληλα θα πρέπει να αφήσεις διάκενο αναγκαστικα μεταξύ σωλήνα αερίου και pvc. Αλλιως μπορει να σου πει η ΕΠΑ οτι μπορεις να εισελθεις στο λεβητοστασιο απο τον ισόγειο χώρο της κουζίνας και να μην σε αφηνει να μπεις υπόγεια. Ετσι την ερμηνευω εγώ..

Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τον συναδελφο οτι αν πρεπει να μπει υπογεια ο σωληνας, μπορεις να φτιαξεις ενα μικρο κουρακλε στο εδαφος, να κατεβασεις τον σωληνα μεσα σε αυτο και να εισελθεις οριζόντια μετά υπογεια. Το κουρακλε με μια σχαρα πανω θα ειναι αεριζομενο. Βεβαια δεν θα πρεπει να βρεχεται......

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.