Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνεργασία μηχανικού σε εταιρεία ΕΕ ή ΕΠΕ


kosmoarch

Recommended Posts

Γειά σας. Εργάζομαι με μπλοκάκι σε εταιρεία ΕΕ με σταθερές απολαβές + ΦΠΑ, εδώ και δύο χρόνια. Όλα πάνε καλά και ο συνεργάτης-εργοδότης μου σκέφτεται να αλλάξει την εταιρεία σε ΕΠΕ και το όνομά μου ως εκπρόσωπο! Αρχικά χαίρομαι, αλλά επειδή δεν ξέρω πολύ από αυτά, είμαι και λίγο συγκρατημένος. Τί συνεπάγεται κάτι τέτοιο? Φορολογικά, 'συμβολαιογραφικα', κτλ? τί θετικά και τί αρνητικά μπορεί να συνεπάγεται? Γενικά είναι λίγο επιφυλακτικός με τις προτάσεις στην Ελλάδα, παρόλο που εκτιμώ την μέχρι τώρα εργασία που μου έχει προσφερθεί και που αν δεν ήταν αυτή θα ήμουν σίγουρα εκτός Ελλάδας....όποιος γνωρίζει από θέματα εταιρειών περιμένω συμβουλές...

Edited by kosmoarch
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί λίγο μπερδεμένα  τα κατάλαβα.

 

Εργάζεσαι με μπλοκάκι, δηλαδή είσαι ελευθερος επαγγελματίας και του κόβεις ΑΠΥ ή τιμολόγια τώρα ,σωστά?

 

Ο εργοδότης σου σκέφτεται να αλλάξει την εταιρεία του από ΕΕ σε ΕΠΕ, σωστά?

 

Και να σε κάνει μέτοχο και εκπρόσωπο? Αυτό εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή σε εταιρεία συνεπάγεται και αντίστοιχες ευθύνες (Οκονομικές και ποινικές) κατα την διαχείριση.Επομένως η τυχόν συμμετοχή σου χωρίς ουσιαστική αρμοδιότητα στη διαχείριση και τις αποφάσεις (φυσικά με ανάλογο οικονομικό αντίκρυσμα) μάλλον πιθανούς κινδύνους εγκυμονεί και μάλιστα χωρίς κάλυψη. Όπως μή καταβολή εισφορών σε Ασφαλιστικούς φορείς, Εφορεία,απέναντι σε προμηθευτές κλπ. ...Ατυχήματακλπ . Μην σε κολακεύει η συμμετοχή και η ταμπέλα,αν δεν υπάρχει ουσιαστικός έλεγχος των δραστηριοτήτων που όπως καταλαβαίνω δεν υπάρχει.Ως εκ τούτου....ΚΡΑΤΕΙ...οι καιροί χαλεποί και πονηροί.Μόνον με συμμετοχή ως Ετερρόρυθμο μέλος Ε.Ε. και υπο προυποθέσεις δεν υπάρχει ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Εργάζομαι με μπλοκάκι σε εταιρεία ΕΕ με σταθερές απολαβές + ΦΠΑ, εδώ και δύο χρόνια. Όλα πάνε καλά και ο συνεργάτης-εργοδότης μου σκέφτεται να αλλάξει την εταιρεία σε ΕΠΕ και το όνομά μου ως εκπρόσωπο! Αρχικά χαίρομαι, αλλά επειδή δεν ξέρω πολύ από αυτά, είμαι και λίγο συγκρατημένος. Τί συνεπάγεται κάτι τέτοιο? Φορολογικά, 'συμβολαιογραφικα', κτλ? τί θετικά και τί αρνητικά μπορεί να συνεπάγεται? Γενικά είναι λίγο επιφυλακτικός με τις προτάσεις στην Ελλάδα, παρόλο που εκτιμώ την μέχρι τώρα εργασία που μου έχει προσφερθεί και που αν δεν ήταν αυτή θα ήμουν σίγουρα εκτός Ελλάδας....όποιος γνωρίζει από θέματα εταιρειών περιμένω συμβουλές...

 

 

Δηλαδή θα είσαι αχυράνθρωπος  ?

Χονδρικά θα εχεις ευθύνες εναντι του Δημοσίου για τα χρέη της ΕΠΕ (ΔΟΥ, ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ, ΔΗΜΟΙ....) και εναντι των προμηθευτών της ΕΠΕ για χρέη απλήρωτα και εναντι των εργαζομένων σε αυτή . Αν νομίζεις ότι αξίζει ...΄προχωράς .

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί λίγο μπερδεμένα  τα κατάλαβα.

 

Εργάζεσαι με μπλοκάκι, δηλαδή είσαι ελευθερος επαγγελματίας και του κόβεις ΑΠΥ ή τιμολόγια τώρα ,σωστά?

 

Ο εργοδότης σου σκέφτεται να αλλάξει την εταιρεία του από ΕΕ σε ΕΠΕ, σωστά?

 

Και να σε κάνει μέτοχο και εκπρόσωπο? Αυτό εννοείς?

ναι μέτοχο και εκπρόσωπο

 

Δηλαδή θα είσαι αχυράνθρωπος  ?

 τί εννοείς SOTIRIS?

 

Δηλαδή τί χρειάζεται μια υγιής ΕΠΕ κι επιπλέον γιατί ένας εργοδότης μου να επιθυμεί πλέον την αλλαγή της Από ΕΕ? 

Edited by kosmoarch
Link to comment
Share on other sites

ναι μέτοχο και εκπρόσωπο

 

Δηλαδή θα είσαι αχυράνθρωπος  ?

 τί εννοείς SOTIRIS?

 

Δηλαδή τί χρειάζεται μια υγιής ΕΠΕ κι επιπλέον γιατί ένας εργοδότης μου να επιθυμεί πλέον την αλλαγή της Από ΕΕ? 

 

 

Εννοώ ότι θα ασκείς διαχείρηση και επομένως θα εχεις τις αστικές και ποινικές ευθύνες του διαχειριστή ΕΝΩ ΔΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ.

Αν μιλούσαμε για μια μεγάλη πολυθενική ανωνυμη εταιρεία ,ή και μη πολυεθνική να το καταλάβω. Αλλά για μια ΕΠΕ μου έρχεται κάπως δύσκολο να το κατανοήσω.

Το κλειδί στην συγκεκριμένη απόφαση (για μετατροπή της νομικής μορφής ) είναι η τωρινή κατάσταση της εταιρείας και του μετόχου της καθώς και τα όσα πράγματι σκέφεται για το μέλλον .

Ωστόσο από την όλη οικονομία της συζήτησης ΄μπορώ να βγάλω το συμπέρασμα ότι είσαι μάλλον ασχετος (με την καλή έννοια) με τα των εταιρειών , οπότε συντιστώ να προσέξεις πολύ πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

 

Το κλειδί στην συγκεκριμένη απόφαση (για μετατροπή της νομικής μορφής ) είναι η τωρινή κατάσταση της εταιρείας και του μετόχου της καθώς και τα όσα πράγματι σκέφτεται για το μέλλον .

 

δηλαδή τί θα πρέπει να ελέγξω SOTIRIS? τί δείγματα κακού ή κακού μπορώ να έχω? γενικά είμαστε μια ομάδα με τον διευθύνοντα σύμβουλο (δλδ τον φερόμενο ως δημιουργό-ιδιοκτήτη) 3-4 μόνιμους συνεργάτες σε καθημερινή βάση κι άλλους τόσους εξωτερικούς συνεργάτες, έχουμε αρκετή δουλειά και πληρωνόμαστε μηνιαίως. η τωρινή κατάσταση της εταιρείας και του μετόχου της ως προς τί θα πρέπει να ελεγχθεί?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις ποιός είναι ακριβώς ο ρόλος σου.

 

Εκπρόσωπος μπορείς να γίνεις με μια απλή εξουσιοδότηση από τη διοίκηση της εταιρίας. ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ σημαίνει να μπορείς να έχεις πιστωτική κάρτα της ετιαρίας, μπλοκ επιταγών, να μπορείς να εκπροσωπείς την εταιρία σε υποθέσεις με εφορία, ΙΚΑ, να υπογράφεις (ίσως) συμφωνητικά προμήθειας & πωλήσεων.

 

Αλλά δεν νομίζω να είναι αυτός ο ρόλος που σου προορίζουν. Γιατί για αυτό δεν θα είχε γίνει ντόρος.

Μάλλον το πλάνο είναι να γίνεις ΜΕΤΟΧΟΣ στην περιοροσμένης ευθύνης που θα συσταθεί. Σε αυτή την περίπτωση όπως το λέει και ο τίτλος, έχεις ευθύνη (περιορισμένη) μέχρι το ποσοστό συμμετοχής σου στην εταιρία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλουν να βάλουν έναν εργαζόμενο μέσα στο παιχνίδι, σε κάθε περίπτωση είτε συμμετέχεις είτε όχι με αρχικό κεφαλαιο στην εταιρία (προφανώς όχι από όσο κατάλαβα) ΔΕΣΜΕΥΕΣΑΙ όσο αφορά τις υποχρεωσεις της εταιρίας προς τρίτους. Όχι απεριόριστα αλλά σίγουρα δεσμεύεσαι.

 

Και εδώ έρχεται το καλό ερώτημα: Στις υποχρεώσεις είναι ένας ''εκπρόσωπος'', στα κέρδη τί θα είσαι; Υπάλληλος;;;

 

Αν γκουγκλάρεις λίγο στο διαδίκτυο θα βρεις μια χονδρική περιγραφή της νομικής μορφής ΕΠΕ, θα πάρεις μια μυρωδιά του τί συνεπάγεται...

Αν οι άνθρωποι έχουν αγνές προθέσεις και νιώθεις έτοιμος να κάνεις το πρώτο σου επιχειρηματικό βήμα, προχωράς, αλλιώς προσέχεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ. χρήσιμες πληροφορίες. προφανώς και δεν θα έβαζα επιπλέον ευθύνες πέρα από τις πολλές που έχω ως μηχανικός στη δουλειά μου, χωρίς το ανάλογο 'αντάλλαγμα'...θα δούμε λοιπόν.

Edited by kosmoarch
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.