Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προωθείται νομοθετική ρύθμιση για μειωμένες εισφορές για τους μηχανικούς


Engineer

Recommended Posts

Μακάρι να γίνει....Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τις εκλογές... Αν και ακόμη βρίσκεται σε εμβρυακό στάδιο το ασφαλιστικό για να χαρακτηριστεί δίκαιο.

Το άλλο που επίσης συζητήθηκε για αύξηση των δόσεων σε 72 έχει ακούσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσείς πιστεύετε ό,τι είναι δυνατό μετά το κούρεμα του 2011; Αν το κάνει το ΤΣΜΕΔΕ θα αναγκαστεί να το κάνει στον ΟΑΕΕ.

 

Η αναλογία συνταξιούχος:ασφαλιζόμενος από 1:7 είναι 1:2. Ο τζίρος των μηχανικών μειώνεται επικίνδυνα.

 

Δεν πιστεύω ότι θα το κάνουν (απλά θα χαρώ αν γίνει)

Link to comment
Share on other sites

dimamp σωστό αυτό που λες... Πάντως σε αυτή τη χώρα βασιλεύει η ατιμωρησία... Τα λεφτά χάθηκαν/κουρεύτηκαν και ουδείς φταίει.... 

Επίσης, ποτέ δεν κατάλαβα αυτό με την αναλογία συνταξιούχων/ασφαλισμένων (το ακούω συνέχεια από δημοσιογράφους).

Δεν ήταν δηλαδή σωστές οι αναλογιστικές μελέτες???

Γιατί ο μηχανικός που πλήρωνε το ΤΣΜΕΔΕ 40 χρόνια πρέπει να περιμένει να πληρώνουν οι νέοι τις εισφορές τους για να παίρνει σύνταξη?

Αφού τα πλήρωσε τα ρημάδια τα λεφτά του.... 

 

Τουλάχιστον ας μάθουμε τι έχει γίνει και ποιοι φταίνε...

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασία αν κουρεύτηκε ή ξεκουρεύτηκε? Τώρα τι κάνουμε, με τα σημερινά δεδομένα, θα πληρώνουμε οι νεότεροι τα σπασμένα ή θα κυνηγάμε μια ζωή το χαμένο δισκοπότηρο?

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε, εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε οι νεώτεροι να πληρώνουμε τα σπασμένα.... Λεφτά δεν υπάρχουν....

Κάποιοι κατά τη γνώμη μου έφαγαν λεφτά και πρέπει να τιμωρηθούν.

Ας γίνει δήμευση και των περιουσιακών τους στοιχείων....

 

Αυτό πάντως που προωθούν μέχρι στιγμής, γενικά, είναι να γίνει δήμευση των δικών μας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Προφανώς και πληρώνουμε για τους συνταξιούχους! Το κούρεμα αφορούσε το αποθεματικό του ΤΣΜΕΔΕ, όπως ακριβώς έγινε με του ομολογιούχους του Δημοσίου (βλ. τον Βοναπάρτη Αντιπρόεδρο).

 

Ίκαρε φυσικά θα πληρώνουμε τα...αμαρτήματα των σημερινών 50άρηδων-60ρηδων. Όταν μπήκαμε στο Πολυτεχνείο παραμυθιαστήκαμε κι εμείς πολύ καλα (Ολυμπιάδα, Κτηματολόγιο, οικοδομικός οργασμός). Τώρα νομίζω ότι όλο είναι ένα πολύ καλά σκηνοθετημένο έργο στήριξης των κυβερνητικών παρατάξεων...

 

Νομίζω ότι δε βγαίνει μαθηματικά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ωραία συμφωνούμε βασικά σε όλα, αλλά δεν μπορεί να πληρώνουμε μια ζωή τα σπασμένα....Δεν βγαίνει έτσι και αλλιώς. Εκτός αν υπάρχει εγκεφαλική βλάβη. Οπότε είτε πληρώνει ο καθένας ανάλογα με το εισόδημά του, είτε γίνονται σωστοί διακανονισμοί μήπως και μπορέσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι να ανταποκριθούν. Αλλιώς η ιστορία έχει την εξής κατάληξη....Οι περισσότεροι θα βγουν εκτός αγοράς αφού δεν θα πληρώνουν (η λογική είναι ότι θα ψαχτούν αλλού επαγγελματικά). Οσοι το ψιλοπαλέψουν θα το κάνουν μαύρα, άσε που όταν σε πνίγουν τα χρέη η απόδοσή σου πέφτει (ποιος εργάζεται με όρεξη απλήρωτος πχ), η ποιότητα των υπηρεσιών πέφτει, οι αμοιβές θα πέφτουν έτσι και αλλιώς αφού σε "τιμωρούν" γιατί να μην τους τιμωρήσεις? γενικά μπάχαλο το πράγμα και καλά θα κάνουν....

Η ψυγολογία και ο χαρακτήρας των υποαπασχολούμενων και αυτών που δεν έχουν δουλειά, ενώ παράλληλα ξέρουν ότι τους ζορίζουν να πληρώσουν τα σπασμένα χωρίς αντίκρυσμα, αλλάζει επικίνδυνα...Εδω ο άλλος δεν μπορεί να φτιάξει τη ζωή του, θα συντηρεί τους συνταξιούχους...(Με όλο το συμπάθειο και εγώ συνταξιούχους γονείς έχω).

Παιδιά, να το θυμηθείτε, σε βάθος χρόνου το ΤΣΜΕΔΕ θα είναι από τα πρώτα ταμεία που παρακαλώντας θα συγχωνευθεί....Αλλιώς οι συνταξιούχοι του ταμείου, είναι ακλόνητο φαβορί να είναι οι πρώτοι που κάποιο μήνα δεν θα δουν σύνταξη...(πάλι χωρις ίχνος εμπάθειας)

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε 

 

Νομίζω ότι η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη...Επειδή είσαι ΠΜ ερωτώ: πως νομίζεις ότι θα βγάλεις το ψωμί σου; από τις οικοδομές; από εργαστάσιο που θα κανεις τη μελέτη κατασκευής; Δυστυχώς όχι φίλε μου.

 

Ή ένας ΑΤΜ: Με τα τοπογραφικά συμβολαίου ή με την άδεια για οικοδομή;

 

Και πάλι οι γενιές μας θα πάνε να ψηφίσουν ακριβώς όπως ψηφίζαν σαν φοιτητές...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να έχουμε δυνατότητα να μειώσουμε τις εισφορές, γιατί είμαστε στα δικαστηρια για την αυξηση τους?

 

Ψηφοθηρία για να βοηθήσουν τα κομματόσκυλα. 

 

Συνάδελφοι να πάμε στις εκλογες και ξέρεις εσυ ποιους δε θα ψηφίσεις,

Δεν είπε κανείς πως θα έχουμε αυτή την δυνατότητα.

Άλλο το "προωθείτε η νομοθετική ρύθμιση" και άλλο το "δημοσιεύθηκε το ΦΕΚ με την νομοθετική ρύθμιση"

 

Κάτι άκουσα και για μία ρύθμιση να μπορούν τα ταμεία να σου παίρνουν και το σπίτι αν χρωστάς....

Μήπως άκουσα λάθος όμως ή δεν κατάλαβα καλά.... Δεν μπορεί.... Να μας πάρει το κράτος και τα σπίτια για οφειλές?

Μάλλον θα ήταν απλά ένα κακό όνειρο... 

ΚΕΑΟ - Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών.

http://www.michanikos.gr/topic/36957-%CE%9A%CE%95%CE%91%CE%9F-%CE%9A%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%95%CE%AF%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CE%91%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%9F%CF%86%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CF%8E%CE%BD/

 

 

 

"και με «τίμημα» την αντίστοιχη μείωση της μελλοντικής σύνταξης"

 

γτ δε γελατε συναδελφοι;

Γιατί περιμένουμε τα νέα μέτρα "εξορθολογισμού" :smile:

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.