Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρότερη θέση στάθμευσης απο τα πολεοδομικά σχέδια


kostas pap

Recommended Posts

Σε άδεια του 2006 προβλέπονταν 2 θέσεις σταθμ. στον ακάλυπτο χώρο με αποκλειστική χρήση, συνολικού πλάτους 4,50 και για τις 2.

Λόγο μικρότερο οικοπέδου κατα 8εκ. και μετατόπισης του κτιρίου κατά 7εκ. ο ακάλυπτος μειώθηκε και ο χωρος που μπαίνουν τα αυτοκίνητα,

εχει πλέον πλάτος 4,30μ με αποτέλεσμα να έχω προβλήματα με τον όμορο ιδιοκτήτη που θεωρεί οτι δεν χωρουν 2 αυτοκίνητα και πρέπει να βάζει

μόνο αυτός το δικό του. Να κάνω τακτοποίηση με ν4178 για την δική μου θέση οτι έχει μικρότερη διάσταση ή προτείνει κάποιος συνάδελφος μιά άλλη λύση.

Να ζητήσω πραγματογνωμοσύνη απο ΤΕΕ?Εκτός απο 2,25 μ πλάτος μπορεί να ισχύουν οι διαστάσεις 2,00χ5,50 που υπάρχουν στον κτιριοδομικό μια και δεν αναφέρονται διαστάσεις στο σχέδιο

παρά μόνο το συνολικό εμβαδόν? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να λες οτι  υπαρχουν σε ΟΑ του 2006, εννοείς οτι αυτες οι δυο θεσεις φαινονταν στην ΟΑ σαν υποχρεωτικες του ν. 1221... και εχουν μεταγραφει....

 

Προφανως εχουν αποτυπωθει σε καποιο τοπογραφικο...

 

Οπότε θα κανεις εφαρμογη και θα δεις ποιόν επηρεασε η μετατόπιση της οικοδομης

 

τα υπολοιπα  ειναι θεμα... ή συννενοησης ή δικαστικών διενεξεων...

Link to comment
Share on other sites

Ζητούσα μια πολοεδομική άποψη, το ξερω οτι είναι θέμα αστικής διαφοράς για τα δικαστήρια, ευχαριστώ πάντος.

Link to comment
Share on other sites

ο Δημήτρης οσυ έδωσε και πολεοδομική διαδικασία και νομική....ολα σε ενα...

 

τι αλλο να σου πουμε για κάτι που μας το περιγράφεις μόνο(!) χωρίς να έχουμε μετρήσεις και άλλα δεδομένα και πάνω απο ολα εξ ιδίων άποψη!

 

πέρα της καλης συνεννόησης με τον γείτονα, πέρα της νομική κατάληξης... δεν κάνει κακό και η επίσκεψη σε έναν μηχανικό της αρεσκείας σας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειμαι μηχανικός προφανώς και δεν χρειάζεται να επισκεφτώ κάποιον, ελάχιστη διάσταση για 2 θεσεις διπλα-διπλα είναι 2,25 χ 2 άρα 4,50 μ, και εγώ για τους λόγους που ανάφερα

παραπάνω έχω 4,30μ, ζήτησα την γνώμη κάποιου συναδέλφου για το άν έχει κάποια ιδεα πέρα της δήλωσης με ν4178 για διαφορετικες διαστάσεις θέσησς στθμευσης κατα αποκλειστική χρήση που ανήκει σε μένα.

ωστε να κρατησει αυτός το 2.25μ που δικαιούται και να τακτοποιήσω εγω την δική μου με πλατος 2.,05μ.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχάς δεν ειπες αν αυτες οι θεσεις ειναι του 1221 ή αν οι απολειστικες χρησεις; εχουν δοθει με τον κανονισμο

 

Επίσης, δεν εχεις διασταση "4.30"

εχεις δυο θεσεις....καθε μια εχει τις δικες της διαστασεις...

Ετσι πρεπει να γραφουν τα συμβολαια...

Αν ο "αλλος" δεν επηρεαζεται απο τις "μετατοπισεις" οριων και οικοδομης...κραταει την θεση του...

Σε οσο βαθμο επηρεαζεται,  αντιστοιχα μειωνεται και η θεση του.

Το ίδιο ισχυει και για σενα...

 

Αν, τελος, προκειται για εναν χωρο 4,30Χ5μ οπου επιτρεπεται να σταθμευουν δυο αυτοκινητα...

τοτε η απομειωση γινεται στο συνολο...αρα επηρεαζονται και οι δυο...

 

Αν τα διευκρινισεις...θα μπορεσουμε να απαντησουμε ..χωρις υποθεσεις.

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Οι θέσεις αυτές ειναι κατα αποκλειστικη χρήση στον ακαλυπτο χώρο του οικοπέδου ωσ παρακολουθηματα διαμερισματων.

Το πλατος του ακαλυπτου ηταν στην αδεια 4,50μ οποτε ειχα τοποθετησει εκει 2 θεσεις διπλα-διπλα με πλατος 2,25 εκαστη,

Επειδη όμως κατα την κατασκευή επειδη ειναι γωνιακό το οικόπεδο αναγκαστικα λογο κακης κατασκευης ενος φρεατιου ομβριων στο

πεζοδρομιο να κανω οπισθοχώρηση 10εκ απο την οικοδομικη γραμμη και λογο μικρότερου οικοπέδου κατα 10εκ στην πλευρά του ακαλύπτο

, το πραγματικο πλάτος που υπαρχει στην θεση των αποκλειστικών παρκινγκ ειναι πλεον 4,30μ, με αποτέλεσμα ο ιδιοκτήτης της μιας εκ των δύο θέσεων να θεωρεί οτι δεν χωρουν 2 αυτοκινητα και για αυτο πρεπει να οικιοποιηθεί ολοκληρο τον χώρο. Ασφαλώς μπορώ να δηλώσω

χωρίς συνναίνεση, μικρότερη διάσταση της αποκλειστικής δικης μου θέσης με ν.4178, και να του αφησω το δικό του 2,25μ κρατώντασ εγω

4,30-2,25 = 2,05 ως νέο πλάτος για την δική μου, δεν δέχεται όμως ούτε αυτό. Ελπίζω να έγινα κατατοπιστικός, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το οτι εγινε "μικροτερη" μια ΘΣΑ...δεν αποτελει "διαφορετικη χωροθετηση"...

 

 

η μετατοπιση κτιριου και φραχτη οποιον επηρεασε...επηρεασε...

 

ακομα και "μιση" να εμεινε η μια...ανηκει σε αυτον που την εχει με το συμβολαιο του...

 

να παρκαρει την μηχανη του...ή το σμαρτ του...

 

ο "αλλος"-που  δεν πειραχθηκε-  δεν εχει καμμια δουλεια στην ξενη θεση...ή σε όση απέμεινε  απο αυτην...

Link to comment
Share on other sites

εγω να πώ ότι είμαστε άξιοι τής μοίρας μας σαν πολίτες αφού ασχολούμαστε αν κάτι έγινε 30 ΟΛΟΚΛΗΡΑ cm μικρότερο και άρα χωρώ μόνο εγώ κλπ.......

Δεν το πιστεύω ότι κάποιος θα αναγκαστεί να τρέξει να μπεί σε ένα νόμο να τακτοποιήσει για την διαφορά τών 30cm σε ακάλυπτο χώρο!!

Δυσκολεύουμε τόσο την ζωή μας. Δεν φτάνει που το κράτος το κάνει?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.