Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλικίες των μελών του forum.


sundance

ποια είναι η ηλικία σας?  

510 μέλη ψήφισαν

  1. 1. ποια είναι η ηλικία σας?



Recommended Posts

Έλα όμως που υπάρχουν και παππούδες τεχνοφρικιά!!

Αισίως στα 56 μου με πρώτο computer ένα Apple II το 1980, κασέτες με τα χειροποίητα προγράμματα της δουλειάς και τρομακτικό κόστος για οποιαδήποτε αναβάθμιση. Π.χ. δισκέτες 5 1/4" των 120 kb 1000 δρχ εκάστη.

12.000 δρχ τα 16 kb μνήμης. ( kilobyte μη ξεχνιόμαστε!) :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελάτε, μη τρελαίνεστε. Είναι να το έχεις. Δε φταίει σε τίποτε η ηλικία. Το θέμα είναι να είναι κανείς δημιουργικά παραγωγικός και νηφάλιος. Κατά τα άλλα ο μεγάλος είναι αλλιώς που λένε (δείτε και τα νέα downloads). Γεια σου Dimitrism. Γεια σου και σε σένα zervasgr (αλήθεια έχεις τον AppleII ακόμα?

Για τους νεώτερους που είναι γνώστες και πολλών και είναι και καλοί λύτες προβλημάτων ας δούμε σε ποια όρια κατατάσσουν εμένα.

Eγώ έχω ηλικία αν από τη ρίζα της εξίσωσης αυτής

(x-25)/1975+(x-23)/1977+(x-21)/1979+(x-19)/1981+(x-17)/1983+(x-15)/1985=(x-1975)/25+(x-1977)/23+(x-1979)/21+(x-1981)/19+(x-1983)/17+(x-1985)/15

αφαιρέσουμε το έτος του θανάτου του Einstein. (Επιτρέπονται εγκυκλοπαίδειες και ψηφιακά εργαλεία).

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που υπάρχουν και παππούδες τεχνοφρικιά!!

Αισίως στα 56 μου με πρώτο computer ένα Apple II το 1980, κασέτες με τα χειροποίητα προγράμματα της δουλειάς και τρομακτικό κόστος για οποιαδήποτε αναβάθμιση. Π.χ. δισκέτες 5 1/4" των 120 kb 1000 δρχ εκάστη.

12.000 δρχ τα 16 kb μνήμης.

 

Πέστα χρυσόστομε zerbasgr.

Το πρώτο "δικό" μου μηχανάκι ήταν ένας NewBrain με 32K RAM και 28Κ ROM μέσο αποθήκευσης δημοσιογραφικό κασετοφωνάκι για οθόνη μια ασπρόμαυρη τηλεόραση και sofware προγραμματάκια σε basic που τα είχα φτιάξει μόνος μου. Τότε ήταν που έπρεπε να στίβεις το μυαλό σου για να χωρέσει ο ελέφαντας μέσα στο σπιρτόκουτο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Apple είναι το μοναδικό μηχάνημα που έχω κρατήσει απ' όλα αυτά

τα χρόνια. Χτίστηκε τότε σταδιακά : από το κασετόφωνο πέρασα σε disk drives,

μπήκε κάρτα applesoft με άλλα 16 kb μνήμης με ενσωματωμένη την basic, (που μέχρι τότε φορτωνόταν χωριστά), κι έφτασε η μνήμη συνολικά τα 64 kb!

Μεγαλεία σας λέω!

Κι όπως λέει κι ο συνάδελφος Camelot, απέραντη οικονομία στον προγραμματισμό. Χώρος για φλυαρίες δεν υπήρχε, και οι αλγόριθμοι, ακόμη και για λόγους ελέγχου και διορθώσεων, έπρεπε να είναι ξεκάθαροι.

Ηρωικές εποχές, καθώς έπρεπε ταυτόχρονα να συντηρείς νεότευκτη οικογένεια και να στεριώνεις το μέλλον σου.

Κι όμως... θα αντάλλασσα ίσως τα πάντα για τον Apple και τα νιάτα που τον συνόδευαν...

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που υπάρχουν και παππούδες τεχνοφρικιά!!

Αισίως στα 56 μου με πρώτο computer ένα Apple II το 1980, κασέτες με τα χειροποίητα προγράμματα της δουλειάς και τρομακτικό κόστος για οποιαδήποτε αναβάθμιση. Π.χ. δισκέτες 5 1/4" των 120 kb 1000 δρχ εκάστη.

12.000 δρχ τα 16 kb μνήμης. ( kilobyte μη ξεχνιόμαστε!) :shock: :shock:

 

:shock: Είσαι πολύ μπροστά! K εγω που νόμιζα με τον Amstrad 6128 ότι ήμουν "παλιος" στα computer :D Βέβαια εγώ σε εκείνη την ηλικία έπαιζα παιχνιδάκια κ παίδευα τη logo κ τη basic...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα χρήματα να πάρω τον ΑppleII και πήγαινα σε έναν φαρμακοποιό της γειτονιάς μου που το είχε (καλή του ώρα, δεν ζει σήμερα) και μαθαίναμε παίζοντας. Ύστερα ήρθε ο Μαc Plus (τον οποίο έχω κρατήσει και εγώ, ως πρώτο μηχάνημα που δουλεύει ακόμη) με το Excel v. 1.1 (τα πρώτα λογιστικά φύλλα) σε δισκέττες των 800 Κbs, με ένα σχεδιαστικό το Macdraft και το αξέχαστο Makwhrite. Αξέχαστα χρόνια. Για περισσότερα για τα λογιστικά φύλλα και την ιστορία τους με τον Macintosh δείτε και εδώ

http://www.papasotiriou.gr/results.asp?cat=0&mode=0&ty=1&av=%D5%F0%EF%EB%EF%E3%E9%F3%F4%E9%EA%DD%F2+Excel-%E9%EE%E5%E9%F2&Go.x=13&Go.y=2

Link to comment
Share on other sites

@camelot

45

 

Κι όπως λέει κι ο συνάδελφος Camelot, απέραντη οικονομία στον προγραμματισμό. Χώρος για φλυαρίες δεν υπήρχε, και οι αλγόριθμοι, ακόμη και για λόγους ελέγχου και διορθώσεων, έπρεπε να είναι ξεκάθαροι.

Aν πιστέψει πάντως κάποιος τα όσα γράφουν τα σύγχρονα βιβλία προγραμματισμού μάλλον το αντίθετο συνέβαινε. Ο κώδικας μόνο σαφής δεν ήταν εκείνα τα χρόνια (spaghetti code κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.