Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλήματα θέρμανσης σε νέο διαμέρισμα!!!!


Raoulh79

Recommended Posts

Αγαπητοί κύριοι,

Θα χρειαστω τις συμβουλές σας, και σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων σε όσους απαντήσουν. Αγόρασα ενα διαμέρισμα πριν απο 2 χρόνια. Λόγω οικονομικής δυσκολίας κατάφερα να μένω σχεδόν μόνιμα στο διαμέρισμα απο το καλοκαίρι. Λοιπών ήρθε ο χειμώνας κ μου εχουν παρουσιαστεί δυο σοβαρά θέματα για ενα νέο διαμέρισμα: 1) ο κατασκευαστής έχει βάλει ηλιακό 3λης ενέργειας, προς κακή μου τύχει τον τελευταίο μήνα που δεν είχαμε ήλιο για να ζεσταίνει το νερό ο ηλιακος, διαπίστωσα οτι το νερό δεν ζεστενει ούτε με το θερμοσίφωνα που τον ενεργοποιώ απο τον πίνακα με μια ασφάλεια, αλλα ούτε όταν ανοίγω την θέρμανση (καλοριφέρ) στο διαμέρισμα. Εχω ανεβεί πανω στην ταράτσα κ βλέπω οτι ο ηλιακος ειναι συνδεδεμένος. Κάποιος μου ειπε οτι μπορεί να φτεει η ηλεκτροβανα. Τι μπορεί να φτεει; Πιστεύεται οτι θα πρεπει να μου καλήψει την ζημιά ο κατασκευαστής; 2) το δεύτερο κ Επησης σημαντικό ειναι οτι ο κατασκευαστής μου πούλησε το σπίτι με προδιαγραφές green house υποτίθεται, αλλα εγω βλέπω οτι υπάρχει απολεια θέρμανσης επίδη μπάζει αέρας (απο κάτω) απο τις μπαλκόνοπορτες, παράθυρα κ την εξωτερική πόρτα. Τα παντζουρια και οι πόρτες κ τα παράθυρα ειναι Alumil, οπότε πιστεύω οτι κατι δεν έγινε σωστά στην τοποθέτηση τους. Κάποιος μου ειπε οτι υπάρχει περίπτωση να μην

Εχουν βάλει στης ράγες κάποιο υλικό (δεν θημαμε αυτή την στιγμή). Ειμαι λιγο απογοητευμένος απο αυτά που εχω ανακαλύψει κ θα ήθελα να βρω μια λύση σύντομα γιατι εχω προβλημα όπως καταλαβαίνετε.

Σας ευχαριστώ κ πάλι προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, για τον θερμοσίφωνα πρέπει να τσεκάρεις εάν είναι ανοικτές οι βάνες που τον τροφοδοτούν με νερό, προσοχή, είναι πολύ σημαντικό γιατί εάν τον ανάβεις χωρίς να έχει νερό μέσα θα καεί η αντίσταση του. Οπότε, ψάξε για κλειστές βάνες.........το είχα πάθει και εγώ, σε καινούργιο σπίτι. Τα αλουμίνια θέλουν στεγανοποίηση με σιλικόνη γύρω γύρω από την κάσα τους, δεν είναι κάτι, μπορεί να το κάνεις και μόνος σου με ένα πιστόλι σιλικόνης.........καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, δεν είναι δύσκολο, μπορεί να πάει και στον "αλουμινά ξάδερφό" του να κόψει μερικά κουφώματα να τα περάσει....... ελπίζω με θερμοδιακοπή...

 

Α ρε λαμόγια κατασκευαστές.............

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Οι Βανες ειναι ανοιχτές, δηλαδή εχουν την φορά που εχουν και οι άλλες Βανες απο τα διαμερατα. Οπότε θέλω να πιστεύω οτι ειναι ανοιχτές, καμία άλλη ιδέα; Όσο αφορά για τα αλουμημια τι σιλικόνη που θα την βαλω ακριβός; Στο κάτω μέρος, εκεί που πατάνε οι πόρτες σηρομενες στην ραγα, που μπενει η σιλικόνη; Εάν μπορείτε να μου εξηγησετε λιο πιο αναλυτικά...

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί κύριοι,

Θα χρειαστω τις συμβουλές σας, και σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων σε όσους απαντήσουν. Αγόρασα ενα διαμέρισμα πριν απο 2 χρόνια. Λόγω οικονομικής δυσκολίας κατάφερα να μένω σχεδόν μόνιμα στο διαμέρισμα απο το καλοκαίρι. Λοιπών ήρθε ο χειμώνας κ μου εχουν παρουσιαστεί δυο σοβαρά θέματα για ενα νέο διαμέρισμα: 1) ο κατασκευαστής έχει βάλει ηλιακό 3λης ενέργειας, προς κακή μου τύχει τον τελευταίο μήνα που δεν είχαμε ήλιο για να ζεσταίνει το νερό ο ηλιακος, διαπίστωσα οτι το νερό δεν ζεστενει ούτε με το θερμοσίφωνα που τον ενεργοποιώ απο τον πίνακα με μια ασφάλεια, αλλα ούτε όταν ανοίγω την θέρμανση (καλοριφέρ) στο διαμέρισμα. Εχω ανεβεί πανω στην ταράτσα κ βλέπω οτι ο ηλιακος ειναι συνδεδεμένος. Κάποιος μου ειπε οτι μπορεί να φτεει η ηλεκτροβανα. Τι μπορεί να φτεει; Πιστεύεται οτι θα πρεπει να μου καλήψει την ζημιά ο κατασκευαστής; 2) το δεύτερο κ Επησης σημαντικό ειναι οτι ο κατασκευαστής μου πούλησε το σπίτι με προδιαγραφές green house υποτίθεται, αλλα εγω βλέπω οτι υπάρχει απολεια θέρμανσης επίδη μπάζει αέρας (απο κάτω) απο τις μπαλκόνοπορτες, παράθυρα κ την εξωτερική πόρτα. Τα παντζουρια και οι πόρτες κ τα παράθυρα ειναι Alumil, οπότε πιστεύω οτι κατι δεν έγινε σωστά στην τοποθέτηση τους. Κάποιος μου ειπε οτι υπάρχει περίπτωση να μην

Εχουν βάλει στης ράγες κάποιο υλικό (δεν θημαμε αυτή την στιγμή). Ειμαι λιγο απογοητευμένος απο αυτά που εχω ανακαλύψει κ θα ήθελα να βρω μια λύση σύντομα γιατι εχω προβλημα όπως καταλαβαίνετε.

Σας ευχαριστώ κ πάλι προκαταβολικά...

Οταν λες συνδεμενος ο ηλιακος τι εννοεις?εχει καλωδιο?? 

για τα αλουμινια υπαρχουν κατι λαστιχα στις ραγες αλλα πρεπει να ερθει αλουμινας να τα δει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Οι Βανες ειναι ανοιχτές, δηλαδή εχουν την φορά που εχουν και οι άλλες Βανες απο τα διαμερατα. Οπότε θέλω να πιστεύω οτι ειναι ανοιχτές, καμία άλλη ιδέα; Όσο αφορά για τα αλουμημια τι σιλικόνη που θα την βαλω ακριβός; Στο κάτω μέρος, εκεί που πατάνε οι πόρτες σηρομενες στην ραγα, που μπενει η σιλικόνη; Εάν μπορείτε να μου εξηγησετε λιο πιο αναλυτικά...

Ευχαριστώ και πάλι...

Δηλαδή, εάν ανοίξεις το ζεστό τρέχει νερό, οκ, εάν οι βάνες είναι ανοικτές, τότε θα πρέπει να δεις την ηλεκτρική σύνδεση στον πίνακα και στον θερμοσίφωνα, να ανοίξεις τον ηλ. πίνακα και το κουτί σύνδεσης πάνω στον θερμοσίφωνο, εάν δεν το κατέχεις κάλεσε ηλεκτρολόγο............όσο για τα αλουμίνια, όχι στους οδηγούς της πόρτας, αλλά στη κάσα, μεταξύ πατώματος και κάσας. Ανέβασε καμία φωτογραφία το σημείο να το δούμε κιόλας.....

Edited by thanasis karakatsanis
Link to comment
Share on other sites

Raoul, τα πράγματα είναι απλά:

Μίλα με τον κατασκευαστή. Ζήτα να σου σου στείλει έναν ηλεκτρολόγο ή έναν υδραυλικό για τον θερμοσίφωνα, και έναν αλουμινά για τα κουφώματα.

 

1....Πιστεύεται οτι θα πρεπει να μου καλήψει την ζημιά ο κατασκευαστής;

 

2....ο κατασκευαστής μου πούλησε το σπίτι με προδιαγραφές green house υποτίθεται, αλλα εγω βλέπω οτι υπάρχει απολεια θέρμανσης επίδη μπάζει αέρας (απο κάτω) απο τις μπαλκόνοπορτες,

 

 

1. ναι,

2. Τι είναι το green house?  Μηπως κατοικία με ενεργειακή κατάταξη Α? Αν ναι, τότε κοιτα την τελική ενεργειακή επιθεώρηση.

 

Link to comment
Share on other sites

2. Τι είναι το green house?  Μηπως κατοικία με ενεργειακή κατάταξη Α? Αν ναι, τότε κοιτα την τελική ενεργειακή επιθεώρηση.

Και αν είναι Α, στείλε το πιστοποιητικό στην ΕΥΕΠΕΝ για έλεγχο. Εκεί να δεις γέλια!

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Και αν είναι Α, στείλε το πιστοποιητικό στην ΕΥΕΠΕΝ για έλεγχο. Εκεί να δεις γέλια!

 Ενα θέμα είναι τι κατάταξη έχει το ενεργειακό πιστοποιητικό και άλλο θέμα ποια είναι η κατάσταση της οικίας. Δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση έστω ας υποθέσουμε ότι το διαμέρισμα έχει κατάταξη Γ και ο συνάδελφος που έκανε την επιθεώρηση έλαβε υπόψη του τα διπλά κουφώματα ή την ύπαρξη συστήματος παραγωγης ΖΝΧ τριπλής ενέργειας. Είναι προφανές ότι δεν έχει καμία ευθύνη αν αυτά δεν λειτουργούν σωστά!!!

 

Οσον αφορά το πρόβλημα του άτυχου ιδιοκτήτη, γιατί αυτό είναι το θέμα, σε συνεργασία με έναν δικηγόρο να προβεί στην επιστολή επιστολής- εξώδικου προς τον κατασκευαστή στην οποία να αναφέρει τα προβλήματα. Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Στην συνέχεια, ανάλογα και με την στάση του εργολάβου μπορεί να αποφασίσει ποια θα είναι τα επόμενα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

2. Τι είναι το green house?  Μηπως κατοικία με ενεργειακή κατάταξη Α? Αν ναι, τότε κοιτα την τελική ενεργειακή επιθεώρηση.

green house είναι το θερμοκήπιο οπότε καλώς εχει και φυσικό αερισμό:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.