Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί ελέγχου τίτλου ιδιοκτησίας....


Recommended Posts

Καπου διαβασα σε ενα θεμα μεσα στο φορουμ.....(και επειδη δε θυμαμαι πιο ηταν ανοιγω εξτρα θεμα).....οτι δε χρειαζεται για τοπογραφικα συμβολαιων να κανουμε ελεγχο τιτλων ιδιοκτησιας και οτι μπορουμε να γραψουμε στην δηλωση μας οτι δεν εχει γινει ελεγχος....

Αν δε κανεις ελεγχο πως θα ξερεις οτι ενα αγροτεμαχιο δεν υπαγεται σε καποια παρεκλιση του 24/31.5.1985?

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα διαβάσεις το συμβόλαιο.

Αυτό που δεν είναι δικιά σου αρμοδιότητα είναι να κάτσεις να ψάξεις (κ μάλιστα ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ)στα υποθηκοφυλακεία για την ύπαρξη ή όχι του γηπέδου.Αν πέσεις σε τέτοια περίπτωση για να εξακριβώσεις αρτιότητα,τότε ναι,πρέπει να γίνει έλεγχος τίτλων εις βάθος του απαιτούμενου χρόνου για να αποδειχθεί η ύπαρξη του γηπέδου στη χρονολογία των παρεκκλίσεων του 270Δ

Αν όμως το συμβόλαιο είναι πριν το 62,τότε σου φτάνει(πιθανόν) απλά να το διαβάσεις.

Αυτή είναι η γνώμη μου και τη λέω αφού έχω καεί.Στην τελική,πρέπει να τρώνε κ οι δικηγόροι,να γίνεται rotation στο ρευστό για να καταλήξει κ σε εμάς.Κ μην μασάτε,προστατεύετε τον ιδιώτη κ το όνομά σας με αυτόν τον τρόπο.Αν κάνετε γκάφα,μένει για πάντα η υπογραφή σας σε ΑΚΥΡΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βασικά αυτό που κάνω εγώ είναι ότι σε κάθε δήλωση μηχανικού αφού γράψω αν το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και τα σχετικά από κάτω γράφω: Τίτλος κυριότητας: Συμβόλαιο (αριθμός)/(ημερομηνία)

Σύμφωνα δηλαδή με αυτό το συμβόλαιο γίνεται το συγκεκριμένο τοπογραφικό διάγραμμα και από αυτό προκύπτει και ο έλεγχος της αρτιότητας από άποψη χρόνου δημιουργίας. Αν πάλι δεν υπάρχει συμβόλαιο τότε υπογράφει ο ιδιοκτήτης με υπεύθυνη δηλωση (πάνω στο τοπογραφικό) ότι ευθύνεται για τα όρια του γηπέδου που μου υπέδειξε να αποτύπώσω (και τον αναφέρω "ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης του γηπέδου..."

Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο....Όσο γίνεται τουλάχιστον.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα σας και χρονια πολλά! στη β. ελλαδα υπάρχουν πολλά αγροκτήματα με διανομέσ του υπ. γεωργίας οπότε είναι γνωστοσ ο χρονοσ δημιουργίας του αγροτεμαχίου. αυτό ισχύει βέβαια όταν συντάσσεται τοπογραφικο επί του όλου. για οποιδήποτε διαιρετο τμήμα γίνεται ερευνα τίτλων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα.

Ένας γνωστός, μού έφερε το τοπογραφικό ενός οικοπέδου που θέλει να αγοράσει.

Όπως θα πάει σε δικηγόρο για τον έλεγχο των τίτλων από νομικής πλευράς, έτσι θέλει και από εμένα έναν έλεγχο από πλευράς μηχανικού.

Μπορείτε να με συμβουλέψετε τι πρέπει να ελέγξω;

 

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, DOOM.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ήμουν εγώ ο υποψήφιος αγοραστής, θα ήθελα 1) να ελέγξει ένας τοπογράφος μηχανικός εάν στο τδ αναφέρονται όλα τα στοιχεία που καθορίζουν την ταυτότητα, αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του οικοπέδου και 2) να συντάξει ένα νέο (πρόσφατο) τοπογραφικό, με βάση το οποίο θα υπέγραφα το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.