Μετάβαση στο περιεχόμενο

Α/Θ για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες


giorgos1980

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Θέλω να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου με οικονομικότερη λύση και σκέφτομαι 

και τις Α/Θ. Η απορία μου είναι αν ένα τέτοιο σύστημα μπορεί να είναι αποδοτικό

 σε περιοχές όπως η Φλώρινα με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες(-5 εώς -10 σταθερά,πολλές φορές και -20οC)

Το σπίτι είναι κατασκευασμένο στα τέλη του '80.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς φίλε σε τετοιες θερμοκρασίες λειτουργίας το υψηλό COP πάει περίπατο,όχι ότι δεν θα ζεσταθείς αλλά καλύτερο θα ήταν αν έχεις ενδοδαπέδια

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλότερο COP οπότε μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος?

Δηλαδή δεν θα καλύπτει τις ανάγκες για θέρμανση ή για να ζεσταθώ

θα καίω περισσότερο ρεύμα, άρα δεν αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως είπε και ο συνάδελφος παραπάνω είναι αρκετά χαμηλές οι θερμοκρασίες σου όποτε και το COP σου δεν θα είναι το ιδανικό,εγώ θα έλεγα εφόσον υπάρχει χώρος και οικονομική δυνατότητα να κοιτάξεις την λύση της γεωθερμίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις σωστή επιλογή μοντέλου θα ζεσταθείς σίγουρα αλλά το θέμα είναι ότι σε τετοιες συνθήκες θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος,μικρότερη αποδοτικότητα της αντλίας και επομένως μεγαλύτερο χρόνο απόσβεσης του κόστους αγοράς της.Ασε που για αυτές τις θερμοκρασίες θα πρέπει να την υπερδιαστασιολογήσεις πάρα πολύ.Γιατί δεν κάνεις ένα σύστημα αντλίας και λέβητα μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Με γεωθερμία δεν έχω  ασχοληθεί,θα το κοιτάξω.

Αντλία και λέβητα μαζί?Θα καίω και πετρέλαιο παράλληλα δλδ?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δουλεύεις την αντλία μέχρι μια συγκεκριμένη εξωτ.θερμοκρασία και απο εκεί και κάτω επειδή θα πέφτει ο βαθμός αποδοσής και δεν θα πολυσυμφέρει να βοηθάει και ο λέβητας.Με αυτό τον τρόπο θα εκμεταλεύεσαι την αντλία στις θερμοκρασίες που θα έχει υψηλό COP και δεν θα αναγκαστείς να επιλέξεις μεγαλύτερο μοντέλο για να σε καλύψει στις πιο ακραίες εξωτ.θερμοκρασίες.Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός

Link to comment
Share on other sites

Το όριο θερμοκρασίας που από κει και κάτω δεν με συμφέρει

και θα βοηθάει ο λέβητας πως θα καθοριστεί?

Οι γεωθερμικές είναι πολύ ακριβότερες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά θα ήταν καλύτερο να σου τα πει ένας μηχανολόγος που ασχολείται με αντλίες.Να σου κάνει μια μελέτη απωλειών και να σου προτείνει αυτό που σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.