Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακή επιθεώρηση ισόγειου καταστήματος


irini86

Recommended Posts

...........Στη καρτέλα θα τσεκάρεις ΤΜΗΜΑ ΚΤΗΡΙΟΥ και στην ιδιοκτησία θα γράψεις ΙΣ

 

Την αποθήκη θα την λάωβεις ως ΜΘΧ, αν μεταξύ του καταστήματος και αυτής υπαρχει πόρτα που χωρίζει τις 2 ζώνες, αν δεν υπάρχει πόρτα θα θεωρήσεις όλη τη κάτοψη του καταστήματος 1 ΘΖ...................

Δημήτρη είσαι σίγουρος για το ότι το αντιμετωπίζουμε σαν "Τμήμα κτιρίου" (οπότε μπορεί να γίνει χρήση της παραδοχής του U/2 για τον τοίχο προς τον κοινό και για τις δύο χρήσεις μη θερμαινόμενο χώρο της σκάλας) και όχι σαν "Ολόκληρο κτίριο";

Αν αντιμετωπιστεί σαν "τμήμα κτιρίου", την παραδοχή του U/2 μπορεί να την κάνει και για την μη θερμαινόμενη αποθήκη, αν αυτή έρχεται σε επαφή τόσο με το κατάστημα όσο και με την κατοικία του Α' ορόφου.

 

.................Ο απέναντι τοίχος, ασχετα να εφάπτεται με άλλο κτηριο, θεωρείται οτι είναι σε επαφή με τον αέρα

Αν το όμορο έχει χρήση "κατάστημα" ή γενικά είναι -λόγω χρήσης- θερμαινόμενος χώρος, τότε αυτός ο τοίχος ή θα καταχωρηθεί σαν "μεσοτοιχία" (αν το εξεταζόμενο κατάστημα θεωρηθεί "ολόκληρο κτίριο") ή δεν θα καταχωρηθεί καθόλου (αν θεωρήσουμε το υπό εξέταση κατάστημα σαν "τμήμα κτιρίου") μιας και πρόκειται για αδιαβατική επιφάνεια.

 

Υ.Γ.: Αν τόσο στο λογισμικό του ΤΕΕ όσο και στο buildingcert υπήρχαν οι επιλογές "κτίριο" ή "κτιριακή μονάδα" όπως ορίζονται και στο Ν. 4122/2013, τα πράγματα θα ήταν πιο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Μου ανατέθηκε η επιθεώρηση ενός ισόγειου καταστήματος για μεταβίβαση ιδιοκτησίας απο πατέρα σε γιό.

 

 

Εγραψα στην αρχή ότι όλο το κτίριο είναι το κατάστημα στο ισόγειο και ένα διαμέρισμα από πάνω

η σκάλα για το διαμέρισμα είναι σε κλειστό μη θερμαινόμενο χώρο δίπλα από το μαγαζί

 

 

Δημήτρη είσαι σίγουρος για το ότι το αντιμετωπίζουμε σαν "Τμήμα κτιρίου" (οπότε μπορεί να γίνει χρήση της παραδοχής του U/2 για τον τοίχο προς τον κοινό και για τις δύο χρήσεις μη θερμαινόμενο χώρο της σκάλας) και όχι σαν "Ολόκληρο κτίριο";

Αν αντιμετωπιστεί σαν "τμήμα κτιρίου", την παραδοχή του U/2 μπορεί να την κάνει και για την μη θερμαινόμενη αποθήκη, αν αυτή έρχεται σε επαφή τόσο με το κατάστημα όσο και με την κατοικία του Α' ορόφου.

 

Πάνο έχω καταλάβει οτι, αν εξετάζεται ''τμήμα κτηρίου'' (ανεξάρτητα αν βγαίνει για το σύνολο του κτηρίου διαφορετικό ΠΕΑ λόγω χρήσης), τότε χώρος που δεν θερμαίνεται και θεωρείται ΜΘΧ στο υπο εξέταση χώρο, εγω παίρνω το U/2 της διαχωριστικής επιφάνεις μεταξύ ΘΖ και ΜΘΧ

 

Αντίθέτα στη περίπτωση εξέτασης ''όλου του κτηρίου'', εξετάζω τη/τις ΘΖ και περιγράφω κανονικά και το/τους ΜΘΧ

 

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε...μάλλον στο ότι και ο τοίχος σε επαφή με το κλιμακοστάσιο πρέπει να πάει με U/2 κάτι που δεν έγραψα, αλλα στην 1η απάντηση που έδωσα σε σχέση με το αρχικό ερώτημα, δεν έγραφε οτι υπάρχει ΚΑΙ κλιμακοστάσιο για τον Α' όροφο, έκανε αναφορά μόνο για αποθήκη, νομίζω δεν ήταν σαφής εξ αρχής η διατύπωση της συναδέλφου

 

Άλλωστε σε κάποιο μύνημα της γράφω οτι ...''ένα-ένα τα λες..''

Ελπίζω να έχω καταλάβει σωστά το ερώτημα σου, αν όχι σε παρακαλώ διόρθωσε με

 

Αν το όμορο έχει χρήση "κατάστημα" ή γενικά είναι -λόγω χρήσης- θερμαινόμενος χώρος, τότε αυτός ο τοίχος ή θα καταχωρηθεί σαν "μεσοτοιχία" (αν το εξεταζόμενο κατάστημα θεωρηθεί "ολόκληρο κτίριο") ή δεν θα καταχωρηθεί καθόλου (αν θεωρήσουμε το υπό εξέταση κατάστημα σαν "τμήμα κτιρίου") μιας και πρόκειται για αδιαβατική επιφάνεια.

 

Υ.Γ.: Αν τόσο στο λογισμικό του ΤΕΕ όσο και στο buildingcert υπήρχαν οι επιλογές "κτίριο" ή "κτιριακή μονάδα" όπως ορίζονται και στο Ν. 4122/2013, τα πράγματα θα ήταν πιο απλά.

 

Σ' αυτό έχεις δίκιο, έγραψα απο ταχύτητα σε επαφή με εξ. αέρα αντί του ορθού (που επισημαίνεις) για αδιαβατική επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει θέμα αν διαφωνούμε ή συμφωνούμε.

Αυτό που βάζω σαν προβληματισμό για όλους μας είναι το εξής απλό.

  • Δυόροφη οικοδομή με ένα κατάστημα (ή οποιαδήποτε χρήση τριτογενούς τομέα) στο ισόγειο και δύο κατοικίες στον Α' όροφο. Υπάρχει και εσωτερικό κλιμακοστάσιο μη θερμαινόμενο που έρχεται σε επαφή τόσο με το κατάστημα όσο και με τις δύο κατοικίες.

Αν πάμε να εκδώσουμε ΠΕΑ για μια από τις δύο κατοικίες, τότε μπορούμε και πρέπει να την χαρακτηρίσουμε "τμήμα κτιρίου" και καθώς ο μ.θ.χ. έρχεται σε επαφή και με τις άλλες δύο χρήσεις κάνουμε χρήση της παραδοχής του U/2 για τα δομικά στοιχεία της κατοικίας που έρχονται σε επαφή με αυτόν τον μ.θ.χ.

 

Αν πάμε να εκδώσουμε ΠΕΑ για το (μοναδικό) κατάστημα του Ισογείου, τότε έχουμε το δικαίωμα να το θεωρήσουμε και αυτό σαν "τμήμα κτιρίου" (οπότε να κάνουμε και γι' αυτό την χρήση της παραδοχής U/2) ή θα πρέπει να το χαρακτηρίσουμε "κτίριο" (ολόκληρο κτίριο), οπότε θα ήμαστε αναγκασμένοι να περιγράψουμε τον μ.θ.χ.;

Η ίδια ερώτηση ισχύει και για την περίπτωση που κληθούμε να εκδώσουμε ΠΕΑ και για τις δύο κατοικίες μαζί σαν μία χρήση.

 

Με βάση τον ορισμό της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του Ν. 4122/2013 όσον αφορά την "κτιριακή μονάδα", λέω πως ναι μπορούμε και στις τρεις περιπτώσεις να θεωρήσουμε πως εξετάζουμε "τμήμα κτιρίου". Δεν είμαι όμως σίγουρος αν και η ΕΥΕΠΕΝ έχει την ίδια άποψη.

<<Άρθρο 2. Ορισμοί

2. «Κτιριακή μονάδα»: τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά>>.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάμε να εκδώσουμε ΠΕΑ για το (μοναδικό) κατάστημα του Ισογείου, τότε έχουμε το δικαίωμα να το θεωρήσουμε και αυτό σαν "τμήμα κτιρίου" (οπότε να κάνουμε και γι' αυτό την χρήση της παραδοχής U/2) ή θα πρέπει να το χαρακτηρίσουμε "κτίριο" (ολόκληρο κτίριο), οπότε θα ήμαστε αναγκασμένοι να περιγράψουμε τον μ.θ.χ.;

Η ίδια ερώτηση ισχύει και για την περίπτωση που κληθούμε να εκδώσουμε ΠΕΑ και για τις δύο κατοικίες μαζί σαν μία χρήση.

 

Με βάση τον ορισμό της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του Ν. 4122/2013 όσον αφορά την "κτιριακή μονάδα", λέω πως ναι μπορούμε και στις τρεις περιπτώσεις να θεωρήσουμε πως εξετάζουμε "τμήμα κτιρίου". Δεν είμαι όμως σίγουρος αν και η ΕΥΕΠΕΝ έχει την ίδια άποψη.

<<Άρθρο 2. Ορισμοί

2. «Κτιριακή μονάδα»: τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά>>.

 

Πάνο εγω τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι, οπως έγραψα παραπάνω για ''ολόκληρο κτήριο'' (ανεξάρτητα αν θα εκδοθούν 2 ΠΕΑ με 2 χρήσεις) περιγράφω τις ΘΖ και το/τους ΜΘΧ

 

Στη περίπτωση ''τμήματος'', είτε μεμονωμένου διαμερίσματος είτε πολλών με χρήση κατοικίες, πέρνω το U/2 με την διαχωριστική επιφάνεια

 

Δεν ξέρω αν είναι σωστή ή λάθος η θεώρηση μου...αλλα ΜΑΛΛΟΝ δικαιόνομαι απο τον ορισμό του άρθρου 2 του Ν. 4122 που παραθέτεις

 

Τώρα τι εννούσε ή τι σκεφτότανε ο ''ποιητής'' την ώρα που το συνέτασε, τι να πω ?  Μόνο αυτός ήξερε και ξέρει

 

Αλλά ας μας πει και κάποιος άλλος συνάδελφος την άποψη του, νομίζω είναι αρκετά ενδιαφέρον το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

σε απάντηση συναδέλφου που ενέφερε πως δεν χρειάζεται πεα για γονική οαροχή ήθελα να πω, ότι δεν θα γινει μεταβίβαση τησ ιδιοκτησίας αλλά της επιχείρησης και το πεα το ζητάει η εφορία

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι για να βάλεις ''ολόκληρο κτίριο'' για το κτίριο που εξετάζεις θα πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό που θα εξέταζες αν έκανες τον έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας.

Ετσι βέβαια τα μόνα κτίρια που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν έτσι είναι μίας συγκεκριμένης χρήσης και όταν τα εξετάζεις ''ολόκληρα''.

 

Σε τέτοια κτίρια δεν μπορείς να εφαρμόσεις την απλοποίηση U/2 γιατί στους κοινούς μθχ δεν συνεισφέρει καμιά άλλη ζώνη του κτιρίου πέρα από αυτές που περιλαμβάνονται στο ΠΕΑ.

Π.χ. ισόγειο κατάστημα με έναν οροφοδιαμέρισμα από πάνω και κλιμακοστάσιο σε επαφή και με τα δύο. Βγάζεις ΠΕΑ για την κατοικία. Είναι τμήμα κτιρίου και μπορείς να εφαρμόσεις την απλοποίηση U/2. Και είναι λογικό γιατί στον μθχ υπάρχει ροή θερμότητας και από το κατάστημα και επηρεάζει τη συμπεριφορά του.

Νομίζω ότι αν είχες δύο ή περισσότερα διαμερίσματα που εξέταζες θα ίσχυε το ίδιο.

 

Δεν το στηρίζω κάπου συγκεκριμένα πέρα από το ότι έτσι το καταλαβαίνω. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος.

Είναι κάτι που θα πρέπει να διευκρινιστεί επίσημα.

 

Αυτό με το άρθρο 2 δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα. Σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις έναν ολόκληρο όροφο που έχει 3 διαμερίσματα και να βγάλεις ένα ΠΕΑ αρκεί το καθένα από αυτά να λειτουργεί <<χωριστά>>;

Σου λέει ότι μπορείς να βγάλεις ένα ΠΕΑ σε τμήμα κτιρίου (ολόκληρος όροφος, 2 διαμερίσματα ορόφου που ενώθηκαν, μεζονέτα κλπ) αρκεί αυτό να λειτουργεί με ενιαίο τρόπο ανεξάρτητα;

Αυτό το <<χωριστά>> με μπερδεύει.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ και τους δυο σας για τη συμμετοχή.

Ηλία, νομίζω πως ένα οροφοδιαμέρισμα μπορεί να λειτουργεί χωριστά σε ένα κτιριακό συγκρότημα. Παρομοίως και κάθε ένα διαμέρισμα όταν υπάρχουν περισσότερα από ένα.

Ένα σύνολο τριών διαμερισμάτων στον όροφο ενός κτιρίου που έχει ένα (ή και περισσότερα) καταστήματα στο ισόγειό του, αποτελεί (σαν χρήση) τμήμα του κτιρίου, οπότε "κτιριακή μονάδα".

 

Τώρα αν ο συντάκτης τύχει να διαβάσει την παραπάνω ερμηνεία και τραβάει τα μαλλιά του, δεν το γνωρίζω :).

Link to comment
Share on other sites

αν με τη σκαλα συνορευει ο μισος τοιχος και υπολοιπος με διπλανο παλι μαγαζι τι κανουμε?

απο τα 13μ μηκους του καταστηκατος τα 7 συνορευουν με σκαλα και τα υπολοιπα με διπλα μαγαζι

ειναι η πρωτη επιθεωρηση και εχω κολλησει εντελως

φαινεται απλο αλλα σε καθε βημα γεννιουνται αποριες

οποιος μπορει ας βοηθησει

ευχαριστω

 

ο μθχ συμπεριλαμβανεται στη θερμικη ζωνη η ειναι αλλος χωρος λογικα

γιατι ετσι το καταστημα δεν εχει καμια πλευρα σε επαφη με εξωτερικο αερα

Edited by irini86
Link to comment
Share on other sites

Για τον ίδιο τοίχο βάζεις 2 γραμμές στο ΤΕΕ, μια με ΜΘΧ (σκάλα) και μια (επιλέγεις ΜΕΣΟΤΟΙΧΙΑ) με το τοίχο του καταστήματος, αλλα πρέπει να θερμαίνεται το όμορο κατάστημα.

Αν δεν θερμαίνεται, θεωρείς το τμήμα του τοίχου σε επαφή με εξωτερικό αέρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.